UN dijeta – recepti, jelovnik i iskustva
🕑 5 min čitanjaKada težimo gubitku kilograma, često naizalimo na razne rigorozne dijete koje obećavaju magiju za samo tri dana, ali je realnost takva da čak i ako izgubimo kilograme, to je vrlo često samo privremeno.
UN dijeta je jedinstvena po tome što je ovaj pristup u ishrani održiv na duže staze, i ne samo to, ovo je pristup koji je pre svega zdrav i koji od vas ne zahteva da se odričete svakojakih namirnica.
Kod ovakvog načina ishrane fokus je na unosu voća, povrća, žitarica kao i zdravih masti kako bi se obezbedila uravnoteženost i raznovrsnost namirnica.
Ukoliko je vaš cilj zdrav i dugoročan pristup gubitku težine, nastavite sa čitanjem jer ćemo u nastavku teksta dati precizne odgovore na pitanja šta je UN dijeta, koja su pravila un dijete i kako izgleda jelovnik.
Šta je UN dijeta – sve što treba da znate
Dakle, UN dijeta je pristup ishrani koja se bazira na zdravom konceptu, a posebnost ove dijete ogleda se u tome što je ovakav način ishrane održiv na duge staze.
Ovaj pristup podrazumeva uravnoteženu ishranu i namirnice, a pre svega voća, povrća, žitarica zdravih masti, proteina, mlečnih proizvoda i drugih.
Po pravilu, UN dijeta drži se 90 dana, a ukoliko se striktno budete pridržavali plana, moguće je izgubiti do čak 15 kilograma.
Osim toga, kod UN dijete dozvoljen je unos određenih namirnica što je u većini dijeta nezamislivo. To znači da ćete tokom ove dijete moći da pojedete i porciju omiljene tesetine kao i parče torte. Da, moguće je, a da pritom i gubite kilograme.
Suština ovog pristupa je da se stvori manje vise zdrav odnos prema hrani, odnosno da ne postoje rigorozna ograničenja u pogledu namirnica koja će kod vas izazvati samo kontra efekat.
Kome je namenjena UN dijeta?
Ukoliko su vam dosadile dijete uz koje konstantno gladujete, a rezultati budu održani samo kratkoročno, na pravom ste mestu.
Ova dijeta namenjena je svima koji žele konačno da uspostave zdrav odnos prema ishrani, uz to naravno i za sve one koji žele da izgube kilograme ali i unaprede opšte zdravstveno stanje.
S obzirom na to da ova dijeta obuhvata sve potrebne hranljive materije, ona može biti pogodna i za ljude koji žive zdravim životom, odnosno koji imaju zdrave životne navike.
Ono što UN dijetu izdvaja od drugih je to što se ona fokusira na postepene promene u životnim navikama, umesto ekstremnih mera i restrikcija koje nikada nikome nisu donele rezultate na duže staze.
UN dijeta plan ishrane – faze i pravila UN dijete
Kao i kod svake dijete, tako i kod ove postoje određena pravila koja se moraju poštovati kako bi se postigli željeni rezultati. Kao jedno od najvažnijih je to da ova dijeta traje tačno 90 dana. U toku tih 90 dana moguće je izgubiti 15-20kg, ali naravno ova cifra varira u zavisnosti od individualih karakteristika.
Dalje, vaše svako jutro treba započeti voćem bez obzira koja je faza po redu, a doći ćemo i do ključnih faza u UN dijeti.
Osim toga, ova dijeta napravljena je vrlo smisleno pa se tako nameće da kada krećete sa dijetom, uvek krećete sa proteinskim danom! Dakle, nije dozvoljeno mešanje redosleda po svom nahođenju.
Poslednji obrok u danu treba da vam bude do 20h i uvek se trudite da to i ispoštujete. Uz to se i preporučuje dovoljan unos tečnosti tokom dana, neka optimalna količina je 2l.
Na kraju dolazimo i do faza u UN dijeti, a to su:
- proteinski dan
- skrobni dan
- ugljenohidrantni dan
- voćni dan
- + vodeni dan
UN dijeta recepti i jelovnik po danima
Dakle jasno je da postoje 4 faze koje se smenjuju tokom 90 dana ove dijete. Hajde da vidimo kako svaka od faza izgleda, odnosno kako izgleda jelovnik za un dijetu.
Proteinski dan
U prvoj fazi konzumira se hrana bogata proteinima poput ribe, jaja, mesa, s tim da je preporučeno da se ne mešaju pojedini izvori proteina. To znači da vaš obrok ne treba da bude sačinjen i od mesa i od jaja istovremeno.
Evo kako može da izgleda vaš prvi proteinski dan.
- doručak – na početku smo još naglasili da svaki dan treba da započinjete voćem, tako da je doručak uvek isti za sve faze.
- ručak – pileća suša bez rezanaca, kriška integralnog hleba.
- večera – za večeru je dozvoljeno pojesti isto što i za ručak samo u manjoj količini i bez hleba.
Skrobni dan un dijete
Skrobni dan podrazumeva unos namirnica bogate skrobom poput krompira, pirinča, mahunarki. Primer obroka za takav dan može izgledati ovako:
- doručak – voće.
- ručak – pasulj, grašak, riža, brokoli, sve ovo možete da jedete za ručak, samo vodite računa da sve bude kuvano, a ne prženo na ulju. Uz ovo možete pojesti i salatu u neograničenim količinama.
- večera – može biti ista kao i ručak, samo opet u manjim količinama.
Ugljenohidrantni dan
Ugljenohidrantni dan podrazumeva unos namirnica bogate ugljenim hidratima, a neke od takvih namirnica su žitarice, testenina, hleb. U ovoj fazi se izbegava konzumiranje masti i proteina. Evo kako može izgledati primer obroka:
- doručak – voće.
- ručak – špagete sa paradajz sosom ili vege pica.
- večera – za večeru je dozvoljeno pojesti nešto slatko – parče omiljene torte ili sladoled.
Voćni dan
U poslednjoj fazi tokom čitavog dana jede se voće gotovo u neograničenim količinama, dok se sve druge namirnice izbegavaju. S obzirom na to da unos voća ne obezbeđuje dovoljnu sitost, dozvoljeno je jesti na svaka 2 sata.
Vodeni dan
Vodeni dan je dodatna faza koja se praktikuje u toku ove dijete, i to kada prođete kroz sve cikluse, tačnije svaki 29.dan dijete treba da vam bude vodeni dan. Tokom ovog dana izbegava se unošenje čvrste hrane, a umesto toga konzumira se samo tečnost. To ne mora uvek biti samo voda, već i pojedini čajevi, kao i sveže ceđeni sokovi, detoks sokovi.
Iako je ovaj dan za mnoge ljude izazov, suština je da se organizam pročisti, odnosno da se iz njega izbace svi toksini.
UN dijeta dozvoljene namirnice
I u ovoj dijeti postoje određene namirnice koje su dozvoljene, ali i one koje je potrebno izbegavati.
Među dozvoljenim namirnicama izdvajaju se:
- voće – jabuke, kruške, citrusi, banane itd.
- povrće – spanać, šargarepa, brokoli, paprika, paradajz, krastavci..
- integralne žitarice – integralni pirinač, integralna testenina, kinoa..
- mahunarke – pasulj, grašak, sočivo
- meso – nemasno meso(piletina i ćuretina)
- riba – tuna, losos, skuša
- mlečni proizvodi – nemasni sir, jogurt, mleko
- ulja – maslinovo ulje, ulje od avokada..
Pored ovoga postoje i dakle namirnice koje je potrebno izbegavati, a to su svakako rafinisani šećer, alkoholna i gazirana pića, prerađena hrana (junk food), zasićene masti.
UN dijeta iskustva – pozitivna ili negativna?
Generalno gledano, iskustva un dijete su u velikom broju slučajeva pozitivna. Kao jedna od glavnih prednosti ističe se naravno gubitak kilogram, ali je akcenant da tome što je uz pomoć ove dijete moguće održati rezultate dugoročno.
Osim toga, kod ove dijete ne postoje ekstremna ograničenja u pogledu namirnica što samim tim kod osoba izaziva osećaj zadovoljstva, a ujedno i pojačava motivaciju za nastavak.
S druge strane, postoji i mali broj onih koji nisu imali tako pozitivna iskustva jer je ovaj način ishrane strogo koncipiran. Dakle za neke ljude strogo pridržavanje pravila i rotacija između faza može biti izazovno.
UN dijeta rezultati nakon mesec dana
Rezultati nakon mesec dana su nesumnjivo vidljivi, međutim oni mogu značajno varirati između pojedinaca budući da je svako telo jedinstveno za sebe.
Dakle, količina izgubljenih kilograma svakako da varira od početne težine, genetike, metabolizma, nivoa fizičke aktivnosti i naravno najviše zavisi od toga da li se zaista striktno pridržavate plana ishrane. U svakom slučaju ukoliko se pridržavate pravila, i ako uz to dodate i pomalo fizičke aktivnosti, nema sumnje da će rezultati nastupiti vrlo brzo.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0