Kako da skuvate pirinač?
🕑 4 min čitanjaVeština kuvanja pirinča neophodna je u kuhinji, a dobra vest je da ju je prilično lako savladati. Sve što vam je potrebno jesu lonac, voda, pirinač i malo strpljenja. Za savršeno mekan i rastresit pirinač nisu neophodni skupi kuhinjski gadžeti.
Majstorski skuvan pirinač odlična je baza za kvalitetan obrok koji veoma lako možete pretvoriti u ukusnu gozbu. U zavisnosti od sorte, pirinač sadrži preko 15 vitamina i minerala, uključujući vitamine grupe B, gvožđe i cink.
U ovom tekstu objasnićemo dve jednostavne metode kuvanja pirinča koje uspevaju bez greške. U pitanju su tradicionalna metoda (manje vode) i tehnika testenine (više vode). Takođe, podelićemo i korisne činjenice o pirinču, jer će vam one pomoći da se opredelite za vrstu koja najviše odgovara određenom receptu i da upoznate specifičnosti njene pripreme. A sada, uzmite lonac, poklopac i, naravno, pirinač pa – pravac kuhinja.
Pirinač kratkog, srednjeg ili dugog zrna
Verovali ili ne, postoji više od 40.000 sorti pirinča. Da, baš mnogo! Da bismo se lakše snalazili, ova žitarica se klasifikuje na kratko, srednje i dugo zrno. Dužina zrna je i pokazatelj kakva će biti tekstura kuvanog pirinča. Evo nekoliko primera:
Pirinač kratkog zrna: kada se skuva, postaje lepljiviji i zgrudvan. Savršen je za suši i korišćenje štapića za jelo.
Primeri: suši pirinač i kineski crni pirinač.
Pirinač srednjeg zrna: skuvan postaje pahuljast, vlažan, nežan i pomalo lepljiv. Savršen je za rižoto, punjenu papriku, sarmu, paelju. Kao i pirinač kratkog zrna, dobar je i za sutlijaš.
Primeri: kočanski pirinač, arborio i valensija.
Pirinač dugog zrna: ima manje skroba pa se neće zgrudavati, biće lagan, suv i rastresit. Savršen je za kari ili kao prilog uz meso ili ribu.
Primeri: basmati i jasmin.
Sada kada znate da od dužine zrna zavisi tekstura pirinča, možete odabrati pravu sortu za svoj recept.
Razlika između smeđeg i belog pirinča
Pirinač se može naći u različitim bojama, uključujući crvenu, crnu i ljubičastu (da, ljubičastu). Ali hajde da razgovaramo o dve najčešće boje– smeđoj i beloj.
Smeđi pirinač: kod njega je uklonjena spoljašnja ljuska, ali unutrašnja ljuska, zrno i klica ostaju netaknuti. Upravo je unutrašnja ljuska ono što mu daje braon boju i orašast ukus, a teksturu čini malo žilavijom. Smeđi pirinač je žitarica celog zrna, što znači da ima više vlakana i hranljivih materija, kao i niži glikemijski indeks u odnosu na beli.
Beli (glazirani) pirinač: kod njega se pored spoljašnje uklanja i unutrašnja ljuska kao i klica, te ostaje samo zrno. Ono se zatim polira tj. glazira glukozom ili talkom i postaje jarkobele boje. Beli pirinač je prerađena žitarica i njegov nutritivni profil nije ni izbliza tako bogat kao kada je u pitanju smeđi pirinač. Ipak, ima i jednu prednost, lakše se vari. Takođe, brže se kuva.
Zašto se za basmati i jasmin kaže da su aromatične vrste
Do sada smo već naučili da su basmati i jasmin vrste pirinča dugog zrna. Ali određene sorte pirinča pri kuvanju odaju prijatne mirise, pa se smatraju aromatičnim. Evo šta svaku od njih čini jedinstvenom.
Basmati: ima veoma dugačko i tanko zrno intenzivnog ukusa i mirisa. Suv je, orašast, zemljane arome sa naznakama ukusa nalik na kokice. Poreklom je iz Indije i Pakistana.
Jasmin: nešto je kraći i okrugliji od basmatija. Malo je mekši i puniji sa laganijim, blago slatkastim i cvetnim mirisom. Poreklom je sa Tajlanda. Obe ove sorte mogu se naći u smeđoj i beloj verziji.
A šta je tačno tzv. divlji pirinač?
Divlji pirinač nije pravi pirinač. To je zrno jedne vrste vodene trave koja raste prvenstveno na području Velikih jezera u Severnoj Americi. Prilično je dugačak i ima čvrstu, žilavu i orašastu teksturu. Sjajan je u salatama, a često se i kombinuje s drugim vrstama pirinča za razigraniju, šareniju opciju.
Kako da skuvate pirinač
Samo zapamtite sledeće: operite, skuvajte, sačekajte i rastresite. Ispod su dve varijacije na koje se ova rečenica može primeniti i obe odlično funkcionišu prilikom pripreme belog pirinča, bez obzira na to da li se radi o onome kratkog, srednjeg ili dugog zrna. Priprema smeđeg pirinča je malo drugačija – potražite savet ispod.
Tradicionalna metoda
1 Obavezno operite
To će sprati višak skroba koji bi mogao dovesti do slepljivanja zrna. Sve što treba da uradite jeste da ispirate pirinač u gustom situ dok voda ne postane bistra.
2 Pomešajte prinač i hladnu vodu
U lonac uspite pirinač i vodu u razmeri 1 šolja pirinča prema 1 ½ šolje vode, a zatim dovedite do ključanja. Kada proključa, poklopite.
3 Ostavite da se krčka
Kada stavite poklopac, smanjite vatru i ostavite da se krčka oko 15 minuta. Proverite da li je sva voda apsorbovana i da li je pirinač mekan.
4 Završnica
Isključite vatru i ostavite pirinač da odstoji poklopljen još oko 5 minuta. Zatim ga otkrijte, rastresite i poslužite.
Tehnika testenine
1 Operite pirinač
Uspite pirinač u gusto sito, a zatim ga ispirajte pod mlazom dok voda ne postane bistra.
2 Dodajte pirinač u vrijuću vodu
Napunite šerpu dopola vodom i dovedite je do ključanja. Ne morate previše precizno da merite količinu vode, ali treba da je bude oko 4-5 puta više nego pirinča.
3 Pustite da se kuva
Umešajte pirinač i smanjite temperaturu na srednje nisku. Ostavite da kuva otklopljeno oko 15 minuta uz povremeno mešanje. Koristite kašiku da proverite da li je pirinač mekan.
4 Ocedite i rastresite
Kada je pirinač skuvan do kraja, ocedite ga pa ga vratite u lonac i ostavite da odstoji oko 5-10 minuta. Zatim ga rastresite i servirajte.
Kako da skuvate smeđi pirinač
Zbog ljuske koja obavija zrno, smeđi pirinač zahteva više vode i duže kuvanje. Uvek proverite uputstvo na zadnjoj strani pakovanja jer svaka sorta može tražiti drugačiju dužinu kuvanja. Ali, generalno, na jednu šolju smeđeg pirinča treba vam 1 ¾ šolje vode (ako koristite tradicionalnu metodu) i kuvajte ga oko 40 minuta. Pošto smeđi pirinač često može biti nedovoljno kuvan ili pak prekuvan i gumen, idealan je za kuvanje po metodi testenine. Jednostavno kašikom izvadite nekoliko zrna, ostavite ih da se malo ohlade i probajte da vidite da li je gotov. Ako nije, samo nastavite da kuvate dok ne bude. Dodatni savet: smeđi pirinač posolite tek kada omekša, tj. na samom kraju kuvanja.
Treba li u vodu dodati maslac, ulje ili so?
Potpuno je opciono i nije neophodno za savršeno mekan i rastresit pirinač. Ali ovi dodaci mu daju lep ukus. Isprobajte i sami. Dodajte u vodu jednu kašiku maslaca, gija (prečišćenog maslaca) ili ulja i 1/2 kašičice soli na jednu šolju pirinča. Želite li da naučite još jedan trik da dodate ukus? Zamenite vodu bistrom pilećom ili povrtnom supom.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0