Značaj laktoferina u mlečnoj formuli
🕑 2 min čitanjaSvetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje isključivo dojenje dece tokom prvih 6 meseci života, a zatim uvođenje, pored dojenja, i raznovrsne ishrane. Majčino mleko sadrži idealnu količinu proteina, važnih za pravilan razvoj novorođenčeta. Majčino mleko je najbolja hrana za odojčad.
Najbitniji protein majčinog mleka je laktoferin. Dominantno se nalazi u mleku i kolostrumu sisara, ali i u telesnim tečnostima (suze, pljuvačka, semena tečnost, nosna, digestivna i vaginalna sluznica). Prva saznanja o laktoferinu datiraju od 1931. godine, a zvanično je opisan 1987. god kao glikoprotein sa snažnim afinitetom za vezivanje gvožđa. Preko laktoferina iz mleka majke, bebe dobijaju gvožđe neophodno za njihov rast i razvoj.
Daljim istraživanjima došlo se do drugih ključnih uloga laktoferina u organizmu:
Antimikrobna aktivnost laktoferina
Antimikrobno delovanje laktoferina se ispoljava kroz dva mehanizma:
- Vezivanje slobodnog gvožđa, koje je neophodno za rast bakterija čime one ostaju bez hrane
- Direktno vezivanje za površinu bakterijskih ćelija i uništavanje njihovih membrana.
Laktoferin snažno deluje i na viruse, posebno na virus gripa Influence, herpes simplex, virus hepatitisa B i C, virus HIV-a i citomegalovirus.
Antigljivično delovanje laktoferina ogleda se u sprečavanju rasta i razvoja gljivice Candide albicans.
Laktoferin ima antiparazitsko dejstvo posebno protiv Giardie, Dizenterične amebe, Toxoplasme gondii,itd.
Imunomodulatorna aktivnost laktoferina
Dejstvo laktoferina na imunološke funkcije organizma je dobro istraženo. Laktoferin deluje na B limfocite (antitela), kao i na T limfocite omogućavajući njihov pravovremen i snažan odgovor na infektivnog uzročnika. Takođe, povećava broj NK ćelija, tzv. ćelija ubica, koje su odgovorne za direktno ukljanjanje patogena iz organizma.
Kada je potrebno pojačati imuni odgovor, kao što je slučaj kod infekcija, laktoferin ima sposobnost aktivacije celokupnog odbrambenog sistema. Nasuprot tome, kada je imuni sistem preaktivan, kao u slučaju alergijskih i atopijskih reakcija, laktoferin ima sposobnost da umiri imuni odgovor – i ova sposobnost laktoferina se zove imunomodulatorni efekat.
Antiinflamatorno delovanje laktoferina
Inflamacija je zapaljenje, lokalna reakcija tkiva na povredu ili infekciju. Kada dođe do zapaljenja, organizam produkuje supstance koje se nazivaju citokini, koji, ukoliko se luče u većoj količini ili tokom dužeg vremenskog perioda, prave veliku štetu organizmu.Laktoferin ima odlično sposobnost da smanji produkciju ovih štetnih citokina i time umiri inflamatorne procese.
Uticaj laktoferina na rast i razvoj GIT
Laktoferin pomaže održavanje intaktne crevne barijere stimulacijom rasta i razvoja enterocita i stimulacijom maturacije intestinalnih enzima.
Takođe laktoferin poboljšava rast i razvoj bakterija koje nemaju veliku potrebu za gvožđem, kao što su probiotske bakterije iz roda Lactobacillus i Bifidobacteria pa stim u vezi itekako ima smisla sve probiotske preparate kombinovati sa laktoferinom.
Zahvaljujući vrhunskoj stručnosti francuskih eksperata izdvojen je laktoferin iz kravljeg mleka i razvijena je jedinstvena Modilac Doucéa mlečna formula koja sadrži laktoferin, obogaćena probioticima, prebioticima i dugolančanim polinezasićenim masnim kiselinama (LC PUFA). Mlečne formule se upotrebljavaju samo po savetu stručnjaka iz oblasti medicine, koja je odgovorna za brigu o majci i detetu.
Foto: Shutterstock
Autor: dr Snežana Tomić, pedijatar
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0