Važnost kontakta mame i bebe nakon porođaja
🕑 1 min čitanjaČin rođenja je trenutak u kojem od “jednog” tela postaju “dva” i momenat u kom se u stvari dešava prvi susret majke i bebe kao zasebnih bića. Mnoga istraživanja dokazuju da su za bebe ti prvi momenti razdvajanja, pa svojevrsnog spajanja sa majkom najbezbolniji ukoliko ih onako gole (ne bi trebalo da budu umotane u ćebence, čaršaf, pelenu…) i tople stavimo na majčine gole grudi.
Kontakt koža na kožu odmah nakon rođenja bebe, koji traje minimum jedan sat (a trebalo bi da se nastavi što duže u toku dana i noći više nedelja) umiruje ne samo bebu, već i majku, koja se tako, po prvi put s “ove strane stomaka”, zbližava sa svojim detetom.
Kontakt koža na kožu je lekovit za bebu u bilo kom uzrastu, a ne samo kada se rodi, već i kad vaš mališan ima nekoliko dana, nedelja, meseci… Naročito se preporučuje majkama koje imaju problem sa dojenjem. Prednosti za bebe koje sa majkom imaju kontakt kožu na kožu su višestruke, ali se pozdano zna da zbog te vrste bliskosti imaju ujednačenije disanje i otkucaje srca, da manje plaču, nivo šećera u krvi im raste, bolje i duže spavaju a samim tim bolje zadržavaju toplotu od onih beba koje spavaju u svom krevetiću. Uostalom, ležeći na majčinim grudima, bebe slušaju najlepšu muziku – otkucaje maminog srca, koja ih opušta i uspavljuje.
Kontakt “koža na kožu” je moguće ostvariti i kada je u pitanju carski rez, čak i za vreme dok majku ušivaju, osim ako postoje medicinski razlozi koji to sprečavaju. Naravno, ako bebi nije dobro, prvo je potrebno da se njeno stanje smiri, ali prevremeno rođene bebe koje nemaju problema sa disanjem (RDS) mogu da budu u kontaktu koža na kožu, a kod njih kao i kod terminskih beba takav kontakt brzo smiruje disanje.
Izvor: https://news.sanfordhealth.org/childrens/the-importance-of-skin-to-skin-after-delivery-you-should-know/
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0