Kako da produžite vek tepisima u vašem domu – saveti za održavanje tepiha
🕑 4 min čitanjaTepisi mogu da transformišu ambijent i čitav enterijer. Čine da svaki prostor izgleda komfornije, prijatnije i atraktivnije. Bilo da imate stan uređen u klasičnom ili modernom stilu, uz odgovarajuću šemu boja i teksturu, tepisi doprinose estetici svakog doma.
Međutim, potrebno je uložiti izvestan trud da tepih u svakoj vašoj sobi ostane čist i uredan. Uz odgovarajuće strategije i savete za održavanje podnih obloga možete da im produžite vek, tako da uživate u njihovoj udobnosti godinama. Pročitajte kako da se rešite prljavštine, mrlja i alergena iz tepiha bez velikih troškova.
Redovno usisavanje tepiha
Ne deluje kao izum veka, ali činjenica je da redovnim usisavanjem prljavštine činite najbolje moguće za svoje tepihe. Da biste zaštitili sve staze, itisone i tepihe u svom domu, bar dva puta nedeljno usisavajte predsoblje i sobe u kojima često boravite, a ostale bar jednom u sedam dana. Vešte domaćice će reći da uzeti usisivač u ruke nije baš pitanje nuklearne fizike. Međutim, mnoge će i pogrešiti tako što će prenisko postaviti usisivač i tako oštetiti vlakna tepiha. Ne treba zaboraviti koliko je važno da se vreća (ili kesa), kao i posuda usisivača redovno čiste, prazne ili u slučaju filtera peru.
Usisavajte dovoljno sporo da uklonite što je moguće više prljavštine. Napravite jedan brzi prelaz preko područja sa slabim prometom i dva spora prelaza u sobama gde se često krećete.
Angažujte profesionalca za čišćenje tepiha
Pored usisavanja važno je da sve tepihe iz svog doma operete barem jednom u godini. Postoje opcije angažovanja profesionalca, koji će očistiti tepih na licu mesta specijalizovanom opremom. Iako se ovo često naziva čišćenjem parom, para nije uključena. Tepih se zapravo najpre tretira rastvorom deterdženta, a onda se pod visokim pritiskom u tepih ubacuje vrući rastvor za ispiranje. Kada se ispravno uradi, ova procedura dubinski čisti bez tragova i ostataka sapunice.
Za prave rezultate možda je najbolje da se uradi mašinsko pranje tepiha, proces koji obuhvata detaljno istresanje, pranje i sušenje. U dobro opremljenim servisima, uz pomoć savremene tehnologije moguće je svaku vrstu tepiha potpuno očistiti, osušiti u specijalizovanim komorama i na kraju ponovo usisati i “očešljati”. Takozvana finish mašina vratiće vaš tepih u fabričko stanje. Sasvim je izvesno da se ovakvim tretiranjem može značajno produžiti vek vaših staza i tepiha.
Očistite tepih pre nego što postane stvarno prljav
Koliko često je potrebno čišćenje vašeg tepiha zavisi od broja ukućana, “prometnosti”, ali i toga da li imate malu decu i kućne ljubimce. Ako čekate da se tepih baš isprlja, jasno je da će čišćenje biti teže i da će duže trajati. Ne treba zaboraviti ni to da može zahtevati veći trošak.
Prema tome, svaki put kad rešite da osvežite tepih nekim blažim deterdžentom, najpre usisajte. Koristite sredstva namenjena pranju tepiha ili sapunicu da ga iščetkate, barem jednom mesečno. Tamo gde uočite veće mrlje, pristupite temeljno – napravite rastvor deterdženta i vrele vode, nanesite ga rasprašivačem na kritična mesta, ostavite da deluje do desetak minuta i potom detaljno istrljajte. Pazite, pritom, da ne unesete previše vlage u tepih, bilo da koristite usisivač na paru ili pokušavate ručno da ga osvežite. Napravite samo jedan prolaz sa rastvorom vode i sapuna.
Imajte na umu da je mokri tepih savršeno okruženje za buđ. Nakon što očistite tepihe, otvorite prozore, koristite ventilatore i odvlaživač ili uključite klima uređaj kako biste uklonili višak vlage iz vazduha. Ne hodajte po tepihu dok se potpuno ne osuši.
Očistite fleke – odmah
Ukoliko dođe do prosipanja hrane ili bilo kakve tečnosti po tepihu, postarajte se da delujete brzo. Ne čekajte da se fleke pretvore u tvrdokorne mrlje koje je teško očistiti. Ako na površini fleke ima čvrstih materija, kašikom ili tupim nožem pažljivo ostružite hranu, a zatim tretirajte mrlju. Kada se odmah deluje, velike su šanse da se fleka ukloni.
Osamdeset posto mrlja može se ukloniti običnom vodom iz slavine. Da biste uklonili mrlju, pritisnite čistu, suvu, belu krpu preko mrlje da upije prolivenu tečnost i ponavite postupak nekoliko puta. Potom pokvasite krpu i brišite dok mrlja ne nestane. Promenite krpu kada se zaprlja. Za čišćenje najčešćih fleka predlažemo sledeće savete:
Mrlje od krvi
Izbegavajte upotrebu tople vode za čišćenje mrlja od krvi na tepihu, jer će to pomoći da se mrlja zalepi za materijal. Umesto toga nanesite hladnu vodu, a zatim obrišite čistom krpom. Ponavljajte dok mrlja ne nestane.
Fleke od voska za sveće
Da biste sa tepiha uklonili mrlje od voska poslužite se kockicama leda. Trljajte ledom vosak dok se ne stvrdne, potom ga nežno razbijte i usisajte komade. Dalje uflekano mesto možete tretirati sredstvom za čišćenje tepiha ili krpom koju ste prethodno pokvasili malom količinom alkohola. Obrišite područje da se osuši.
Mrlje od čokolade
Kada su vaši mališani mali, fleke od slatkiša, pogotovo od čokolade, nisu retkost. Pokušajte da tupim nožem ostružete što je više moguće čokolade. Ukoliko se otopi, kao i u slučaju sa mrljama od voska, tretirajte područje ledom dok se ne stvrdne. Usisajte sve ljuspice ili komadiće, a onda pređite preko mrlje sunđerom ili krpom pokvašenom rastvorom tople vode i sapuna. Ostavite da deluje najmanje pet minuta, a zatim trljajte dok mrlja ne nestane.
Fleke od kafe ili čaja
Da biste uklonili mrlje od kafe ili čaja sa tepiha, pomešajte dve kašike hidrogena sa jednom kašikom sudomila. Prvo pokupite krpom prosuti napitak, a onda nanesite rastvor. Neka odstoji nekoliko sekundi, pa prstima istrljajte fleku. Isperite mrlju vodom, obrišite i ponavljajte dok potpuno ne nestane.
Masne mrlje
Koristite sodu bikarbonu kao sredstvo za čišćenje tepiha za masne mrlje. Uflekano mesto pospite sodom bikarbonom i ostavite da odstoji šest sati. Usisajte, a potom obrišite krpom navlaženom alkoholom. Takođe možete koristiti sredstvo za čišćenje tepiha.
Fleke od vina i soka
Bez obzira da li prospete crno vino, belo vino, sok od grožđa ili neko drugo piće, tretiranje fleke započnite gaziranom mineralnom vodom. Obrišite krpom od mikrovlakana. Ponavljajte dok mrlja ne nestane. Drugo rešenje je da istrljate fleku domaćim sredstvom za čišćenje, napravljenim od kašičice sode bikarbone, 1/3 čaše sirćeta, vruće vode i jedne kašike deterdženta za veš.
Na kraju, uz doslednu brigu i redovno održavanje tepiha čistim, možete biti sigurni da će prelepi ćilimi i staze dugo krasiti vaš dom. Ne čekajte da mrlje i prljavština potpuno naruže izgled vaših tepiha, redovno usisavajte i poverite profesionalcima na dubinsko pranje. Tako ćete, sa malo uloženog truda i novca, uživati u njihovoj udobnosti i lepoti.
Foto:Pixabay
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0