Zbog čega je D dimer važan i da li zaista pokazuje postojanje tromba?
🕑 3 min čitanjaTokom prethodnih godina smo više puta slušali o D dimeru kao jednoj od analiza iz krvi koja pokazuje verovatnoću nastanka tromba.
Ipak, ovaj pokazatelj govori dosta toga i vredan je u analizi različitih stanja. Povišene vrednosti ne znači i automatsko postojanje tromba niti njegovo stvaranje, ali mogu da ukažu na razna stanja koje treba lečiti i tretirati na vreme.
Hematologija je grana medicine koja se bavi proučavanjem sastava i funkcije elemenata u krvi i krvotvornim organima. Otkrivanjem parametara koji se mogu kvantifikovati dobija se najbolji način dijagnostikovanja najrazličitijih stanja, precizno, jasno i nedvosmisleno tačno.
Nekada je moguće dobiti i statističke verovatnoće, nekada samo kvalitativnim pokazateljima (da je rezultat pozitivan ili negativan), ali je najvredniji i kada može da odredi tačan broj elemenata pa da se vrednost proveri u odnosu na dozvoljene vrednosti.
Lekar je taj koji će da tumači rezultat koji je u korelaciji sa drugim zdravstvenim tegobama i simptomima koji se javljaju.
Šta je to D dimer?
D-dimer nastaje razgradnjom fibrina FDP i predstavlja protein koji se pojavljuje kao posledica razgradnje tromba. Da bi razumeli ovo stanje treba se vratiti nekoliko koraka u nazad, pa ćemo vam prvo objasniti šta je to tromb i da on ima svoju funkciju u telu.
Kada se posečemo, otvorimo plitku ranu na telu, naše telo reaguje. Na tom mestu dolazi do gomilanja trombocita (produkata koštane srži), krv se zgrušavanja i stvara se tromb koji ima za cilj zaustavljanje krvarenja oštećenog krvnog suda.
Nastali tromb se, opet zahvaljujući fantastičnim mehanizmima našeg tela, rastvara nakon nekog vremena. Upravo u tom trenutku, usled raspadanja fibrina, u krvi se pojavljuje D dimer protein kao posledica.
U normalnim situacijama njega nema u krvi ili je u malim dozama, ali ako su vrednosti povišene, može se posumnjati na probleme sa zgrušavanja krvi i prisustva tromboze u organizmu.
Šta se utvrđuje ovim rezultatom?
Glavna uloga D-dimer rezultata je da ukaže da li se u organizmu odvijaju neki procesi koji mogu da opterete telo, a jedan od njih je i tromboza.
Tromboza je stanje kada se u krvotoku javi krvni ugrušak ili postoji sumnja na njega, pa krvni tok biva prekinut što dovodi do odumiranja tkiva. U medicini je prepoznato nekoliko vrsta tromboze: duboka venska, plućna embolija, diseminovana intravaskularna koagulacija i stanja koja dovode do njih.
Određivanjem D-dimera se utvrđuje ili prati tromboza, uključuju lekovi i prati zdravlje srca, krvnih sudova, ali i svih drugih organa.
Normalne vrednosti variraju i kreću se oko 220-500 ng/mL i u slučaju povišenih vrednosti tromboza je prva sumnja, ali ne mora da bude jedini razlog povećanog zgrušavanja krvi.
Malignitet, trudnoća, godine života takođe utiču na vrednosti ovog proteina pa rezultate ne treba tumačiti samostalno, već od strane lekara koji će vrednosti staviti u kontekst zdravstvenog stanja pacijenta i pravilno tumačiti rezultate.
D dimer – važna laboratorijska analiza koja ima nisku cenu
Lekarima je tačna rezultat ovog proteina jako važan pa je to analiza koja se često radi, naročito u starijem životnom dobu. On je svima dostupan zato što kada je u pitanju D dimer cena je povoljna i može se raditi ili u sklopu drugih analiza ili kao samostalan parametar, iz male količine venske krvi.
Pacijenti ga rade preventivno, ali i u sklopu praćenja stanja kada su vrednosti povišene, a pacijent ima intenzivnu terapiju. Pošto je za D dimer cena nešto niža od 2.000 dinara, a analiza je dostupna u roku od 24 časa.
To lekarima omogućava raspolaganje pravovremenim rezultatima, a pacijentima da bez puno novčanog izdvajanja prate svoje zdravstveno stanje.
Kako se leči visoki D dimer?
Lečenje povišenih vrednosti zavisi od uzroka nastanka problema. Lečenjem uzroka će i visoke vrednosti opasti, ali se svakako mora delovati i na trenutno stanje i povišene gustine, tj. zgrušavanja krvi.
Uvode se sasvim sigurno lekovi protiv zgrušavanja krvi – antikoagulansi koji će sprečiti formiranje trombova u telu. Uz to se preporučuje i druga, različita terapija pa će se stanje pratiti, kontrolisati i lečiti u skladu sa ponovljenim nalazima.
Redovno kontrolišite svoje zdravstveno stanje. Kontrolisanje krvne slike je jedna od analiza koja mnogo toga govori o trenutnom zdravlju i eventualnim problemima. Ako imate neke od simptoma kao što su otok i bol u nogama, kratak dah, poremećaj srčanog ritma, menjanje boje kože…obavezno uradite i analizu D dimera koji će potvrditi ili isključiti postojanje tromboze.
Iskoristite niske cene i jednostavno dobijanje rezultata i brinite o svom zdravlju uz pomoć preventivne analize koja će na vreme ukazati na probleme u zgrušavanju krvi.
Foto:Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0