Vrste tehnologija 3D skeniranja
🕑 2 min čitanja
Trenutno na tržištu postoji više tehnologija za skeniranje. U daljem tekstu biće spomenite neke od njih.
Laserska triangulacija
Laserska triangulacija koristi svetlost projektovanu na objekat da izvrši do miliona merenja (tačaka) u sekundi. Svetlost se reflektuje od tačaka nazad u senzor skenera da bi mu pomogla da uhvati geometriju objekta. Ovi tipovi skenera su često najprecizniji i odlični su za veoma detaljne delove koji imaju neprozirne površine.Ipak ovi skeneri imaju ograničenja. Na primer, ova tehnologija se ne koristi u većini prenosivih skenera jer laserske tačke moraju da projektuju iz stabilnog izvora, a izvor mora da se drži na maloj udaljenosti od skeniranog objekta.
Laserski triangulacioni skeneri takođe ne rade uvek na providnim ili sjajnim površinama. Obično zahtevaju nanošenje reflektujućih markera na objekat, koje je potrebno ukloniti nakon upotrebe i mogu predstavljati prepreku u zavisnosti od objekta koji se skenira.
Konačno, laserske tačke mogu biti štetne za ljudske oči, pa je važno da koristite dodatne mere predostrožnosti kada skenirate delove tela pomoću laserskog triangulacionog sistema ili da proverite kod proizvođača skenera da li je uređaj bezbedan za oči.
Skeneri sa strukturiranim svetlom
Skeneri strukturiranog svetla (poznati i kao skeneri belog svetla ili skeneri plavog svetla) uglavnom koriste projektor sa dve kamere pod uglovima sa obe strane. Svetlosni obrazac se projektuje i polaže preko komponente koja se skenira, kamere snimaju načine na koje objekat deformiše svetlosni obrazac, a zatim se više slika integriše u jedan 3D snimak
Skeneri sa strukturiranim svetlom dostupni su i u stacionarnom i u prenosivom formatu — tehnologija je najčešće korišćeni proces za ručne 3D skenere. Skeneri sa strukturiranim svetlom su mnogo češći u medicinskim aplikacijama, jer su bezbedni za upotrebu i na ljudima i na životinjama i ističu se kada objekat nije savršeno miran. Tradicionalni skeneri sa belim svetlom su bili sporiji za 3D skeniranje od laserskih triangulacionih skenera.
Kamere sa senzorom dubine projektuju polje tačaka u infracrvenom (IR) za uzorkovanje 3D scene. Kamere sa senzorom dubine su jednostavne za upotrebu i najjeftinija su opcija 3D skeniranja, ali su njihova preciznost i rezolucija niske, a fini detalji se ponekad gube. Veliki objekti se mogu snimiti kamerama sa senzorom dubine, ali preciznost opada sa povećanjem udaljenosti od subjekta i pod strmijim uglovima u odnosu na kameru.
Fotogrametrija
Fotogrametrija označava izvođenje preciznih merenja iz fotografija. To uključuje snimanje skupa preklapajućih fotografija objekta, zgrade, osobe ili okruženja i njihovo pretvaranje u 3D model korišćenjem brojnih kompjuterskih algoritama. Ovo je najčešće korišćena metoda prilikom kreiranja 3D skeniranja pametnim telefonom, pošto su moderne telefonske kamere sposobne da snime i kombinuju veliki broj fotografija. Fotogrametriju treba smatrati najjeftinijim i najmanje preciznim metodom za kreiranje 3D otisaka i nije pogodna za ozbiljne poslovne aplikacije.
LiDAR
LiDAR (detekcija svetlosti i dometa) senzori se mogu naći na nekim pametnim telefonima i tabletima višeg ranga, kao što su najnovije verzije iPhone Pro i iPad Pro. Ovo je učinilo iPhone i iPad održivim skenerima za one koji imaju samo povremene potrebe za skeniranjem, nudeći performanse korak iznad uređaja koji imaju pristup samo fotogrametriji. Pametni telefoni koriste manje svetlosnih tačaka kada skeniraju objekte, što rezultira manje detalja nego pravi, samostalni skener. iPhone uređaji su dobra zamena za skenere ako imate značajnu sposobnost CAD dizajna ili morate da prenesete osnovne modele u digitalni prostor.
Foto:Pexels
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0