Kamen u bubregu: Zašto nastaje i kako se leči?
🕑 3 min čitanjaKamen u bubregu ili bubrežni kamenac je medicinska tegoba koju karakteriše sitno kamenje u bubregu, a koje izaziva izuzetno jake bolove.
Smatra se da brojni faktori mogu dovesti do kamena u bubregu, a često se navodi ishrana, povećana telesna težina, genetski faktor i drugi. Iako kamen ububregu nije uvek životno ugrožavajuća bolest, može biti ozbiljna i uzrokovati značajne nelagodnosti i komplikacije i prisustvo izuzetno jakih bolova.
Nastavite sa čitanjem jer ćemo u nastavku teksta istražiti simptome kao i tretmane lečenja kamena u bubregu pružajući dublji uvid u ovu problematiku.
Šta je kamen u bubregu?
Kamen u bubregu je dakle skupina minerala i soli koja se formira u bubrezima. Kamenje u bubregu mogu varirati u veličini kao i obliku, ali ono što je zasigurno je da kamenje u bubregu često uzrokuju jake bolove.
Kamen u bubregu može biti asimptomatski, što znači da osoba možda neće ni primetiti da ga ima, ili nasuprot tome može izazvati nesnosne bolove i druge simptome poput mučnine, povraćanja, krvi u urinu i slično.
Iako se čini da je učestalost kamena u bubrezima veća kod starijih osoba, to nije isključivo stanje koje pogađa samo stariju populaciju. Mladi ljudi takođe mogu razviti kamenje u bubrezima.
Iako se kamenje u bubregu može izlečiti, važno je napomenuti da se ono može ponovo vratiti, pa je tako prevencija izuzetno važna.
U slučaju da sumnjate da imate kamen u bubregu, ili osećate neke od simptoma, važno je odmah se obratiti lekaru radi dijagnoze i lečenja.
Kamen u bubregu – simptomi
Simptomi kamena u bubregu mogu varirati od blagih do teških – nekada osoba može imati kamen u bubregu, a da za to i ne zna budući da ne oseća nikakve simptome, dok s druge strane, neke osobe mogu osetiti značajne nelagodnosti. Evo koji su to simptomi kamena u bubregu najčešći:
- bol u leđima
- bol u stomaku
- bol u preponama
- često/bolno mokrenje
- krv u urinu
- mučnina
- povraćanje
Šta topi kamen u bubregu – kako istopiti kamen u bubregu?
Jedan od najvažnijih faktora za sprečavanje kamena u bubrezima je dovoljan unos tečnosti.
Pijenje dovoljno vode pomaže u razblaživanju urina i sprečava koncentraciju minerala koji mogu dovesti do formiranja kamena. Preporučuje se unos od najmanje 8 čaša vode dnevno, ali individualne potrebe mogu varirati.
Osim toga, visok unos gaziranih napitaka i napitaka sa visokim sadržajem šećera može povećati rizik od formiranja kamena u bubrezima.
Zamenite ih vodom, biljnim čajevima ili napicima sa malo šećera. Takođe smanjite i unos soli u organizam jer natrijum takođe može povećati rizik od kamena u bubregu.
Kamen u bubregu – lečenje
Kada je reč o lečenju kamena u bubregu, postoje različite metode za tretiranje kamena u bubrezima, a izbor metode će svakako odrediti lekar na osnovu individualnih karakteristika pacijenta.
U pojedinim slučajevima specijalnim aparatima radi se na razbijanju kamena u bubregu – Visoko intenzivni udarni talasi usmeravaju se prema kamenu i razbijaju ga na manje komade, a koji se potom prirodno izbacuju putem urina. Ovaj postupak se obično koristi za manje kamenje.
Za veće kamenje, ili kada je reč o ozbiljnijim komplikacijama, može biti potrebno i hirurško intervenisanje koje uključuje hirurško uklanjanje kamena iz bubrega.
Osim toga, u fazi lečenja mogu se koristiti i određeni lekovi kako se se ublažili simptomi, a onda i sprečilo njihovo ponovno formiranje.
Napominjemo da je prevencija od izuzetnog značaja! Osobama koje su sklone formiranju kamena u bubrezima često se savetuju da promene ishranu, smanje unos soli, povećaju unos tečnosti i pridržavaju se drugih preporuka koje će pomoći u sprečavanju ponovnog formiranja kamena.
Tablete za razbijanje kamena u bubregu
Tablete za razbijanje kamena u bubregu obično se koriste za određene vrste kamenaca i pod određenim okolnostima. Međutim, važno je napomenuti da ne postoji univerzalna tableta koja će efikasno razbiti sve vrste kamena u bubregu. Upotreba takvih lekova zahteva preciznu dijagnozu i procenu od strane lekara.
Prirodni lek za kamen u bubregu
Prirodni pristupi za sprečavanje formiranja kamena u bubrezima mogu biti korisni, ali nije realno očekivati da će prirodni lekovi “razbiti” postojeće kamenje. Ne postoji univerzalan lek za kamen u bubregu već lečenje kamena u bubregu uključujue razlčite metode i tehnike, dok je takav tretman često individualizovan. Evo nekoliko prirodnih namirnica koje mogu biti od pomoći:
- voda
- uvin čaj za kamen u bubregu
- jabukovo sirće
- bosiljak
- mešavina maslinovog ulja i limunovog soka
- proso za kamen u bubregu..
Voda koja topi kamen u bubregu
Unos dovoljne količine vode je ključan za prevenciju formiranja kamena u bubrezima i može pomoći u sprečavanju njihovog rasta i razvoja.
Osim toga, dehidratacija može povećati rizik od formiranja kamena u bubrezima, jer manjak tečnosti može dovesti do koncentrisanijeg urina i povećane koncentracije minerala, pa tako pijenje dovoljno vode pomaže u održavanju hidriranosti.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0