Adolf Hitler – nesuđeni slikar i arhitekta Drugog svetskog rata
🕑 3 min čitanjaAdolf Hitler spada među najozloglašenije ličnosti u istoriji, poznat kao predvodnik nacističke Nemačke. Takođe, osoba koja stoji iza najbrutalnijeg i najkrvavijeg događaja u istoriji čovečanstva, a to je Drugi svetski rat.
Adolf Hitler – život i politička karijera
Adolf Hitler rođen je 20. aprila 1889. godine u austrijskom gradu Braunau am Inn. Potiče iz srednje klase, imao je teško odrastanje i detinjstvo zbog strogoće i kontrole svoga oca. Pošto mu je otaca preminuo, preselio se u Beč. Hitler je želeo da se bavi slikarstvom, ali je odbijen od strane Akademije likovnih umetnosti. Pokušao je dva puta da upiše Akademiju, najpre 1907. godine, a potom i 1908. Oba pokušaja bila su neuspešna.
Prema nekim izvorima, odbijen je zbog nedostatka talenta i nekonvencionalnog stila. Smatralo se da su njegove slike amaterske. Mnogi smatraju da je to bio ključan događaj u Hitlerovom životu, ali ne može se jasno utvrditi koliko je to imalo uticaja na njegov budući život.
Adolf Hitler odlazi u Nemačku 1913. godine i ubrzo pristupa nemačkoj vojsci, pošto je izbio Prvi svetski rat. Dobio je Gvozdeni krst, Drugog reda jer je bio ranjen tokom rata. Kada se Prvi svetski rat okončao potpisivanjem Versajskog sporazuma, istoričari smatraju da je udaren temelj za nove sukobe. Bilo je samo pitanje vremena kada će do njih doći.
Adolf Hitler počeo je sve više da se zanima za politiku, te se priključio Nemačkoj radničkoj partiji. Nešto kasnije ona menja ime u Nacionalna socijalistička nemčka radnička partija (NSDAP), odnosno nacistička partija.
Adolf Hitler – politički uspon
Hitler je veoma brzo napredovao u partiji, te je na čelo došao 1921. godine. Adolf Hitler posedovao je neverovatne govorne sposobnosti. Pored toga, na ruku mu je išla teška i nestabilna ekonomska situacija koju je okrenuo u svoju koristi kako bi dobio ogromnu podršku naroda. Samo dve godine pošto je postao lider partije, Hitler je organizovao državni udar u Minhenu.
Pivnički puč u Minhenu
Pivnički puč (Beer Hall Putsch) dogodio se 8. i 9. novembra 1923. godine u pivnici Bürgerbräukeller. Pivnički puč bio je pokušaj Nacističke partije da se dokopa vlasti putem državnog udara. Iako je puč propao, a Adolf Hitler završio u zatvoru, ovaj događaj mu je išao u koristi. Osuđen je na 5 godina zatvora, brzo je pomilovan i pušten na slobodu.
Posledice Prvog svetskog rata i te kako su se osećala. Dok je bio u zatvoru, Adolf Hitler je napisao čuvenu knjigu Mein Kampf. Hitler je tada shvatio da će na vlast doći legalnim putem, odnosno izborima. Na samom početku naciste niko nije uzimao za ozbiljno, ali ubrzo se sve promenilo i postaće najmoćnija stranka u državi.
Nacistička partija – razvoj i dolazak na vlast
Kako je vreme odmicalo bilo je sve teže i gore, a 1929. dogodila se ogromna svetska ekonomska kriza koja je dodatno pogoršala već očajno stanje. Samo 3 godine kasnije 1932. u Nemačkoj je bez posla bilo čak 5,6 miliona ljudi! Na izborima 1930. godine su osvojili čak 107 mesta u parlamentu, dok su dve godine kasnije na izborima 1932. uspeli da osvoje 196!
Bez obzira na to što su bili najjača partija, nisu imali većinu. Za predsednika je izabran feldmaršal Paul fon Hindenburg. Političke igre i prevare, dovele su do toga da feldmaršal da mandat Hitleru za sastavljanje vlade.
Adolf Hitler postaje kancelar 30. januara 1933. godine, a procene da će biti u mogućnosti da kontrolišu Hitlera bile su pogrešne. Munjevitom brzinom su se odvijale stvari, te su komunisti optuženi za paljenje Rajhstaga, ukinute su sve druge političke partije, a Hitler je posle smrti predsednika, spojio funkcije kancelara i predsednika, mimo ustava.
Iste godine počelo je sa šikaniranjem jeverja, njihovih radnji i zabrane zaposlenja. Vrhunac ugnjetavanja desio se 1938. godine, događaj poznat kao Kristalna noć.
Adolf Hitler – propaganda mašina
Hitlerova propaganda igrala je ogromnu ulogu u njegovom usponu. Svaki javni nastup služio mu je da širi svoju ideologiju i time pravi kult ličnosti. Koristio se i nasiljem da bi zastrašio i ućutkao protivnike. Njegova zamisao bila je ujedinjenje nemačkog naroda. Iako se u svetu predstavljao kao mirotvorac, Hitler se spremao i jačao svoju vojsku za sukobe.
Hitler je sa Japanom i Italijom napravio Trojni pakt. Spojio je Austriju s Nemačkom, a od Poljske je tražio da mu se vrate teritorije koje su oduzete Versajskim mirom. Velike sile nisu reagovale na takav niz događaja, a ubrzo je Nemčaka napala Poljsku 1939. i Drugi svetski rat je zvanično počeo.
Mnogi ističu da je njegova najveća mana bila ta što nije umeo da prepozna slabosti Nemačke i vojne nedostatke, zbog čega je doživeo niz poraza, pre svega tokom invazije na Rusiju i kod bitke za Staljingrad.
Adolf Hitler ostavio je iza sebe knjigu Mein Kampf (Moja bobra) u kojoj se mogu videti sve njegove zamisli i ideje o rasama, antisemitizmu i nacionalizmu. Knjiga je bila nezaobilazan deo nacističke ideologije. Pored toga, njegovi postupci urezani su u istoriju čovečanstva i podsetnik kako lako može da se dogode sukobi nemerljivih razmera.
Foto: Wikicommons.com
Izvor:
https://www.wondriumdaily.com/the-early-life-of-adolf-hitler/
https://www.open.edu/openlearn/history-the-arts/history/hitlers-rise-and-fall-timeline
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0