Vodič kroz vantelesnu oplodnju
🕑 3 min čitanjaSve što treba da znate o biomedicinski potpomognutom oplođenju – ko je kandidat za ovu proceduru, koje analize prethodno treba obaviti i koje uslove ispuniti
Iz godine u godinu raste broj mladih koji imaju problem sa sterilitetom. Prema poslednjim statističkim podacima, oko 20 posto parova u Srbiji vodi bitku za potomstvo. Međutim, izgleda da to nije glavna prepreka povećanju stope nataliteta u našoj zemlji. Pojedini stručnjaci upozoravaju da uprkos tome što vlada „epidemija neplodnosti“, u mnogim sredinama (pogotovo manjim ruralnim) ovaj zdravstveni problem još uvek predstavlja tabu i povod za stigmatizaciju. Zato nemali broj parova koji se susretne s teškoćama pri začeću ignoriše ovaj problem, ne priča o njemu i ne traži stručnu pomoć, što je, zapravo, najveća opasnost.
Ne ustručavajte se da se javite lekaru
Ukoliko sumnjate da vi i vaš partner ne možete da začnete bebu, ne oklevajte da to prijavite izabranom lekaru. Preporuka stručnjaka je da parovi mlađi od 35 godina zatraže medicinsku pomoć posle 12 meseci redovnih nezaštićenih seksualnih odnosa, a oni stariji od 35 godina posle pola godine nezaštićenih odnosa. Prepoznajete li sebe u nekoj od ovih priča, obavezno poslušajte savet struke.
Proces je olakšan i ubrzan
S ciljem smanjena stope negativnog prirodnog priraštaja i želje da se što veći broj mladih ostvari u najlepšoj, a ujedno i najizazovnijoj životnoj ulozi – ulozi roditelja, godinama se menjao i dopunjavao zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji. I svaki put uvedene su neke nove olakšice i benefiti. Tako sada Republički fond za zdravstveno osiguranje obezbeđuje sredstva za neograničen broj pokušaja vantelesne oplodnje, a starosna granica za žene podignuta je sa 42 na 43 godine. Takođe, uprošćena je i administracija i liste čekanja su znatno kraće. Zahvaljujući svemu tome, parovi koji vode bitku za začeće troše mnogo manje energije i vremena na prikupljanje papirologije. Ipak, ukoliko vam i pored usvojenih izmena prolazak kroz proces VTO o trošku države predstavlja preveliki izazov, a imate sredstva za to, sve možete završiti o svom trošku – još lakše i brže, verovatno i odlaskom u samo jednu kliniku, umesto na više mesta.
Potrebna dokumentacija
Bez obzira na to da li odlučite da uđete u proces vantelesne oplodnje o državnom ili o svom trošku, pre same procedure morate obaviti određene pretrage i pripremiti neophodnu medicinsku dokumentaciju i vi i vaš partner. Evo šta to podrazumeva.
Uslovi za nju
Da bi dobila dozvolu za ulazak u proces medicinski biopotpomognute oplodnje, žena prethodno treba da uradi vaginalni i cervikalni bris, bris na hlamidiju i bakterijsku vaginozu. Pored toga, treba da uradi Papanikolau test, kolposkopiju, ultrazvuk sondom, te proveri hormonski status, i to nivo sledećih hormona: FSH-a, LH-a, E2, Pg, T, TSH, T3, T4, prolaktina, Antimilerijan hormona. Takođe, treba da uradi još test na HIV, hepatitis B (HbsAg), hepatitis C (HCV), sifilis (VDRL), rubelu i toksoplazmu gondi. Ukoliko pritom otkrije neki problem, podrazumeva se, mora ga rešiti pa ponoviti nalaz. Osim što moraju biti uredni, svi nalazi moraju biti u roku. Brisevi, hormoni i izveštaj o ultrazvuku ne smeju biti stariji od šest meseci, dok ostali nalazi ne smeju biti stariji od godinu dana.
Uslovi za njega
Muškarci imaju manje uslova koje treba da ispune da bi prošli komisiju za ulazak u proces VTO. Oni moraju da urade spermogram i spermokulturu, s tim što pre ovih analiza treba da apstiniraju od odnosa dva do pet dana. Pored toga, treba da urade bakteriološki i bris uretre na hlamidiju, dok od seroloških analiza treba da obave test na HIV, hepatitise B i C i sifilis. I svi njegovi nalazi moraju biti uredni i ne smeju biti zastreli. Što znači, ukoliko prilikom prolaska kroz ove dijagnostičke procedure i pripremu za VTO otkrije neki problem, u hodu ga mora rešavati pod nadzorom nadležnog specijaliste.
TOP-SAVET: BUDITE RASTEREĆENI I NADAJTE SE NAJBOLJEM!
Iako samo saznanje da imaju problem s neplodnošću mnoge parove deprimira u startu, a pesimizam kod većine raste kako odmiče bitka za potomstvo, trudite se da ne upadnete u vrzino kolo loših misli, emocija i strahova. Imajte na umu da medicina konstantno napreduje i da paralelno s tim raste postotak uspešnosti vantelesne oplodnje. I, shodno tome, nadajte se najboljem. Ako vam začeće i ne uspe iz prvog pokušaja, ne očajavajte i ne odustajte od dalje borbe, gledajte na to kao na jednu završenu rundu i dajte sebi još šansi! I, ukoliko niste raspoloženi da trpite pitanja radoznalih rođaka, kumova, prijatelja i kolega na ovu temu a i da biste izbegli psihološki pritisak okoline, ne govorite nikome da planirate da uđete u proces vantelesne oplodnje ili da ste već ušli. Zadržite to za sebe i svog partnera ili eventualno podelite s nekim koga oboje smatrate podrškom. A na pitanje kad će beba odgovorite „još nemamo to u planu, kad se posvetimo tom zadatku“. Piholozi kažu da uz ovakvu taktiku parovi mnogo lakše i rasterećenije prolaze kroz proceduru vantelesne oplodnje. Srećno!
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (2)
Lidija - 18.03.2022
Šta je sa nama koje nemamo partnera,država o nama ne brine.
Hocu i ja da budem majka,i moram o svom trosku da idem van granice naše zemlje na vto.Troskovi su naravno ogromni,a plate su nam veoma male.
Psihološki aspekti borbe za potomstvo o kojima se nedovoljno priča | Moja Praktika - 26.12.2023
[…] Borba za potomstvo često nosi sa sobom niz psiholoških izazova koji sežu od nesigurnosti i strepnje do radosti i ispunjenja. Ukoliko spadate u tu grupu ili imate u svom okruženju parove koji pokušavaju da se ostvare u ulozi roditelja, pročitajte sa čime sve mogu da se nose i podržite ih. […]