Kako da uspostavite balans između verbalne i neverbalne komunikacije?
🕑 3 min čitanja
Ono što govorimo je podjednako važno kao i način na koji to radimo, možda je čak i ovo drugo ponekad važnije. Svako bi se zapitao kako je to moguće da gest bude važniji od reči, ali pošto gestovi i pokreti tela imaju svoje značenje, to ne bi trebalo da nas čudi. Pokretima šaljemo sagovorniku informaciju više. Naravno, ako on zna pravilno da je protumači.
Kada o svemu tome govorimo, mi smo zašli u polje neverbalne komunikacije, koja je postala predmet interesovanja mnogih koji su osvestili koliko je komunikacija važna u svim segmentima života. A postanemo toga svesni tek kada je poslovno okruženje u pitanju.
Šta sve čini neverbalnu komunikaciju
Pod neverbalnom komunikacijom se podrazumevaju sva ona komunikacija koja ponekad čak i ne mora da prati onu verbalnu, ali najčešće ide uz nju. Ona se svodi na pokrete lica i tela, odnosno mimiku i gestikulaciju, kao i na način na koji nešto govorimo, odnosno ton koji koristimo. Svemu tome možemo dodati i nešto nepoznatiji pojam, kao što je mikroekspresija – male i kratke promene na našem licu dok govorimo ili nekoga slušamo, a koje mogu toliko toga otkriti o nečijem stavu i šta je ono što se u nekome događa prilikom komunikacije. Neretko postoji i nesklad između verbalnog i neverbalnog izražavanja, gde neverbalno kao često nesvesno, može imati razotkrivajuću ulogu.
Kako se tumače znaci koje šalje neverbalna komunikacija
Kao što je već pomenuto, neverbalnih znakova koje šaljemo drugima često nismo ni svesni, a neretko ih ne možemo raspoznati ni kod drugih. Kada samo usmerimo pažnju na to da je važno gde i kako gledate nekoga s kim pričate, ili pak brzina i ton kojim se nekome obraćamo, onda smo malo zagrebali u priču o tome da svaki pokret ima određeno značenje.
Šta, na primer, znači kada neko nekoga direktno gleda u oči ili skreće pogled u razgovoru? Kada nekoga gledamo direktno u oči, to znači da taj neko ima našu pažnju i da nas interesuje to što nam priča, a ukoliko pak skrećemo pogled, to može biti znak nepažnje ili nelagode, najpre stidljivosti. Kao pogled često zna da razotkrije naše emocije, neretko je on dobar pokazatelj i osećanja i stavova koje imamo u sebi. Tome doprinosi i mimika, gde očima, obrvama i pokretima usana možemo dati signal o emotivnom stanju.
Ono što je jasna asocijacija kada je neverbalna komunikacija u pitanju jeste gestikulacija, i to najpre rukama. Setite se samo nekog ko drži javni nastup. Prilikom govora ruke se pomeraju, svesno ili nesvesno, a one su i sjajno oružje u situacijama kada treba da pridobijete ne čiju pažnju. S druge strane, preterana gestikulacija rukama zna da bude odbojna, pa se velika pažnja upravo treba posvetiti pronalasku balansa kako bismo postigli željeni efekat.
Neki primeri dobre prakse prilikom poslovnih razgovora
Kada je nešto toliko važno kao što je razgovor za posao u firmi u kojoj biste mnogo voleli da radite, onda vam je važan svaki detalj u komunikaciji. Tu postoji neke cake koje mogu poslužiti da ostavite što bolji utisak, ali ne zaboravite – stručnjaci u oblasti ljudskih resursa vrlo su vešti u tome da procene da li je neverbalna komunikacija usiljena ili odražava pravo stanje stvari. Neke stvari mogu se ne vreme uvežbavati – i tako se zapravo unapređujemo u komunikaciji uopšte. Na primer, kao što smo pomenuli, dobro je da držimo kontakt očima sa sagovornikom, da ne koristimo preterano gestikulaciju rukama kako ne bismo izgledali neprofesionalno. Prilikom govora ne treba da budemo ni previše glasni ni previše tihi – onako osrednje i samopouzdano. Iako je to formalna situacija, ne treba da ne pokažete niti jednu emociju – osmeh nije zabranjen, naprotiv. Dobrodošao je kada želite da ostavite utisak nekoga ko zaista želi tu poziciju. I kod rukovanja je slično kao i kod gestikulacije – zlatna sredina je nešto što nam treba – i preterano jak stisak niti preterano slab. I na kraju – ispravite se! Držanje mnogo utiče na to da li delujemo samopouzdano ili ne, opušteno držanje označava nezainteresovanost.
Koji su benefiti usvajanja pozitivnih primera neverbalne komunikacije
Kada uvežbamo te neke cake koje su nam u komunikaciji sa drugima toliko važne, otvara se prostor da se unapredimo u svim oblastima. Kada to postane deo nas, sigurno će samopouzdanje biti veće, ispoljavaćemo više razumevanja prema drugima, možemo motivisati ljude oko sebe, i u stanju da kontrolišemo svoje emocije, u zavisnosti od situacije u kojoj se nalazimo. Sve to će nam pomoći kako na privatnom, tako i na profesionalnom planu, a kako bismo se u tome stalno usavršavali, u pomoć nam priskaču edukativni treninzi i literatura.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0