Da li je u redu vikati na decu?
🕑 < 1 min čitanjaSvima se kao roditeljima ponekada desilo da izgube kontrolu i požele da viknu na svoje dete. U narednim redovima ćemo vam dati nekoliko saveta kako da izbegnete tu situaciju i uopšten prikaz šta stalna vika može da ostavi kao posledice.
Istraživanje sa Univerziteta u Pitsburgu pokazalo je da čak 90 odsto roditelja povremeno viče na svoju decu. Najveći problem kod vikanja jeste zapravo u njegovoj količini – ako roditelj prečesto i previše burno „eskplodira“, postoji velika verovatnoća da dete raste prestrašeno da bilo šta predloži ili kaže. Ovo kasnije može da rezultuje u to da dete postane pojedinac nedovoljno spreman da se zauzme za svoje stavove i da se izbori za ono što želi.
Jedan od glavnih problema kada su roditelji previše strogi je da takvo vaspitanje decu često odgurne u drugu krajnost. Ona mogu da postanu zatvorena, sklonija depresiji i problematičnom ponašanju. Malo dete će kao sunđer „upiti“ sve te negativne kritike, a kasnije adolescen će ih projektovati u sopstveno ponašanje.
Ono što bi moglo da bude jedno korisno rešenje je da detetu smirenim glasom kažete šta je ono što radi pogrešno. Pokušajte da mu objasnite zbog čega treba da izbegne određeno ponašanje. Deca su vrlo intuitivna bića i razumeju više nego što odrasli mogu da shvate.
Kada mu se obraćate bez povišenog tona, to može da bude dobro po vaše dete. Neće imati otpor, kakav bi imalo da ste vikom krenuli da bilo šta objašnjavate.
Zapamtite da je uvek bolje da „hladnije“ glave rešavate bilo kakve nedoumice sa detetom. Posvetite mu se i ne dozvolite da bes ili bilo kakva rezigniranost prevladaju. Dobar roditelj je onaj koji prepoznaje raspoloženje svog deteta i ume dobro da preusmeri isto.
Izvor: https://www.healthline.com/
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0