Šta je sirasti maz i po čemu je specifičan?
🕑 < 1 min čitanjaVernix Caseosa ili sirasti maz kod beba je vrlo poseban i važan za vašu bebu. Pri rođenju bebe su prekrivene gustim, sirastim, belim slojem. Ovaj sloj belih naslaga je zapravo benefitan za kožu vaše bebe. Neki stručnjaci smatraju da ima odlična dejstva i za mame.
Osnovna funkcija sirastog maza jeste da zaštiti bebinu kožu od preteranog uticaja vodene sredine u kojoj se nalazi čitavih 40 nedelja ( odnosno od okruženja koje je zapravo plodova voda).
Beli maz je i prirodna antibiotska i antimikrobna odbrana koja štiti bebinu kožu. Ona je tu da bi pomogla vašoj bebi. Ovaj specijalni premaz stvara samo i isključivo kod ljudi, odnosno beba u majčinom stomaku. Sirasti maz počinje da se stvara između 20-e i 24-e nedelje trudnoće. Bebina koža, pored sitnih dlačica preko celog tela poznatih kao lanugo malje, počinje da stvara i sirasti maz kojim je prekrivena.
Osnovna svrha ovog premaza kože kod deteta jeste zaštita. Ona čuva kožu bebe od infekcija, jer ima antimikrobna svojstva. Njegova funkcija je i toplotna jer vrši regulaciju telesne temperature.
Sastojci koji čine sirasti maz jesu: voda, proteini, amino kiseline, minerali, antibiotske i antimikrobne komponente. Količina sirastog maza se smanjuje što ste bliže terminu porođaja. Sirasti maz ne bi trebalo odmah uklanjati, a najčešće se nalazi na glavi, guzi i leđima bebe, ali ima ga i na ručicama i nogama, između prstića i po licu.
Izvor: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559238/
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0