Laktoferin: Bioaktivni protein iz majčinog mleka
🕑 2 min čitanjaMajčino mleko je najbolja hrana za bebe. Svojim kvalitativnim sastavom i energetskim potencijalom savršeno je prilagođeno uzrastu i nutritivnim i kalorijskim potrebama za ishranom novorođenčeta i odojčeta. Nutritivni sastav majčinog mleka se tokom vremena menja jer se prilagođava i prati biološke potrebe odojčeta. Majčino mleko se sastoji od vode, ugljenih hidrata, lipida, proteina, vitamina, minerala, antitela, hormona i drugih elemenata.
Kolostrum je mleko koje se luči u prvim danima nakon porođaja. Sadrži antitela koja novorođenčetu obezbeđuju prvu imunizaciju i zaštitu od infekcija, Po izgledu je gusto i žućkaste boje, a sadrži više proteina i vitamina A nego zrelo mleko.
Količina mleka raste nakon 4 do 10 dana zajedno sa bebinim potrebama. Sastav ovog prelaznog mleka se menja, obogaćuje se mastima i ugljenim hidratima, a energetski je bogatiji od kolostruma, kako bi se podstakao bebin rast.
Nakon 10-15 dana, mleko je zrelo, a na njegov sastav utiču majčina ishrana, hranjenje i potrebe bebe, ali ono ostaje relativno stabilno. Zrelo majčino mleko se menja u zavisnosti od doba dana, dužine podoja i bebinim potrebama za hranom.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje majkama isključivo dojenje beba tokom prvih 6 meseci života, jer majčino mleko sadrži idealnu količinu proteina, veoma važnih za pravilan razvoj novorođenčeta.
Jedan od ovih proteina je laktoferin.
Šta je Laktoferin?
Laktoferin je bioaktivni protein iz majčinog mleka, sa višestruko povoljnim dejstvom na imunitet odojčeta: imunomodulatorno, antimikrobno, razvoj gastrointestinalnog trakta, sastav mikrobioma. Ovaj protein ima snažan afinitet za vezivanje gvožđa, neophodnog za pravilan rast i razvoj beba.
Laktoferin se dominantno nalazi u mleku i kolostrumu sisara, kao i u telesnim tečnostima (suze, pljuvačka, nazalni, bronhijalni, vaginalni sekret, semena tečnost). Prvi put je izolovan 1939. godine iz kravljeg mleka, a tek dve decenije kasnije je ustanovljeno da je laktoferin glavni nosilac i rezervoar gvožđa u humanem mleku.
Kako laktoferin jača imunitet vaše bebe?
Delujući na različitim nivoima, laktoferin doprinosi optimalnom imunitetu i razvoju novorođenčeta i odojčeta.
Efekti laktoferina na nivou crevne barijere doprinose razvoju imunološkog sistema odojčadi: antiinfektivno – pri interakciji sa zidom creva i modulacija imunog odgovora – nakon prolaska crevne barijere.
Laktoferin deluje protiv različitih patogena, ograničava njihovo razmnožavanje i ima blagotvorno dejstvo u prevenciji različitih vrsta neonatalnih infekcija. Ovaj protein ima antibakterijsko, antivirusno, antifungalno i antiparazitsko dejstvo. Zahvaljujući laktoferinu smanjuje se rizik od ozbiljne crevne infekcije kod novorođenčadi.
Koristi laktoferina za odojčad su brojne, a neke od najvažnijih su: značajno smanjenje učestalosti respiratornih infekcija, smanjenje anemija, smanjenje težine dijareje, povećanje broja korisnih bakterija u crevnoj flori (bifidobakterija, laktobacila).
Laktoferin ima aktivnu ulogu u razvoju i sazrevanju creva novorođenčeta i odojčeta i doprinosi pravilnoj ravnoteži njihove mikrobiote koje potpomažu varenje hrane i jačaju njene metaboličke i imunološke funkcije.
Laktoferin – osnova imunog sistema kod beba!
*Važno obaveštenje: Majčino mleko je najbolja hrana za odojčad. Mlečne formule se upotrebljavaju samo po savetu stručnjaka iz oblasti medicine, farmacije, ishrane ili druge stručne osobe, koja je odgovorna za brigu o majci i detetu
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0