Zašto je važno da mama priča bebi još dok je u stomaku?
🕑 < 1 min čitanjaRazgovor mame sa svojom bebom dok je u stomaku može imati brojne pozitivne efekte na razvoj deteta. Istraživanja su pokazala da bebe mogu prepoznati zvukove spoljašnjeg sveta, uključujući glasove, već od kasne fetalne faze razvoja. Oko 25. nedelje trudnoće beba može početi da reaguje na zvukove iz okoline. To znači da bi oko tog vremena mogla početi da prepoznaje i mamin glas. Međutim, ovo može varirati od bebe do bebe, pa se prepoznavanje glasova može desiti čak i ranije, oko 16. do 18. nedelje.
Evo nekoliko važnih razloga zašto je komunikacija maminih sa bebom u stomaku važna:
- Mamin glas može pomoći u razvoju slušnih sposobnosti bebe. Beba će se naviknuti na ton i ritam maminog glasa.
- Govor i pevanje mogu pomoći u izgradnji emocionalne veze između mame i bebe još pre nego što se beba rodi. Ovo može doprineti osećaju sigurnosti i bliskosti nakon rođenja.
- Govor i muzika mogu imati pozitivan uticaj na razvoj mozga bebe. Stimulacija mozga pre rođenja može pomoći u razvoju neuralnih veza.
- Bebe koje su često izložene maminoj glasovnoj komunikaciji u stomaku mogu lakše prepoznati mamu nakon rođenja, što može doprineti bržem uspostavljanju veze.
- Interakcija sa spoljašnjim svetom, uključujući i komunikaciju, može doprineti opštem razvoju bebe tokom trudnoće.
Zbog ovih razloga, preporučuje se mamama da što više komuniciraju sa bebom dok je u stomaku, koristeći svoj glas, pevanje ili jednostavno pričanje. To je jedan od načina kako mama može početi da izgrađuje vezu sa svojom bebom još pre nego što se ona rodi.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0