Kožne bolesti kod pasa – uzroci i posledice
🕑 4 min čitanjaKožne bolesti kod pasa su tihi neprijatelji, često skriveni ispod mekane dlake naših vernih četvoronožnih prijatelja, a u većini slučajeva predstavljaju ozbiljan problem koji zahteva posebnu pažnju i tretman.
Ova tema, često zanemarena, nosi sa sobom brojne izazove za vlasnike pasa. Svrab, iritacija, osip, gubitak dlake – to su samo neki od znakova da se nešto dešava ispod površine.
U nastavku teksta, pružićemo korisne smernice kako se suočiti sa ovim problemom i kako prepoznati simptome na vreme kako biste vašem psu obezbedili zdrav i srećan život.
Najčešće kožne bolesti kod pasa
Zapravo, kožni problemi kod pasa su su vrlo česta pojava, dok s druge strane istovremeno ostaju nejasne i zanemarene od strane mnogih vlasnika. Vlasnici vrlo često i primete svrab, osip, crvenilo i gubitak dlake, ali retko znaju šta se zapravo krije iza ovih znakova.
U narednim redovima istražićemo koje su to najčešće kožne bolesti kod pasa.
Alergije
Jedna od najčešćih vrsta kožnih oboljenja kod pasa su upravo alergije. Alergije kod pasa mogu se javiti iz različitih razloga, ali najveći broj njih nastaje kao reakcija na hranu ili buve.
Atopijski dermatitis, kao vrsta alergije, najčešće nastaje nasleđem i povezana je sa reakcijama na različite spoljne faktore poput trave, polena ili prašine.
Paraziti
Paraziti često predstavljaju jedan od najčešćih uzroka koznih oboljenja kod pasa. Zaraze parazitima, kao što su buve, krpelji i razne vrste grinji, često dovode do svraba, crvenila, gubitka dlake i drugih kožnih problema.
Paraziti kod pasa mogu biti prisutni tokom cele godine, ali njihova aktivnost može varirati u različitim sezonama, pa su tako npr. krpelji i buve prisutniji tokom letnjeg perioda, dok s druge strane, unutrašnji paraziti mogu biti prisutni tokom cele godine.
Upravo zbog toga važno je da redovno proveravate i pratite vašeg ljubimca i da preduzimate neophodne mere prevencije (primena antiparazitskih sredstava).
Vlažni ekcem
Vlažni ekcem, poznat je bolno i iritantno dermatološko stanje koje se obično razvija brzo i može biti izuzetno nelagodno za vašeg ljubimca. Ovo stanje se obično manifestuje kao vlažna upala sa pojavom crvenila na koži.
Ovakve upale izazivaju izuzetan svrab i bol što nagoni pse da čeprkaju ili ližu zahvaćeno područje. Nažalost, ova reakcija pasa može dodatno pogoršati stanje i izazvati infekciju.
Autoimune bolesti
Autoimune bolesti kod pasa predstavljaju grupu stanja u kojima imunološki sistem psa napada sopstvena tkiva i organe, uključujući kožu. Ova autoimuna reakcija može izazvati razna kozna oboljenja.
Gljivične bolesti
Gljivične bolesti predstavljaju čest problem kod pasa i jedan od najčešćih uzroka koznih oboljenja. Ove bolesti su često uzrokovane različitim vrstama gljivica, a najčešći krivac je dermatofitna gljivica.
Dermatofitoza je gljivična infekcija koja može uticati na kožu, dlaku i nokte pasa. Karakterističan simptom je pojava okruglih, crvenih, svrbljivih oštećenja na koži koje se šire, a najšeće se nalaze i razvijaju u ušuškanim, toplim mestima kao što su uši i između šapa.
Uzroci kožnih bolesti
Razlozi za pojavu kožnih bolesti kod pasa su raznovrsni i često kompleksni. Koža predstavlja najveći organ kod pasa, i kao takav, izložen je različitim faktorima koji mogu izazvati probleme.
Alergije igraju značajnu ulogu u mnogim kožnim problemima pasa. Alergije mogu biti uzrokovane hranom, kontaktom s alergenima u okolini (npr. polen, prašina, grinje) ili alergijskim reakcijama na buve. Osim toga, paraziti, kao što su buve, krpelji i razne vrste grinji, često su uzrok svraba, iritacije i drugih kožnih problema kod pasa.
Tome dodajemo i brojne gljivične infekcije kao i autoimune bolesti koje su takođe ključni okidači za nastanak različitih kožnih oboljenja.
Važno je napomenuti da nasleđe, odnosno genetika, takođe može imati značajnu ulpgu u razvijanju kožnih oboljenja. Naime, neki psi su genetski podložniji određenim kožnim bolestima, pa su tako u većem riziku od nastanka kožnih bolesti.
Da li još neki faktori utiču na kožne bolesti kod pasa?
Pored nabrojanih, postoji i niz drugih faktora koji mogu doprineti pojavi kožnih oboljenja, a da nisu direktno povezani sa gljivicama i parazitima. Evo koji to još faktori mogu biti uzroci:
- starost
- stres i anksioznost kod psa
- prečesto kupanje
- nepravilna nega
- neadekvatna ishrana
- hormonske promene
Kožne bolesti kod pasa lečenje
Lečenje kožnih bolesti kod pasa je složen proces koji zahteva individualan pristup u zavisnosti od vrste bolesti i njene ozbiljnosti.
Prvi korak je postavljanje tačne dijagnoze od strane veterinara, što uključuje analizu simptoma, pregled kože i često dodatne testove kako bi se stopostotno potvrdila dijagnoza. Nakon što se utvrdi osnovni uzrok problema, veterinar će preporučiti odgovarajući tretman.
Lekovi često igraju ključnu ulogu u lečenju koznih bolesti. To mogu biti lekovi protiv svraba, kortikosteroidi za suzbijanje upale, antibiotici za tretiranje bakterijskih infekcija na koži, ili lekovi za gljivične infekcije. Ovi lekovi mogu biti oralni ili topički, zavisno o potrebama.
Lokalni tretmani, poput specifičnih šampona, krema ili masti, takođe se često koriste kako bi se direktno uticalo na kožne probleme. To uključuje upotrebu antiseptika za čišćenje rana i infekcija, kao i hidrirajuće kreme i masti za suvu kožu.
U slučaju alergija na hranu, veterinari često preporučuju promenu ishrane na hipoalergensku hranu ili posebnu dijetu koja će pomoći u smanjenju alergijskih simptoma.
Stres i anksioznost takođe mogu biti faktori koji utiču na kozne probleme, i veterinar može preporučiti strategije za upravljanje stresom, uključujući promene u okruženju psa i primenu suplemenata koji smiruju.
Dakle, celokupno lečenje zahteva zahteva pažljivu saradnju s veterinarom, praćenje datih smernica i redovne veterinarske preglede kako bi se osiguralo da se problem leči efikasno i sprečile eventualne komplikacije.
Posledice kožnih bolesti kod pasa
Kožne bolesti kod pasa mogu imati različite posledice, iako se većina njih ne smatra smrtonosnim. Ove bolesti često izazivaju svrab, iritaciju i nelagodnost za pse, što može rezultirati čeprkanjem, lizanjem i grickanjem kože, što opet može dovesti do dodatnog oštećenja kože ali i krvarenja.
Ponekad kožne bolesti dovode do pojave rana, krasta i čireva na koži, što je često bolno za pse i zahteva poseban tretman kako bi se sprečile infekcije. Oštećenje kože može otvoriti vrata bakterijama i gljivicama, što dodatno komplikuje situaciju i zahteva primenu antibiotika.
Promene u mirisu i izgledu kože takođe su uočljive posledice kožnih bolesti, a ovo može biti neugodno i za vlasnike pasa. Takođe, intenzivan svrab i nelagodnost mogu uticati na ponašanje pasa, često izazivajući nervozu, razdražljivost i nemir.
Iako su kožne bolesti retko smrtonosne same po sebi, mogu izazvati značajno narušavanje kvaliteta života psa i zahtevaju odgovarajuće lečenje i negu kako bi se ublažili simptomi i sprečile komplikacije. Stoga je važno brzo reagovati na kožne probleme, konsultovati se s veterinarom i pratiti smernice kako bi se osiguralo da pas dobije odgovarajuću pomoć i lečenje.
Može li pas preneti bolest na vlasnika?
Da, pojedina kožna oboljenja mogu se preneti sa psa na njegovog vlasnika. Ovo se obično odnosi na određene bakterijske, gljivične i parazitske infekcije koje se mogu preneti na ljude i to:
- buve – ujed buva kod čoveka može izazvati svrab ili alergijske reakcije.
- šuga – prenosi se putem kontakta sa zareženim psom.
- bakterijske infekije – najčešće se prenosi putem pljuvačke, urina ili izmeta zaraženog psa.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0