Kako da ublažite simptome ukočenog vrata?
🕑 3 min čitanjaSimptomi ukočenog vrata česta su posledica sedentarnog načina života i nepravilnog položaja prilikom spavanja. Na svu sreću, postoje načini da ih ublažite!
Simptomi ukočenog vrata češći su nego što mislite, a dva osnovna krivca za to su sedentarni način života i loše navike prilikom spavanja. Predugo zadržavanje u bilo kom položaju izazva nelagodnost, a na duže staze to može dovesti do disfunkcije. Netretirana hronična ukočenost vrata može prouzrokovati ukleštenje nerava i bolove, te oganičiti pokretljivost tog dela tela.
U većini slučajeva problemi s vratom mogu se rešiti bez invazivne intervencije, ali je važan tajming. Što pre preduzmete neophodne mere koje će vam pomoći da ublažite bol u vratnom delu, opravak će biti brži. U nastavku vam donosimo nekoliko metoda koje mogu biti od pomoći…
Mali trikovi za one koji rade za računarom
Oni mogu doprineti da vaš vrat ne trpi posledice!
- Postarajte se da vam ekran bude u visini očiju. Da biste to postigli, možete podmenuti veću knjigu ispod ekrana računara/laptopa.
- Ukoliko vaš posao podrazumeva rad s papirima, koristite različta postolja kako bi vam dokumenti bili u visini očiju i ekrana.
- I često korišćenje telefona na radnom mestu može loše uticati na vrat. Potrudite se da za pozive koristite slušalice s mikrofonom.
Povedite računa o položaju vrata tokom sna
Iako nesvesno, neretko i u trenucima odmora nanosimo štetu vratu, prvenstveno spavajući na neudobnim jastucima ili u lošem položaju. Potražite jastuk koji oblikom imitira prirodnu krivinu između vrata i glave.
Isprobajte masažu
Masaža vrata nije samo tretman za ublažavanje bolova, već je i određeni vid prevencije. Istraživanja su pokazala da osobe koje redovno praktikuju masažu znatno ređe pate od bolova u vratnom delu. Masaža mekih tkiva vrata ublažiće bol i smanjiti stres koji može biti uzrok napetosti u vratu i ramenima, što će rezultirati ukočenošću i bolom u ovoj regiji.
Fizičkom aktivnošću do boljitka
U slučaju ukočenog vrata naredne vežbe mogu biti od pomoći…
Isprobajte vežbu otvaranja grudi
Postavite valjak na prostirku za vežbanje. Sedite na ivicu prostirke, a zatim se lagano spuštajte u ležeći položaj tako da vam valjak bude duž leđa. Potom savijte kolena – neka stopala budu na podlozi. Ispružite ruke u stranu, tako da osetite kako vam se grudi otvaraju. Ostanite u ovom položaju 60 sekundi pa, ako se osećate dovoljno udobno, polako se prebacujte s jedne na drugu stranu.
Praktikujte kobra sklekove
Ova vežba pomoći će vam da istegnete lumbalni deo leđa i kukove. Lezite na stomak tako da vam noge budu ispružene, stopala u širini kukova. Šake spustite ispod ramena, čelo na pod. Pri udahu polako se odgurnite rukama od poda tako da u isto vreme podižete glavu, grudi i stomak. Pazite da ne pomerate karlicu, ona sve vreme treba da bude u kontaktu s podom. Ostanite u ovoj pozi sve dok ne napravite 10 sporih i dubokih udisaja i izdisaja, zatim se vratite u početni položaj. Sve ovo možete ponoviti nekoliko puta.
Uzmite penasti valjak
Položite valjak horizontalno na pod. Zatim lezite tako da vam on bude tik ispod lopatica. Polako nekoliko minuta kotrljajte telo napred-nazad preko valjka. Kada osetite blagi bol, zadržite se malo u tom položaju (jer je tom delu, očigledno, ova vežba najpotrebnija). Nakon toga pauzirajte i odmorite pa nastavite s izvođenjem iste vežbe, s tim što sada valjak treba da bude u predelu iznad lopatica.
Isprobajte bočno istezanje vrata
Sedite na stolicu, ispravite leđa i nagnite glavu kao da uhom pokušavate da dodirnete rame. Stavite desnu ruku na teme pa nežno povucite glavu ustranu kako biste dodatno izazvali istezanje mišića vrata. Zadržite se u tom položaju 15-20 sekund, potom se vratite u početni položaj. Ponovite još jednom, pa učinite isto i na suprotnoj strani.
Istegnite zadnji deo vrata
U istom, sedećem položaju kao u prethodnoj vežbi, nežno uvucite bradu ka grudima i gledajte blago nadole. Stavite ruke iza glave i lagano vucite glavu nadole tako da osetite istezanje vrata. Ostanite u tom položaju 20 sekundi, zatim ponovite vežbu još tri puta.
Šta preduzeti ukoliko bol u vratu ne nestane?
Ukoliko ni nakon nedelju dana od primene ovih metoda ne primetite boljitak, obavezno se javite lekaru. Ako se bol intenzivira, ne čekajte ni trena! Imajte na umu da odlaganje može prouzrokovati još veću disfunkciju.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0