Dijeta za autoimune bolesti
🕑 3 min čitanjaAutoimune bolesti predstavljaju kompleksnu grupu oboljenja uzrokovanih poremećajem imunološkog sistema, koji počinje da napada vlastita tkiva i ćelije u organizmu.
Ovakav disbalans u organizmu može uzrokovati različite simptome kao i problema sa zdravljem, često značajno utičući na kvalitet života obolelih. Uzimajući u obzir brojne izazove, sve više pažnje se posvećuje ulozi ishrane u upravljanju simptomima i usporavanju napretka autoimunih bolesti.
U nastavku teksta istražićemo koja je veza između ishrane i autoimunih bolesti, odnosno na koji način pravilno planirana dijeta može biti od suštinskog značaja za olakšanje simptoma i poboljšanje opšteg zdravlja.
Šta su autoimune bolesti?
Termin autoimune bolesti koristimo kako bismo opisali grupu oboljenja u kojima imuni sistem greškom napada vlasitita tkiva i ćelije. Greškom, zato što je primarni zadatak našeg imunološkog sistema upravo ono suprotno – da štiti naš organizam od brojnih virusa i bakterija.
Ove bolesti mogu zahvatiti različite organe i tkiva u telu, što rezultuje širokim spektrom simptoma. Neki od najpoznatijih primjera autoimunih bolesti uključuju Reumatoidni artritis, Lupus, Multiplu sklerozu, Hašimotovu bolest, dijabetes tipa 1 i drugo.
Ako uzmemo u obzir činjenicu da danas postoji preko 80 vrsta autoimunih bolesti, jasno je da će i simptomi bolesti varirati u zavisnosti od toga o kojoj specifičnoj bolesti je reč, ali uključuju često upalne procese, bol, umor i druge probleme sa zdravljem.
Većina autoimunih bolesti je nažalost neizlečiva ali se uz pomoć adekvatne terapije mogu kontrolisati simptomi i tako sprečiti napredovanje bolesti.
Kako nastaju?
Jedno od ključnih pitanja je zašto uopšte imunološki sistem počinje da napada svoja tkiva i ćelije?
Iako su autoimune bolesti izuzetno kompleksne, i nažalost još uvek nedovoljno razjašnjene, postoje pojedina objašnjenja zašto imunološki sistem počinje da napada svoja tkiva i ćelije.
Danas postoji preko 80 autoimunih bolesti, pa tako i veliki broj faktora koji dovode do njihovog nastanka. Ipak, postoji pojedina grupa faktora za koje se smatra da su ključni uzročnici za nastanak autoimunih bolesti:
- Genetika – ključnu ulogu u razvijanju ove bolesti ima i nasledni faktor. Osobe sa genetskim predispozicijama su u većem riziku za razvojem autoimunih bolesti.
- Spoljašnji faktori – nepravilna ishrana, pušenje, hroničan stres može povećati rizik od nastanka bolesti.
- Hormoni – brojne hormonske promene mogu uticati na funkciju imunološkog sistema i povećati rizik od nastanka autoimunih bolesti.
Autoimune bolesti i AIP
AIP je skraćenica za jedinstvenu vrstu dijete koja se naziva Autoimuni paleo protokol, a cilj ove dijete je svakako ublažavanje simptoma i generalno poboljšanje kvaliteta života osobe koja se suočava sa nekom vrstom autoimuih bolesti.
Kako autoimune bolesti često uzrokuju upalne procese, glavni cilj ove dijete je upravo eliminisanje upalnih procesa u organizmu. Ovo je dakle posebna vrsta ishrane koja se bazira na eliminisanju potencijalno iritantnih namirnica poput mlečnih proizvoda, žitarica, sećera, jaja i drugih.
Namirnice koje je potrebno izbaciti iz svoje ishrane su svakako prerađena hrana, rafinisani šećer, alkohol, gazirana pića, žitarice, orašaste plodove.
Nakon početnog perioda stroge eliminacije, AIP omogućava postupno vraćanje izbačenih namirnica kako bi se utvrdilo kako telo reaguje na svaku od njih.
S druge strane, u svoju svakodnevnu ishranu potrebno je uključiti što više voća, povća, mesa, ribe, zdravih masti.
Pre nego što odlučite da započnete sa ovom dijetom, savetujemo da se prethodno konsultujete sa vašim lekarom ili nutricionistom kako biste dobili personalizovan plan ishrane koji odgovara vašim potrebama i zdravstvenom stanju.
Paleo dijeta za autoimune bolesti
Osnovna ideja ove dijete je da se vrati način ishrane koji su praktikovali naši daleki preci tokom doba lova i sakupljanja. Načelo Paleo ishrane je bazirano na konzumaciji prirodnih i neprerađenih namirnica, uz izbegavanje modernih, obrađenih proizvoda.
Slično kao i kod AIP dijete, Paleo dijeta za autoimune bolesti se fokusira na eliminaciju potencijalno problematičnih namirnica, kao što su žitarice, mlečni proizvodi, rafinisani šećeri. Ova eliminacija ima za cilj smanjenje potencijalno iritirajućih sastojaka koji mogu izazvati autoimune reakcije.
Paleo dijeta kao i AIP dijeta, nije univerzalno rešenje za sve osobe sa autoimunim bolestima, jer ono što može odgovarati jednoj osobi sa autoimunom bolešću ne mora nužno odgovarati drugoj.
Upravo zbog toga je neophodno konsultovati se sa lekarom i nutricionistom kako biste osigurali da je takva dijeta pogodna za vaše zdravlje.
Koje namirnice su sigurne za jelo?
- Voće – voće se konzumira umereno, a najčešće se biraju jabuke, kruške, jagode, borovnice, maline, avokado i banane.
- Povrće – brokoli, šargarepa, karfiol, kelj, spanać, tikvice, bundeva, cvekla..
- Meso – konzumira se nemasno meso – piletina, ćuretina, govedina..
- Riba – biraju se ribe bogate omega-3 masnim kiselinama, poput lososa, skuše, pastrmke.
- Zdrave masti – ulje od avokada, maslinovo, kokosovo ulje.
- Začinsko bilje – biljni začini kao što su biber, kurkuma, đumbir, bosiljak, ruzmarin i origano se koriste za dodavanje ukusa jelima
- Prirodni zaslađivači – u umerenim količinama dozvoljeno je koristiti med kao i javorov sirup.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0