Uloga igre u razvoju jezičkih veština
🕑 4 min čitanjaIgra je važan aspekt života svakog deteta. Od onog magičnog trenutka kad sakrijete lice rukama, pa iznenadite bebu, svaka igra i aktivnost koje uslede su bitne i zapravo, neophodne za razvoj mališana. Igrajući se dete razvija sposobnosti kreativnog razmišljanja i društvene interakcije.
Pored toga to podstiče radoznalost, igra ima veliku i neprocenjivu ulogu u detetovom otkrivanju sveta i učenju. Može se reći da pruža primarni temelj za sve – od društvenog do kognitivnog razvoja, uključujući i razvoj jezika.
Poznato je da kašnjenje u govoru i razvoju jezičkih veština može uticati na ponašanje i akademska postignuća deteta. Mali podsticaji u vidu igre mogu značajno promeniti ne samo način na koji mališan raste, već i kako će se u budućnosti snaći i u kojoj meri će ostvariti svoje potencijale. Koliko je velika uloga igre u razvoju jezičkih veština i šta kao roditelji možemo da uradimo da pomognemo svom detetu? Pročitajte.
Moć igre u ranom detinjstvu
Igra dolazi u različitim oblicima, a svaki vid zabavne aktivnosti može imati različitu funkciju. Kako dete raste, razvijaju se i njegove veštine igre uporedo podržavajući razvoj nekih novih sposobnosti kroz složena iskustva. Primera radi, bebe se bave istraživačkom igrom koja im pruža senzorno-motorička iskustva. Verovali ili ne, ova igra se krije iza dečije sklonosti da bacaju igračke ili pak da ih stavljaju u usta. Odraslima se ovi postupci mogu činiti jednostavnim, ali činjenicaje da ova vrsta igre upoznaje mališana sa konceptom uzroka i posledice.
Naravno, moć igre postaje očiglednija kako dete sazreva. Umesto da se bave neverbalnom komunikacijom, mališani i predškolci učestvuju u sve maštovitijim igrama. Igre uloga, pretvaranja ili oblačenja obično prati i aktivno imitiranje jezika i ponašanja drugih. Upravo je ovo važna faza u razvoju jezičkih i konverzacijskih veština. Interaktivne igre poput ovih koriste se kao jednostavna strategija za izgradnju samopouzdanja kod stidljivog deteta. Deca koriste reči da se izraze dok se igraju. Otkrivaju nove stvari i počinju da komuniciraju sa svetom oko sebe.
Kako podstaći razvoj jezičkih veština kroz igru?
Od igranja zvečkama u uzrastu bebe do aktivnosti igranja uloga tokom predškolskih godina, igra ima važnu ulogu u životu deteta. Većinu vremena mališani žele da im se roditelji ili drugi bliski odrasli pridruže u ovim aktivnostima. Iskoristite priliku da aktivno učestvujete u igri, jer nema boljeg načina za povezivanje sa detetom, ali ni za unapređenje i poboljšanje njegovih jezičkih sposobnosti.
Posmatrajte dete i pratite njegova interesovanja
U zavisnosti od toga koliko je zainteresovano za određenu aktivnost, dete će se manje ili više angažovati ili uključiti u neku igru. Stoga je veoma važno da kao roditelji posmatramo i pratimo dete, te da aktivno sledimo u igri koja mu se dopada. Odgovornost je na odraslima da kreiraju što više prostora i mogućnosti da se dete zabavi – što je više angažovano u nekoj aktivnosti, to će biti veće mogućnosti za usvajanje jezika i razvijanje govora.
Vežbajte smenjivanje uloga u razgovoru
Uloga govornika i sagovornika i razumevanje njihovog smenjivanja u razgovoru je važna društvena veština, koju deca moraju da razvijaju kako rastu. U pitanju je sposobnost kojom se gradi bolja komunikacija i stvaraju prilike za sticanje prijateljstava. Možete pomoći svom detetu da bolje razume kada je trenutak da sasluša, a kada da govori tako što ćete praviti kratke pauze dok razgovarate tokom igre. Takođe, možete isprobati aktivnosti pripovedanja gde svako od vas naizmenično čita.
Druge tehnike kojima se možete poslužiti jesu korišćenje izraza lica ili tela (npr. klimanje glavom kada je detetov red, uspostavljanje kontakta očima dok čeka ili dodirivanje njegove šake kako bi mu se pokazalo da još nije njegov red) ili postavljanje pitanja, npr. Da li je na redu tata? Da li je na redu sestra?
Vežbanje “smenjivanja” pomaže i da se poboljša detetovo strpljenje, da se usadi disciplina i da mu se omogući da samopouzdano govore i slušaju sagovornika.
Pevajte pesme zajedno
Pevanje pesama je zabavan i interaktivan način za razvoj jezičkih i motoričkih veština, jer pomaže detetu u izgovaranju reči. Možete pevati uobičajene pesme koje odgovaraju mališanovom uzrastu ili pak da zapevate kako biste objašnjavali nešto što radite. “Postavljanje melodije” za ređanje kockica može biti zanimljivo: “Kocka do kocke kockica” ili “Blok po blog, gradimo kuću…” i slično. Detetu će biti interesantno, pa će se i samo uključiti u pevušenje i tako vežbati izgovor reči.
Budite uzor detetu
Vreme za igru je odlična prilika za vašu decu da pridaju značenje rečima i izgrade vokabular. Budite pravi uzor tako što ćete govoriti nove reči, ali i tako što ćete ih izgovarati pravilno – u pravom padežu i sa pravim akcentovanjem. Možete pomoći da mališan proširi rečnik jednostavnim komentarisanjem neke aktivnosti: “To je divan crtež” ili “Kako si vešto šutnuo loptu”. Dobar način je dodavanje reči u dečije fraze. Ako vam mališan kaže, primera radi, “Tata, pogledaj tog slona!”, možete reči: “Da, to je ogroman slon.”
Čitajte knjige zajedno
Čitanje otvara čitav svet učenja i poboljšava govor, jezik i veštine pamćenja. Okružite svoje dete knjigama, proverite koje mu zaokupljuju pažnju, koje ga posebno interesuju i drže uz ilustracije i slova. Možete početi sa jednostavnim knjigama, možda sa slikovnicama sa kratkim tekstovima i slikama, a zatim prelaziti na one izazovnije kako se veštine čitanja vašeg deteta poboljšavaju. Od strpova, preko grafičkih romana do zbirki priča i romana za decu – sve što privlači mališana i drži mu pažnju trebalo bi da bude u vašoj kućnoj biblioteci i deo zajedničke rutine čitanja. Možete čitati detetu mlađeg uzrasta, a kasnije ga možete podstaći da ono vama čita.
Odraslima može izgledati dosadno ili čak neproduktivno da ponavljaju istu aktivnost, ali deci obavljanje neke aktivnosti iznova pomaže da usavrše i stabilizuju svoje veštine. Posebno je važno podsticati ponavljanje rutina, radnji i reči, posebno onih u kojima uživaju, jer to doprinosi izgradnji rečnika i izražajnog govora. Uzastopno pevanje istih pesama, na primer, takođe je dobro za zadržavanje pamćenja i poboljšanje strukture rečenice.
Jezik je vredan alat kojim treba da naoružamo decu. Kao takav, trebalo bi ga stalno poboljšavati kako bi mogli bolje da komuniciraju sa drugima dok napreduju od aktivnosti za igru ka raznovrsnijim konceptima i situacijama učenja. Kao čuvari ovih mladih umova, odrasli imaju odgovornost da ih neguju na svaki mogući način, uključujući učenje kroz različite metode zabave.
Naravno, kada primetimo da postoje kašnjenja u razvoju govora, pored svih aktivnosti poželjno je da se obratimo za mišljenje i podršku stručnjacima u svom gradu. Poseta logopedu u Nišu i pregled specijaliste mogu biti podsticajni i višestruko delotvorni. Ekspert prepoznaje sva odstupanja u govoru ako postoje i može tretmanski korigovati nepravilnosti u izgovoru. Udruženim delovanjem – korekcijama logopeda i savetima za roditelje koje metode mogu koristiti kod kuće mogu se ostvariti odlični rezultati, razviti i ispraviti govor, a mališan biti još aktivniji u igri i učenju.
Foto:Pixabay
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0