Najčitaniji pisci svih vremena
🕑 5 min čitanjaVerovatno ste čuli za izreku da su reči jače od mača, a ako ste strastveni čitalac i poštovalac književnosti onda znate da je to istina. Ipak, među svim napisanim rečima sveta, postoje one čija se moć ističe, zbog čega su njihovi autori stekli status najčitanijih pisaca svih vremena. Govorimo o umetnicima koji su oblikovali ljudsku istoriju, upravo kroz pisanje o najvažnijim istorijskim događajima, odražavajući kulturu svog vremena i sveta na jedan dubok i jedinstven način.
Šekspir, Tolstoj, Dikens, pa onda Džejn Ostin i Markes – sve ove stvaraoce povezuje činjenica da su među najpopularnijim i najomiljenijim književnicima koji su ikada pisali. Koliko poznajemo ove pisce i njihova dela koja su izdržala test vremena? Predstavljamo najznačajnije i najčitanije autore na svetu.
Vilijam Šekspir
Vilijam Šekspir se smatra jednim od najvećih i najznačajnijih pisaca na svetu. Ovaj engleski pesnik i dramski pisac sasvim izvesno važi za najuticajnijeg dramaturga u svetskoj književnosti. U velikom opusu, koji obuhvata drame, pesme i sonete, kao najupečatljivija ističu se dela “Romeo i Julija”, “Hamlet”, “Magbet” i “Otelo”.
Književni uticaj koji je Šekspir ostavio vidljiv je i danas, jer se savremena kultura i književnost u velikoj meri oslanjanju na tzv. “šekspirovsku tradiciju”. Kao dokaz ovim tvrdnjama mogu se priložiti ne samo književna ostvarenja, već i značajna umetnička dela, slike, skulpture i, naravno, film.
Može se reći da je svako dramsko delo sa Šekspirovim potpisom poput malog i jedinstvenog mikrokosmosa iz kog generacije stvaralaca crpu inspiraciju kroz vekove.
Lav Nikolajevič Tolstoj
Čuven po realističnim romanima i pripovetkama, Lav Nikolajevič Tolstoj jedan je od najznačajnijih ruskih pisaca, ali i veoma važno ime u svetskoj književnosti. Zapravo, prema mišljenju većine književnih kritičara i teoretičara, ali i ljubitelja knjige uopšte, Tolstoj je u vrhu liste najvećih romanopisaca svih vremena.
Ruski klasik u svakom smislu, pisac romana “Rat i mir” i “Ana Karenjina”, u svojim delima autentično je prikazivao socijalnu i psihološku sliku ondašnjeg društva. Predstavljajući s puno pažnje i detalja Rusiju 19. veka, zadužio je svet nekim od najintrigantnijih junaka u književnosti. Samo u romanu “Rat i mir” pred čitaoca donosi čak 580 fiktivnih i istorijskih likova. Kao neprikosnoveno svedočanstvo o jednom dobu, ovo delo ne donosi samo prikaz interesantnih ličnosti i događaja od istorijskog značaja. Naprotiv, kao kompleksna mreža istorijskih okolnosti i uticaja koje rat ima na pojedinca, knjiga “Rat i mir” smatra se verovatno najcelovitijim delom o čoveku i njegovom delovanju u svetu.
Pored toga što je ostavio veliki trag u svetskoj književnosti, Tolstoj je ostao upamćen i zbog svog pedagoškog rada. Naime, šezdesetih godina 19. veka pokrenuo je školu u svom rodnom mestu Jasnoj Poljani. Ova škola se suprotstavljala tadašnjem obrazovnom sistemu, jer je bila zasnovana na teoriji tzv. slobodnog vaspitanja i inovativnom pristupu obrazovanju.
Fjodor Mihailovič Dostojevski
Fjodor Dostojevski je bio ruski romanopisac, filozof i novinar. Njegova dela su “Zločin i kazna”, “Braća Karamazovi”, “Idiot” i “Beleške iz podzemlja”. Poznat je po svojim psihološkim i filozofskim temama. Iako je pohađao Vojnu akademiju, umesto karijeri u vojsci ipak je odlučio da se posveti svom istinskom interesovanju, književnosti.
Životna priča Dostojevskog čini ga jednim od najintrigantnijih stvaralaca u Rusiji, a i šire. Ostao je bez roditelja u ranoj mladosti, doživeo smrt supruge, bolovao od epilepsije i uz sve to bio strašan zavisnik od kockanja. Zbog svojih izrazitih opozicionih stavova i delanja protiv vlasti osuđen je na smrt, pa je ta presuida preinačena u osam godina prinudnog rada u Sibiru. No, kockarski dugovi su bili konstanta koja ga je obeležila i kao ličnost i kao pisca. Mnoge priče i romani koje je napisao za temu imaju upravo kockanje. Poznato je, na primer, da je je jedno od svojih najznačajnijih dela “Kockar” napisao u rekordno kratkom roku, upravo kako bi se izvukao iz kockarskih dugova.
Zbog specifičnih tema i još interesantniji pristup njihovoj obradi i prikazivanju, Dostojevski se smatra začetnikom psihološkog romana. Njegovi su junaci kompleksni karakteri, a duboka psihološka analiza utkana u narativ donela mu je status “najvećeg psihologa svetske književnosti”. Izuzetno su ga cenili značajni književnici poput Tomasa Mana, ali i eksperti kao što je bio Sigmund Frojd.
Čarls Dikens
Ono što je bio Lav Tolstoj za Ruse, to je bio Čarls Dikens za Britance. Čuveni engleski pisac i društveni kritičar napisao je kapitalna dela kao što su “Oliver Tvist”, “Priča o dva grada” i “Velika očekivanja”. Poznat je po svojim živopisnim likovima i društvenim komentarima. Teme poput siromaštva, škrtosti, ali i preispitivanje vodećih vrednosti kao što su dobrota, milostivost i humanost imaju svoje mesto u Dikensovoj prozi. Na jedan, naizgled jednostavan način, Dikens je dao prikaz viktorijanske Engleske, društva u celini, kao i pojedinca u njemu.
Pročitajte i: Knjige za izlaženje iz čitalačke krize.
Džejn Ostin
Džejn Ostin je bila engleska spisateljica koja je poznata po svojoj romantičnoj fikciji. Njeni radovi su “Ponos i predrasude”, “Razum i osećajnost” i “Ema”. Njen prepoznatljiv stil ostavio je poseban trag u svetskoj književnosti, pre svega zbog duhovitog prikaza društva. Neosporan je uticaj stvaralaštva Ostinove do današnjih dana. Veliki deo savremenog književnog, pa i filmskog sveta oslanja se na ostinovsku tradiciju – popularna su naročito BBC-jeva televizijska ostvarenja u kojima upečatljivi karakteri oživljavaju na sceni. Verovatno najveći doprinos Džejn Ostin je dala slikajući autentične i snažne žene, junakinje koje imaju jak stav i opiru se kanonima i apsurdnim pravilima društva koje ugnjetava ženu i guši njen glas.
Gabrijel Garsija Markes
Gabrijel Garsija Markez je bio kolumbijski romanopisac, pisac kratkih priča i novinar. Ovenčan je Nobelovom nagradom za književnost 1982. godine. Roman „Sto godina samoće“ se smatra vrhunskim primerom proznog teksta napisanog na španskom jeziku, i prema oceni kritičara i prema oceni čitalačke publike.
Roman se sastoji od 20 poglavlja bez naslova, u kojima se, uz neprestano prelitanje realnog i fantastičnog, pripoveda o istoriji jednog sela, kao i o porodičnoj istoriji familije Buendija.
Neobičnu priču o četiri generacije porodice Buendija, Markes je započeo i završio u Makondu, selu oivičenom vodom, koje tako postaje mesto na kome će se stvarati, na kom će postojati i sa kog će nestati čitav jedan svet zaokružen samoćom i jednim vekom trajanja. Iza te demijurške ideje autora krije se jedno opominjuće kružno ponavljanje istorije, ali i neminovnost propadanja i potpunog uništenja sveta uslovljenog zaboravom te istorije.
Markes je poznat po svom magičnom realizmu, fikciji koja u realističnom okruženju integriše elemente fantazije. Pa tako u nesvakidašnjoj porodičnoj istoriji Buendija, lete magični tepisi, duhovi proganjaju seljane, a potočići krvi sa ubice penju se stepenicama i skreću iza ugla. Sva raskoš magičnog realizma u Markesovim romanima otkriva se upravo zahvaljujući piščevom kredibilitetu: on piše priču u koju veruje i čitaoci nemaju drugog izbora no da i sami u priču poveruju.
Ako svetsku književnost doživljavamo kao kompleksnu mrežu narativa, filozofskih ideja i dragocenih misli, onda svakako prednost u čitanju i proučavanju treba dati stvaraocima koje nazivamo klasicima. Savremeni čitaoci su privilegovani, jer imaju više mogućnosti – knjige su danas mnogo dostupnije zahvaljujući internetu i prevođenju. Sasvim je izvesno da je potrebna veština da se prevede knjiga, pogotovo kad je reč o remek delima svetskih pisaca. No, upravo zahvaljujući umetnosti prevođenja možemo da uživamo u mislima i rečima najvećih pisaca svih vremena. Koje autore biste vi dodali na ovu listu?
Foto:Pixaby
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0