Posadite sami živu ogradu i uživajte u prirodnom okruženju svog vrta
🕑 4 min čitanjaSadnja žive ograde u blizini ograde ili oko kuće može vam dati osećaj privatnosti, pa čak i delovati kao zaštita od vetra. Za razliku od travnjaka o kojem se mora pažljivo brinuti, živa ograda je relativno laka za održavanje i može da preživi i vruće letnje mesece, što je čini privlačnom za mnoge ljude koji nemaju previše vremena da provode u svojoj bašti. Sve što vam treba je slobodno popodne, nekoliko biljaka za živu ogradu i malo uputstva.
To je i razlog zašto počinjemo tekst stručnim savetima o tome kako da sami posadite živu ogradu, koja će vaš vrt učiniti još lepšim, a vaš dom privatnijim i intimnijim.
Živu ogradu često nazivamo i “zelena ograda” jer je napravljena od živih biljaka, što je čini prirodnim izborom za svaki vrt. Sadnja žive ograde je jednostavna aktivnost u kojoj mogu da se okušaju sve dame koje žele da se posvete vrtlarstvu. Zapravo, ovo je idealna prilika da se unese malo života i elegancije u svoje dvorište.
Šta je potrebno za živu ogradu?
Prvo, pre nego što započnete sa sadnjom žive ograde, važno je odabrati odgovarajuće vrste kulture koje su pogodne za ovaj posao. Za žive ograde najčešće se koriste drvenaste biljke koje mogu da formiraju gustu zelenu barijeru. Neke od najboljih opcija su tuje, čempresi, liguster, šimšir, bambus i bršljan. Ove biljke su otporne na različite vremenske uslove i pružaju zaštitu od vetra, buke i radoznalih pogleda. Takođe, ove biljke mogu biti oblikovane i održavane na željeni način, što vam omogućava da imate kontrolu nad izgledom i visinom žive ograde.
Pre nego što krenete u kupovinu biljaka, preporučujemo da pažljivo planirate mesto gde želite da postavite živu ogradu. Razmislite o svetlosti, vodi i prostoru koji je potreban za rast biljaka. Takođe, proverite da li postoje bilo kakva pravila ili zakoni u vašoj lokalnoj zajednici koji se odnose na sadnju živih ograda. Planiranje je ključno kako biste osigurali da vaša živa ograda uspešno raste i da se pravilno uklopi u vaše dvorište.
Kako da posadite živu ogradu?
Kada ste izabrali odgovarajuće biljke i odredili mesto za sadnju, vreme je za akciju! Evo nekoliko koraka koje možete pratiti kako biste uspešno posadili živu ogradu:
Dobro pripremite zemljište.
Dobro pripremljeno zemljište ključno je za uspešan rast žive ograde. Uklonite korov i učvrstite delove zemlje, a zatim dodajte kompost ili stajnjak kako biste poboljšali plodnost zemlje.
Iskopajte rov u zemljištu.
On treba da bude dubine i širine koje odgovaraju veličini biljaka koje sadite. Rov treba da bude dovoljno dubok da biljke mogu da se stabilno smeste u zemljište, ali ne pre dubok, kako ne bi bile previše zakopane. Postavite biljke u rov, držeći odgovarajući razmak između njih, obično oko 60-90 cm, u zavisnosti od vrste biljaka i željene gustine ograde. Ako sadite više redova biljaka, držite razmak između redova odgovarajućih za vrstu biljaka i širinu ograde koju želite da postignete.
Nakon što ste postavili biljke u rov, pažljivo ih zalijte vodom kako biste obezbedili dovoljno vlage za početni rast. Nakon toga, redovno zalivajte živu ogradu, posebno tokom sušnijih perioda, kako biste održali optimalnu vlažnost zemljišta.
Održavajte ogradu.
Kako bi živa ograda bila zdrava i bujna, redovno je orezujte kako biste je oblikovali i podstakli rast. Orežite biljke na željenoj visini i oblikujte ih kako biste postigli željeni izgled ograde. Takođe, uklonite mrtve delove biljaka i suvišne izdanke kako biste održali njihovu vitalnost. Dodavanje malča oko biljaka može pomoći u zadržavanju vlage u zemljištu i suzbijanju korova.
Zašto je živa ograda bolji izbor od obične?
Teško da možemo da i pobrojimo sve dobre razloge zbog čega treba da imate živu ogradu! Ono što je vidljivo na prvi pogled, ona pruža prirodnu lepotu i šarm svakom vrtu, dodajući život i eleganciju okruženja. Takođe, živa ograda pruža privatnost i zaštitu vetra i buke, što vam omogućava da uživate u svom vrtu u potpunoj privatnosti. A zatim možemo da se prisetimo i vrtova evropskih dvoraca i uloge koje su žive ograde imale u to vreme za zabavu i dekoraciju.
Biljke koje se koriste za žive ograde su često otporne i zahtevaju minimalno održavanje, što je velika prednost za zauzete žene koje žele da uživaju u svom vrtu bez previše brige oko održavanja.
Živa ograda i ekologija
Još jedna prednost žive ograde je fleksibilnost u izboru biljnih vrsta. Možete birati između različitih vrsta biljaka, kao što su tuje, šimšir, jasmin, grab, ligustrum ili neka druga vrsta koja odgovara vašem području i klimi. Možete birati između visokih i niskih biljaka, zimzelenih ili listopadnih vrsta, te tako prilagoditi živu ogradu vašim preferencijama i potrebama.
A ako ste ekološki osvešćeni i želite da učinite nešto lepo za životnu sredinu – evo prave prilike. Biljke u živoj ogradi apsorbuju ugljen-dioksid iz vazduha, proizvode kiseonik, smanjuju eroziju tla, te pružaju stanište za mnoge korisne insekte i ptice koje su važne za održavanje ekosistema u vrtu.
Na samom kraju da kažemo još jednom – živa ograda je prelepa, ekološka, ekonomski isplativa i održiva opcija za vaš vrt. Pruža vam privatnost, zaštitu, biodiverzitet, te se može prilagoditi vašim preferencijama i potrebama. Takođe, živa ograda je bolji izbor od savremenih metalnih ograda koje mogu biti hladne i sterilne. Izaberite živu ogradu za vaš vrt i uživajte u njenim mnogobrojnim prednostima koje će doprineti lepoti i funkcionalnosti vašeg vrta na jedinstven način.
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0