Šta sve treba da znate ako vam treba zastava?
🕑 3 min čitanjaZastava Srbije je mnogo više od tkanine u crveno-plavo-beloj boji. Ona je deo našeg identiteta, simbol države i nacije kojoj pripadamo. Kada je pogledamo, ona izaziva mnogobrojna osećanja, pre svega ponos, jedinstvenost, dostojanstvenost. Bez nje se ne može zamisliti niti jedna svečanost – od svadbe i privatnih svetkovina, do onih najviših državničkih ceremonija.
Nekako nam je izrazito draga kada su u pitanju sportski događaji, te sportiste naše zemlje često znamo da bodrimo upravo uz našu zastavu. Ukoliko vam iz bilo kog od ovih navedenih razloga treba zastava Srbije, ovo su neke osnovne stvari koje treba da znate.
Razlika između državne i narodne zastave
Osnovna podela zastava jeste na one koje se koriste u državne svrhe – prilikom zvaničnih poseta političkih predstavnika, na različitim skupovima u kojima učestvuje država Srbija i slično; i na one koje se koriste u drugim slučajevima, kada priroda događaja nije protokolarna – narodna zastava.
Osim što postoji razlika u koje svrhe se upotrebljava, razlika između ove dve zastave jeste i u tome što je na državnoj grb Srbije, a narodna je bez grba. Postoji zakon koji uređuje kako državna zastava izgleda, jer ona treba da predstavlja prepoznatljivo obeležje države na svim i domaćim i međunarodnim skupovima.
Kada situacija nije toliko formalna – tu su narodne zastave
Za državnu zastavu, kao što smo rekli, postoje tačni propisi, ali i ona se može naći u više varijanti – i to u smislu načina postavljana (jarbol, koplje, sto), i u zavisnosti od toga da li se postavlja napolju ili unutra.
Kada su narodne zastave u pitanju, one mogu biti i nešto drugačijih oblika, osim uobičajenog pravougaonog – to su zastave koje su zakrivljene, u obliku kapljice, ili kao krilo ptice, do one poput peraja delfina. Sve one spadaju u vrstu koja se naziva beach flag.
Kada vam treba zastava Srbije cena se formira u zavisnosti od više faktora
Iako nam je najlakše kada nešto kupujemo ili naručujemo da odmah znamo koja je cena toga – kod nekih stvari to nije moguće odrediti odmah s tolikom preciznošću. Tako je i sa izradom zastava Srbije cena zavisi od dimenzija, vrste štampe, zatim vrste materijala, kao i načina postavljanja. Sve to formira cenu koju kupac dobija onda kada se izjasni za sve te pojedinsti. Naravno, ukoliko je u pitanju poručivanje veće količine zastava, cena se koriguje, odnosno obično se odobrava popust na količinu.
Materijali, dimenzije, vrsta štampe koja se koristi prilikom izrade zastava
Materijali koji će se koristiti kada se radi neka zastava zavisi od toga da li se ona upotrebljava unutra ili spolja. Kada su u pitanju spoljašnje zastave, to mora biti materijal koji je izdržljiviji i koji je otporan na uv zračenje, kao i na vetar i kišu. Unutrašnje zastave su često i svečane – a one se prave od satena, često uz zlatne rese. Materijal za sve ostale vrste osim svečanih jesu poliester ili mesh materijal. Što se dimenzija tiče, postoje standardne, ali i one vanstandardne kada je kupcu potrebno nešto specifičnije. Pored sito štampe, koja se najduže upotrebljava, ali neretko je prilično nepovoljna, naročito za veće tiraže, danas se sve češće koristi sublimatik štampa. To je vrsta štampe koja ima bolju rezoluciju, ekološka je, potrebno je kraće vreme za izradu i na kraju krajeva jeftinija je.
Još neke vrste zastava
Zastave koje još postoje, pored državne i narodne, jesu standarte – standarta predsednika države, i standarta predsednika narodne skupštine. Razlika je u bordurama i u grbu koji je na samoj zastavi.
Važno je i gde će se postaviti zastava
Zastave se uglavnom postavljaju na zgradu neke državne institucije, zatim na ulicama (recimo prilikom poseta zvaničnika, ili državnih praznika), kao i ispred institucija gde su uglavnom na jarbolima. Dakle, u obzir dolazi jarbol, zatim koplje, kao i fasadni nosač.
Jarbol i koplje se mogu postaviti i napolju i u datoj prostoriji. Kada je unutrašnji prostor u pitanju, česta je upotreba i stonih zastava, koje su na posebnim stalcima.
Postoji način da zastava dugo traje
Pored izbora odgovarajućeg materijala koji može izdržati sve uslove kojima je izložen, postoji način da se životni vek zastave produži. Naime, to se najpre odnosi na zastave koje se postavljaju spolja – njih treba sklanjati kada je nevreme, ili kada su jaki vetrovi i snegovi.
Tako se može postići da se zastava pre svega ne iscepa, na suncu ona svakako s vremenom bledi, ali da se održi i više od proseka koji je otprilike šest meseci. Svakako je preporuka da se u startu izabere što izdržljiviji i što kvalitetniji materijal, koji je sam po sebi dugotrajan.
Foto:Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0