Dijeta za masnu jetru – šta treba jesti?
🕑 3 min čitanjaČini se da je u današnje vreme masna jetra postala ozbiljan zdravstveni problem i to na globalnom nivou.
Brz način života, nedostatak vremena za pripremu obroka kao i loše prehrambene navike često dovode do nakupljanja masnoća u jetri, što dalje može uzrokovati ozbiljnije komplikacija poput ciroze i dijabetesa.
Srećom, dijeta igra ključnu ulogu u upravljanju masnom jetrom, a u nastavku teksta istražićemo najvažnije aspekte dijete za masnu jetru – koje namirnice je potrebno konzumirati, koje izbegavati kao i savete kako se nositi sa ovim zdravstvenim problemom.
Šta je masna jetra?
Masna jetra je medicinski termin koji opisuje stanje u kojem jetra nakuplja višak masnoća. Normalno, jetra sadrži određenu količinu masnoća, ali kada se taj udeo značajno poveća, obično kada je ima više od 5-10% težine jetre, dolazi do stanja masne jetre.
Postoji nekoliko uzroka i faktora koji doprinose razvoju masne jetre, a smatra se da je loša prehrana jedan od ključnih uzročnika za nastanak ovog zdravstvenog problema.
Osim loših prehrambenih navika, konzumiranje alkohola i određenih lekova kao i genetski faktori mogu doprineti nastanku masne jetre.
U početnim fazama, masna jetra može biti i bez simptoma, ali ako se ne leči, može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput ciroze jetre. Lečenje se uglavnom fokusira na promeni loših prehrambenih navika, povećanu fizičku aktivnost, a u nekim slučajevima i lečenje osnovnog uzroka, kao što je kontrola dijabetesa ili prestanak konzumiranja alkohola.
Obično se pominju dve vrste masne jetre – alkoholna i nealkoholna masna jetra.
Alkoholna masna jetra
Alkoholna masna jetra je stanje jetre koje nastaje kao posledica dugotrajnog i prekomernog konzumiranja alkohola. Toksini iz alkohola oštećuju jetru, a kao odgovor na to, jetra počinje da nakuplja velike količine masnoće.
U početnim fazama može biti bez simptoma, ali kasnije može doći do simptoma poput umora, gubitka apetita, bolova u gornjem dijelu trbuha, i drugih znakova oštećenja jetra. Ukoliko se ne leči, moguće je i da nastupi ciroza jetre.
Nealkoholna masna jetra
Nealkoholna masna jetra, s druge strane, javlja se kod ljudi koji ne konzumiraju značajne količine alkohola, ali imaju masnu jetru. Ova vrsta je često povezana sa faktorima kao što su loše prehrambene navike kao i dijabetes.
Postoje različiti podtipovi nealkoholne masne jetre, a, najozbiljniji je nealkoholni steatohepatitis (NASH), kojeg karakteriše upala jetre i može dovesti do fibroze i ciroze.
Važno je da osobe koje pate od ovih stanja, bez obzira na uzrok, potraže stručnu medicinsku pomoć kako bi pravilno upravljali svojim stanjem i smanjili rizik od komplikacija jetre.
Šta smete da jedete tokom dijete?
Dijeta za masnu jetru ima za cilj smanjenje unosa masti i generalno poboljšanje zdravlja jetre.
Evo nekih namirnica koje se mogu uključiti u dijetu za masnu jetru:
Nemasni proteini: Birajte nemasne izvore proteina kao što su piletina, ćuretina, riba, jaja kao i nemasni mlečni proizvodi.
Integralne žitarice: Integralni hleb, integralna testenina, smeđi pirinač i druge integralne žitarice su dobar izbor. Ove namirnice sadrže vlakna koja mogu pomoći u kontroli telesne težine.
Voće i povrće: Jedite raznovrsno voće i povrće koje je bogato vlaknima, vitaminima i mineralima, a ograničite unos voća koje je bogato šećerima.
Zdrave masti: Maslinovo ulje, orasi, bademi, avokado, mogu biti deo dijete.
Niskomasni ili nemasni mlečni proizvodi: Ovo uključuje nemasni jogurt, mleko i sir. Izbegavajte punomasne verzije ovih proizvoda.
Voda: Hidratacija je ključna za zdravlje jetre, pa pijte dovoljno vode tokom dana.
Šta ne smete da jedete tokom dijete?
Postoje i određene namirnice koje je potrebno izbegavati jer se smatra da ne mogu povoljno delovati na pravilan rad jetre, štaviše, konzumiranje sledećih namirnica može dovesti do povećanja masnoće u jetri.
Zasićene masti: Smanjite unos masnih mesnih proizvoda, punomasnih mlečnih proizvoda i prerađenih grickalica koje sadrže transmasnoće.
Brza hrana i prerađena hrana: Ograničite unos brze hrane, gaziranih pića, slatkiša i grickalica bogatih šećerom i solju.
Alkohol: Strogo zabranjen te ga je neophodno izbegavati.
Šećeri: Ograničite unos šećera iz kolača, kolačića i drugih poslastica.
Primer plana ishrane za masnu jetru
U nastavku sledi primer plana ishrane za osobe sa masnom dijetom. Napominjemo da je najbolje da se posavetujete sa doktorom, nutricionistom kako biste dobili personalizovan plan ishrane sačinjen prema vašim potrebama kao i zdravstvenim stanjem.
Doručak: Omelet od belanaca s povrćem (npr. spanać, paradajz, paprika) bez dodatka masnoća.
- Integralni hleb ili tost.
- Zeleni čaj ili voda.
Užina: Porcija nemasnog jogurta sa svežim bobičastim voćem.
Ručak: Piletina bez kože ili riba pečena ili kuvana na pari.
- Kuvano povrće (brokoli, šargarepa, tikvice).ć
- Integralni pirinač ili kinoa.
Užina: Sveža povrćka (npr. šargarepa, krastavac) sa humusom.
Večera: Pileća supa bez masnoće ili čorba od povrća.
Zaključak
Na samom kraju, jasno je da dijeta igra ključnu ulogu u upravljanju masnom jetrom i očuvanju zdravlja jetre.
Dijeta za masnu jetru, odnosno specifičan plan ishrane koji je usmeren na smanjenju unosa masti, šećera, kao i alkohola, može pomoći u smanjenju nakupljanja masnoća u jetri i sprečavanju ozbiljnih komplikacija kao što su ciroza i rak jetre.
Osim toga, pravilna ishrana može poboljšati i opšte zdravlje organizma, pomoći u kontroli telesne težine i smanjenju rizika od drugih hroničnih bolesti.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0