Kako da prestanete da štucate?
🕑 2 min čitanjaŠtucanje je specifična pojava. Dešava se svima, bilo da ste stariji ili mlađi. Nažalost štucanje ne bira ni vreme ni mesto tako da vam se može dogoditi i na poslovnom ručku kao i u školi. Kako ne bi došli u neprijatnu situcaiju Moja Praktika vam predstavlja kako da prestanete da štucate.
Šta je to tačno štucanje?
Štucanje ,odnosno sinhrono treperenje dijafragme je iznenadna i nevoljna kontrakcija dijafragmalnog mišića koji potom blokira pokušaj udaha. Ne postoji očigledan razlog zašto štucamo. Uglavnom je to kratkotrajna pojava, ali ako se često pojavljuje može da ukaže na ozbiljniji zdrastveni problem. Hik zvuk tipičan za štucanje nastaje naglim zatvaranjem grkljana i naletom vazduha u pluća i pojavom štucanja i hik zvuka.
Šta izaziva štucanje?
Doktori navode da ne postoji jedinstven uzrok štucanja. Tipično nastaje i prestaje kratko,ali ako se javlja duže od 48 sati potrebno je da se obratite lekaru. U principu štucanje nastaje prilikom jela, unošenjem ljute i začinjene hrane, ali i obilni obroci kao i gazirani sokovi. Takođe problemi sa varenjem mogu izazvati štucanje. U retkim slučajevima štucanje nastaje prilikom jakih emocija i stresa. Postoji i koplikovaniji razlozi za štucanje kao što je povišen ili snižen šećer, dijabetes, problemi sa bubregom i jetrom, ali ti slučajevi su ređi tako da nema mesta za paniku ako počnete da štucate.
Štucanje kod beba
Najviše štucanje pogađa najmlađe. Mala deca i bebe često imaju problem usled prebrzog jela ili prejedanja. Pošto ne mogu da usklade disanje i gutanje tako da prilikom jela progutaju dodatan vazduh u stomak i dolazi do štucanja.Kako ne bi došlo do toga doktori savetuju manje obroke i česte pauze kako bi beba mogla da podrigne.
Kako da zaustavimo štucanje?
Sada dolazimo da glavnog pitanja. Savete kako se rešiti štucanja možemo podeliti na medicinske metode i tradicionalne načine. Medicinski metod je lek hlorpromazin. On se prepisuje kada štucanje postane učestalo. Što se tiče tradicionalnih ili „babskih“ metoda njih ima raznih. Najpoznatiji lek za štucanje je svakako kašikica šećera i čaša vode. Možete takođe i da ubrzate disanje, odnosno da dišete kao pas kako bi opustili dijafragmu.
Slično je i disanje u kesu, ali papirnu nikako plastičnu. Metod da vas neko uplaši nije dokazan, ali možete da probate. Zadržavanjem daha može se postići željeni rezultat, a ako ste u društvu voljene osobe ljubljenje može da vam olakša muke. Hleb može biti još jedan način kako da zaustavite štucanje. Prosto pojedete parče hleba i problem je rešen.
Kao što vidite ima mnogo različitih metoda kako da zaustavite štucanje. U bilo kojoj prilici neki od ovih metoda će vam sigurno pomoći. Najbitnije je da ostanete smireni i sve će se samo rešiti. U slučaju da se štucanje javlja učestalije možete se obratiti lekaru za pomoć.
Što se tiče naših najmilihij kućnih ljubimaca oni takođe pate od štucanje. Psi, a pogotovo štenci imaju problem sa štucanjem i razlog je isti kao i kod čovek. I metodi rešavanja štucanja su isti . Savetuje se samo da se ne daje čvrsta hrana zato što može da dođe do gušenja. Možete lagano da masirate deo oko dijafragme i problem će nestati. Svakako isto pravilo važi kao i kod čoveka ako se učestalo javlja možete se obratiti veterinaru za pomoć.
Izvori:
www.stetoskop.info
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0