Kako da se rešite peruti?
🕑 3 min čitanjaPrimetili ste sitne beložućkaste ljuspice na odeći i da vas svrbi koža glave? Da, perut ume da bude neprijatan i uporan problem! Donosimo nekoliko praktičnih saveta koji će vam pomoći da je se rešite. Perut je jedno od onih neprijatnih i dosadnih stanja, koje, srećom, nije ni opasno ni bolno. Da perut postoji jednostavno govore ljuspice na vašoj odeći i jastučnici, ali ništa drugo u vezi s ovim veoma čestim problemom nije tako jednostavno.
Pre svega, i dalje se ne zna tačno zbog čega se perut javlja. Smatra se da joj je uzrok kombinacija genetike, alergijskih reakcija, osetljivosti vlasišta i neravnoteže mikrobioma kože. Stručnjaci veruju da perut može izazvati prekomeran rast tzv. loših mikroorganizama koji žive na površini kože glave – poput određenih kvasaca, gljivica i bakterija. Oni konzumiraju prirodna ulja koja luči naša koža, te mogu stvoriti nusproizvode na koje telo reaguje, što dovodi do osipa i upale kože. U svakom slučaju, to je hipoteza.
A sigurno se zna da pojava peruti nije u vezi s higijenom kože glave. Drugim rečima, perut nema veze s tim koliko se često tuširamo ili šamponiramo. Naša koža prati sopstveni ciklus ljuštenja i postepenog uklanjanja višak ćelija. Perut se dešava kada dođe do prekomernog nakupljanja, ljuspanja i opadanja, i to u neravnomernim ciklusima. S druge strane, svrab i iritacija koji prate perut često su povezani sa suvoćom kože.
Perut se može pojaviti kod svakog tipa kose i vlasišta. Pogrešno je mišljenje da se javlja samo kod suve kože ili suvog vlasišta; ljuštenje masnog vlasišta takođe je vrlo često. U svakom slučaju, oni koje ovaj problem muči jedva čekaju da ga se reše. Dobra vest: to najčešće zahteva svega nekoliko jednostavnih koraka koje je lako dodati postojećoj rutini nege.
1. Perite kosu češće
Zahvaljujući sve kvalitetnijim suvim šamponima, sada bez problema možemo produžiti period između dva pranja kose. Ipak, ukoliko ste skloni peruti, razmislite dvaput pre nego što to učinite.
Među stručnjacima postoji mišljenje da, ako dozvolite da se prirodna ulja koja luči koža glave duže zadrže na njoj, to može doprineti problemu. Kako? Broj štetnih mikroorganizama raste kada na koži ima više masnoće, a masnoća, kao i mrtve ćelije, dodatno se nakupljaju zbog ređeg pranja kose. Preporučuje se da osobe sklone peruti ili seboroičnom dermatitisu redovno peru kosu najmanje nekoliko puta nedeljno upravo kako bi smanjili nakupljanje masnoće i mrtvih ćelija.
2. Isprobajte piling kože glave
Ako do sada niste nailazili na ovaj tip proizvoda, predlažemo da ih istražite. Slično kao piling kože lica ili tela, piling vlasišta nežno uklanja gornji sloj suve kože. U neki od tih proizvoda ima salicilne kiseline (koja se, inače, koristi u preparatima protiv akni) ili krupnijih čestica koje se rastvaraju i ispiraju (smeđi šećer, himalajska ili krupna morska so, glina…). Takvi pilinzi efikasno uklanjaju mrtve ćelije koje se nakupljaju na vlasištu i dovode do ljuštenja.
Uradite sami: Pomešajte kašiku meda, kašiku kokosovog ili maslinovog ulja i dve kašike smeđeg šećera. Po želji dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca koje ima baktericidno i antigljivično dejstvo. Dobro utrljajte piling na mokru kožu glave, ostavite neko vreme da deluje, a zatim isperite šamponom. Možete ga koristiti dva puta nedeljno.
3. Koristite poseban šampon protiv peruti
Većina stručnjaka smatra da je specijalizovani šampon protiv peruti najefikasniji i najbrži način lečenja peruti. Može se nabaviti na recept (sa jačim aktivnim sastojcima) ili bez recepta. Šamponi protiv peruti često sadrže cink ili sumpor koji utiču na smanjenje broja gljivica i bakterija izazivača peruti. Izbor je prilično širok, ali možda će biti potrebno neko vreme da pronađete šampon protiv peruti koji će odgovarati baš vašoj koži.
4. Probajte i masku s toplim uljem
Tretmani na bazi ulja mogu pomoći da se uravnoteži prekomerna proizvodnja ulja. Nanošenje ulja na vlasište pomaže da se iz njega izvuku i uklone prirodna ulja.
Uradite sami: blago zagrejte kokosovo ulje pa ga nežno umasirajte u kožu glave. Pazite da ulje ne bude previše vruće, jer to može dovesti do opekotina. Ipak, toplo ulje ne može biti lek za sve. Iako je korisno u borbi protiv suvoće, tretman toplim uljem ne leči perut izazvanu gljivicama.
5. Koristite jabukovo sirće, ali ne preterujte!
Na internetu se može pročitati predlog da se protiv peruti upotrebi jabukovo sirće. Dermatolozi su podeljeni po ovom pitanju, pa ipak, neki tvrde da bi to moglo pomoći. Jabukovo sirće ima antimikrobna i antiinflamatorna svojstva – što znači da bi moglo da smanji broj mikroorganizama i smiri upalu.
Uradite sami: ako imate blaži slučaj peruti, probajte da pomešate ½ šolje jabukovog sirćeta sa 1 ½ šolje vode. Nakon pranja kose šamponom, sipajte ovaj rastvor na ispranu kosu. Ostavite da deluje neko vreme pa ponovo isperite vodom dok se ne neutrališe miris sirćeta.
6. Dodajte malo ulja čajevca
Pokušajte da dodate nekoliko kapi ulja čajevca u vaš uobičajeni šampon. Kao što smo pomenuli, ulje čajevca ima antimikrobna i antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju peruti.
7. Promenite ishranu
Prema nekim ekspertima loša ishrana može uticati na pojavu peruti. Posebno ishrana bogata dodatim šećerima može dovesti do nakupljanja glikogena u koži, kojim se štetni mikroorganizmi hrane. Iako do sada ne postoje opsežnija naučna istraživanja, podaci pokazuju da ishrana koja izaziva akne pogoršava i perut. Pre svega, to su slatka hrana i mlečni proizvodi koji stimulišu lojne žlezde da proizvode više masnoća. Dakle, možda će biti nužno da privremeno izbacite te dve grupe namirnica iz ishrane.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0