Kako da beba podrigne?
🕑 2 min čitanjaJedna od bitnih stvari u toku razvoja bebe je podrigivanje. Kada hranite bebu, često se događa da proguta malo vazduha što roditelje dovodi do uznemirenja jer je nakon toga nemirna i plačljiva. Prvo, nemojte brinuti – skoro svima se događa ista situacija, ništa ne činite pogrešno! Kada smo utvrdili da je ovo samo bebin neprijatni osećaj nadutosti potrebno je da se beba namesti u položaj kako bi izbacila vazduh koji je progutala. Podrigivanje je oslobađanje viška vazduha, kada se on oslobodi to dovodi do lagodnog osećaja kod bebe i ona lakše nastavlja sa obrokom.
Podrigivanje je važno bez obzira o kom obroku se radi. Nije loše da svoju odeću zaštitite na neki način, pre nego što bebu namestite u položaj za podrigivanje. Ovo svakako nije nužno, ali se dešava da bebac bljucne tokom podrigivanja.
Predlažemo tri položaja za podrigivanje, na vama je da vidite koji bebi i vama odgovara najviše.
Na ramenu
Kada bebu postavite na svoje rame, nje pogled treba da bude u suprotnom pravcu. Jednom rukom ćete pridržavati leđa, a drugom bebinu zadnjicu. Tapšite je nežno po leđima, a možete i da se krećete dok to radite, jer to može dodatno doprineti da beba podrigne i izbaci vazduh. Kod većine beba, ovaj način se pokazao kao najbolji.
Sedeći položaj
Beba je u sedećem položaju u vašem krilu i malčice nagnuta napred. Grudni koš i glavu dobro pridržavajte jednom rukom, dok ćete je drugom rukom nežno tapšati po leđima.
Na krilu
Bebu ćete smestiti u vaše krilo, s tim što će joj lice biti okrenuto na dole. Njeno lice treba da se nalazi na jednoj od vaših butina, položeno na obraz, dok je stomačić na drugoj. Kao i u prethodnim slučajevima, jednu ruku koristite da je pridržavate, a drugom nežno tapšete po leđima.
Svaka mama se pita, koliko često beba treba da podrigne. To najviše zavisi od toga, kako se beba hrani i samog procesa ishrane. Ukoliko je beba kojim slučajem halapljiva, onda je možete podstaći da podriguje češće. S druge strane, tek nakon što završite sa dojenjem.
Nema razloga za brigu, ukoliko vaša beba ne podrigne nakon obroka. Ako primetite da nije uznemirena, niti ima grčeve, to je jasan pokazatelj da nema potrebe za tim. Imajte na umu, da kako beba bude rasla, ona više neće podrigivati nakon obroka. To je samo signal da je savladala način ishrane i više ne guta vazduh.
Podrigivanje sastavni deo razvoj kod svake bebe. Iako deluje da nije tako, lako se rešava i verujemo da ćete nakon isprobavanja ovih položaja i odabira najadekvatijeg moći da se opustite i uživate u predivnim trenucima sa vašom bebom.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0