Šta je teorija igara?
🕑 < 1 min čitanjaTeorija igara je oblast matematike i ekonomije koja proučava strateške interakcije racionalnog odlučivanja. Koristi se za analizu situacija u kojima ishod izbora igrača zavisi ne samo od njihovih sopstvenih akcija, već i od akcija drugih igrača.
Teorija igara se može primeniti u različitim oblastima, uključujući ekonomiju, političke nauke, psihologiju, biologiju i informatiku. Evo nekoliko ključnih tačaka o teoriji igara:
- Racionalnost: Teorija igara pretpostavlja da su učesnici racionalni i da će težiti maksimiziranju sopstvenih ishoda ili dobiti.
- Igre: U teoriji igara, “igra” se odnosi na bilo koju situaciju u kojoj igrači donose strateške odluke. Ove odluke utiču na ishode za sve igrače koji su uključeni.
- Strategije: Strategija je plan akcije kojeg će se igrač držati u igri. To uključuje izbore napravljene kao odgovor na moguće akcije drugih igrača.
- Dobici: To su rezultati koje igrači dobijaju na kraju igre, na osnovu strategija koje su oni i drugi izabrali. Dobici mogu biti u bilo kojem obliku, kao što su novac, korisnost ili bilo koje druge prednosti.
- Tipovi Igara: Postoji mnogo tipova igara u teoriji igara, uključujući kooperativne nasuprot nekooperativnim, simetrične nasuprot asimetričnim, igre sa nultim zbirom nasuprot igrama sa ne-nultim zbirom, i sekvencijalne nasuprot simultanim.
- Nashova ravnoteža: Ovo je ključni koncept gde nijedan igrač ne može imati koristi promenom svoje strategije dok drugi igrači zadržavaju svoje strategije nepromenjenim. Predstavlja stanje ravnoteže u igri.
- Primene: Teorija igara se koristi za razumevanje i analiziranje različitih stvarnih scenarija kao što su tržišna konkurencija, aukcije, glasački sistemi, obezbeđenje javnih dobara, pa čak i strategije ratovanja.
Studija teorije igara pomaže u razumevanju dinamike ljudske interakcije u konkurentnim situacijama i instrumentalna je u predviđanju ishoda u ovim scenarijima.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0