Šta ukazuje na nedostatak magnezijuma u organizmu i kako ga nadoknaditi?
🕑 3 min čitanjaKako bi organizam svakodnevno normalno funkcionisao potrebna mu je zaliha odredjenih minerala. Od njih 16 koji su svakodnevno neophodni organizmu, magnezijum je medju najznačajnijih pet zajedno sa kalcijumom, kalijumom, natrijumom i fosforom. Minerali čine 5% telesne mase i najviše ih ima u kostima, zato su važni za strukturu skeleta, čine je jakom i otpornom na mehanička oštećenja. Važni su za metabolizam, učestvuju u razlaganju ugljenih hidrata, masti i belančevina i stvaranju mekih tkiva.
Održavaju kiselost i baznost (acido-bazna ravnoteža) tkiva i krvi i štite organizam od krvne koagulacije. Imaju važnu zaštitnu ulogu, štite ćelije od procesa oksidacije i dejstva slobodnih radikala.
Značaj magnezijuma od samog rodjenja
Magnezijum je višestruko značajan za svakodnevno obavljanje osnovnih životnih procesa, ne samo kod starih, odrasih, dece, već bitno odredjuje i mineralizaciju kostiju buduće bebe. Znači i pre samog našeg rodjenja magnezijum koji dobijamo od majke jeste jedan od ključnih činioca kasnijeg normalnog razvoja. Važno je da se i posle rodjenja nastavi sa dovoljnim unosom magnezijuma posebno u prve dve godine života bebe da bi se kosti normalno razvijale i dovoljno očvrsle.
Kako bi obezbedile dovoljan unos magnezijuma trudnicama se preporučuju magnezijum tablete. U periodu adolescencije dolazi do naglog razvoja skeletnog sistema, iz tog razloga je pojačana potreba organizma za magnezijumom. Neophodno je edukovati adolescente o važnosti magnezijuma i unošenju ovog značajnog minerala u organizam, putem ishrane ili u vidu magnezijum tableta, i ukazati im da na taj način značajno smanjuju rizik od kasnijeg preloma kostiju ili osteoporoze kao sve prisutnije bolesti.
Znaci nedostatka magnezijuma u organizmu alarm da treba uzeti magnezijum tablete
Magnezijum se lako izlučuje iz organizma, a neki namernice značajno podstiču njegovo izlučivanje. Prekomerna upotreba ugljenih hidrata i masti, gaziranih i alkoholnih pića višestruku šteti organizmu, izmedju ostalog utiče i na to da se magnezijum unosi i zadržava u mnogo manjoj meri od potrebne. Ljubitelji crne kafe, čajeva i kofeinskih napitaka su u riziku da magnezijum još brže izlučuju iz organizma. Nedostatak magnezijuma se ne utvrdjuje laboratorijski analizom, ali postoje jasni znaci koje organizam pokazuje u nedostatku magnezijuma.
Tada organizam posustaje i kao prvi simptom pokazuje hroničan umor i pad koncentracije, nagle promene raspoloženja koje mogu dovesti i do depresije. To su prvi znaci da je organizmu potreban magnezijum koji se može uneti kroz ishranu ili još brže i delotvornije kroz magnezijum tablete. Poremećen san i česte migrene i glavobolje jasno su upozorenje da je stanje ozbiljno i da može da dodje do još komplikovanijih problema kao što su srčana aritmija i nepravilan rad srca. Ukoliko do njih dodje obično su praćeni gubitkom apetita, mučninama, zujanjem u ušima.
Kako se magnezijum može nadoknaditi prirodnim putem?
Jedan od načina da se nadoknadi nedostatak magnezijuma u organizmu jeste unošenje namernica koje su bogate ovim mineralom. Pre nego što uvedete namernice bogate magnezijumom treba da znate koja je dnevna doza neophodna i da se razlikuje od uzrasta. Za decu je preporučeno 170 miligrama magnezijuma tokom dana, adolescentima 350 miligrama, ženama nešto manje oko 280 miligrama, dok trudnice treba da unose koliko i odrasli muškarci 350 miligrama magnezijuma na dan. Najbogatiji magnezijumom su orašasti plodovi badem, lešnik, indijski orah, seme suncokreta, lana i bundeve.
Pečene semenke bundeve su najbogatije magnezijumom, u 100 gr pečenih semenki ima 530 miligrama magnezijuma. Badem, brazilski oraščić, semenke susama, kikiriki i orasi sadrže nešto manje magnezijuma, ali dovoljno da 100 grama ovih plodova zadovoljni dnevne potrebe. Belo brašno je siromašno magnezijumom, zato prednost dajte integralnim namirnicama. U 100 grama integralnog pirinča ima 110 miligrama magnezijuma, dnevne potrebe za ovim mineralnom zadovoljiće se jednim obrokom. Integralni hleb ima nešto manje oko 85 miligrama, toliko imaju i spanać i blitva, pa jedan tanjir spanaća ili blitve zadovoljava dnevne potrebe. Čarobna namernica je crna čokolada koja u jednoj kocki sadrži četvrtinu dnevnih potreba.
Kako se uzimaju magnezijum tablete?
Unošenje magnezijuma putem suplementacije je daleko jednostavnije no ishranom, zato se mnogi odlučuju za magnezijum tablete. Ukoliko ga unosite kao suplement onda znajte da je magnezijumova so najdelotvornija u kombinaciji sa vitaminima C i B. Vitamin B6 posebno utiče na nivo usvajanja magnezijuma, organizam ga daleko više usvoji u kombinaciji sa ovim vitaminom. Za mnoge je najjednostavnije da magnezijum uzimaju ujutru. Magnezijum u jutarnjim časovima u kombinaciji sa vitaminom D i vitaminom C podiže nivo energije i priprema organizam za celodnevnu fizičku aktivnost i na dnevnom nivou jača odbrambeni mehanizam organizma od virusa i prehlada. Za neke je delotvornije da ga uzimaju uveče pred spavanje.
Ukoliko se posle večernjeg treninga javi upala mišića ili je uporna i dosadna nesanica onda su preporuka magnezijum tablete koje sadrže i melatonin, vitamin B6 i B12. Za punu efikasnost i iskorišćenost magnezijuma u telu važno je da imate dnevni raspored obroka bogatih magnezijumom ili magnezijuma u suplementima. Način uzimanja zavisi od vaših potreba za ovim mineralom, ali i tempa života i rasporeda aktivnosti.
Foto:Pexles
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0