Kako da poboljšate imunitet probioticima?
🕑 2 min čitanjaO važnosti probiotika se odavno zna, još naše bake su znale koliko su važni prirodni probiotici koji se mogu naći u kefiru i kiselom kupusu, jogurtu, sirovom siru i jabukovom sirćetu. Iako neuke, mogle su da prepoznaju da je u hrani tajna dobrog varenja i imuniteta, da je veza varenja i imuniteta vrlo jaka i da zdravlje zavisi od namirnica koje se unose u obrocima.
Danas je dokazano da probiotik pomaže boljem varenju koje je važno za jak imunitet, ali i da štite od alergija, pomažu u borbi protiv holesterola, da su važni za detoksikaciju organizma i prevenciju malignih bolesti. Značaj probiotika je višestruk, medjutim, njihov značaj u jačanju imuniteta je bazičan za prevenciju mnogih bolesti koje napadaju organizam ukoliko nema dovoljno jak imunitet da ga brani.
Kako probiotici utiču na imunitet?
Ukoliko se pravilno koristi probiotik može da ojača imunitet,medjutim, prekomerno uzimanje probiotika može da šteti, da izazove alergijsku reakciju, gasove, nadimanje, zatvor ili dijareju, zato je neophodno pratiti savete lekara. Poslednjih godina su i naučnici vrlo zainteresovani za istraživanje uticaja probiotika na podizanje imuniteta. Oni o probioticima govori kao o dobrim bakterijama koje pomažu u varenju hrane, ali i u borbi protiv ćelija koje izazivaju bolesti. Ističu značaj dobrih bakterija, kako se još zovu probiotici, to su mikroorganizmi koje već imamo u organizmu ili ih unosimo preko fermetisane hrane, a da toga nismo ni svesni.
Većina istraživanja o prednostima probiotika ukazuju na prisutnost uobičajenih sojeva bakterija u jogurtu, kefiru, kiselim krastavcima, nekim vinima i njihovom značaju za jačanje imunog sistema, čak i kod starijih osoba. Sve je više dokaza da probiotik jača imunitet, medjutim, njihovo dejstvo zavisi od zdravstvenog stanja osobe, od vrste probiotika, ali i od mnogih drugih faktora. Suprotno, postoje namernice koje organizam čine podložan bolestima, redovno konzumiranje alkohola, šećera i preradjevina mogu da dovedu do upale ćelija koje su važne za imuni sistem. Iako je prirodan proces, ukoliko traje u dužem vremenskom periodu, upala može da izazove ozbiljne bolesti.
Unos probiotika u vidu suplemenata
Mnogo je upornih koji pokušavaju ishranom da regulišu unos dobrih bakterija koje će jačati imunitet, bez obzira na sve pokušaje, ni oni se ne mogu pohvaliti dobrom i izbalansiranom ishranom koja jednostavno ne može da isprati životni ritam, pa je unošenje probiotika u vidu suplemenata neophodno. Pre uzimanja probiotika u kapsulama i kesicama važno je dobro se informisati kojoj vrsti pripada probiotik koji se uzima, da li je odabran baš onaj koji je blagotvoran za organizam.
U najširoj prodaji nalaze se probiotici kapsule koji sadrže izbalansiranu kombinaciju tri soja dobrih bakterija koje su najpoželjniji stanovnici crevne flore. Kapsule se preporučuju u situacijama kada je neophodna obnova crevne flore kod nepravilne ishrane, u terapiji antibioticima, kod pojačanog lučenja želudačne kiseline, kod prehlada i virusa, ali se uzimaju i kod promene klimatskih uslova tokom letovanja, na primer. Uglavnom je reč o prirodnim preparatima koji su bezbedni za upotrebu.
Neki regulišu kiselost u crevima i obnavlja sluzokožu, drugi deluju u tankom crevu gde se vezuju za patogene organizme i sprečavaju njihovu dalju resorpciju. Neki su preparati na bazi probiotskih i prebiotskih kultura, u njima ove dve kulture udruženim snagama deluju na imunitet organizma.
Foto:Pexels
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0