Pravilna nega adolescentske kože
🕑 3 min čitanjaAdolescentski period donosi mnoge pomene, a većina tnejdžera ima pritužbi na račun kože. No, zahvaljujući ekspertskim savetima, to ne mora da bude tako!
Dermatolozi kažu da su akne, miteseri i masna koža na vrhu liste pritužbi mnogih tinejdžera. Naime, hormonski skokovi dovode do povećanog lučenja lojnih žlezda, usled čega koža adolescenata postaje masna, sklona aknama, miteserim i upalnim procesima. Da biste sprečili pomenuti scenario i održali kožu čistom, važno je da se (bez izgovora!) pridržavate određenog režima nege. Evo koje korake predlažu eksperti…
Pažljivo očistite kožu
Posegnite za proizvodima za čišćenje bez sapuna, posebno vodeći računa da temeljno očistite T-zonu koja pedstavlja problematični deo lica. Stručnjaci kažu da je izuzetno važno da budete umereni i ne preterujete sa čišćenjem (jednom do dvaput dnevno biće sasvim dovoljno) budući da postoji mogućnost da, osim nečistoća, uklonite i površinski, zaštitni sloj masnoća. Tako možete učiniti kožu podložnijom štetnim spoljašnjim uticajima, posledično i infekcijma, a to može rezultirati i proizvodnjom još veće količine sebuma.
Kontrolišite sebum
Želite da zadržite sjaj, a da ne budete grubi prema svojoj koži? Sledite naredna tri koraka:
- Izaberite sredstvo za čišćenje na bazi salicilne kiseline.
- Koristite prajmer bez ulja – radi kontrole sjaja.
- Tokom dana višak ulja upijte pomoću specijalnih papirića za matiranje lica.
Obavezno uklonite šminku pre spavanja
Čak i ako vaša najbolja prijateljica spava sa šminkom i izgleda sjajno, to nipošto nije dobra ideja! Ako ste jednostavno previše umorni da biste temeljno uklonili šminku i oprali lice, to učnite makar pomoću maramice za čišćenje. I obavezno imajte na umu da ukoliko steknete naviku da spavate sa šminkom, možete imati ozbiljan problem s aknama ili perioralnim dermatitisom.
Budite nežni prema koži
Uradite piling jednom ili dvaput nedeljno, koristeći nežan proizvod. Radite to nakon tuširanja, jer će para pospešiti otvaranje pora, no nipošto nemojte energično trljati lice!
Koristite prave proizvode protiv akni
Ukoliko se borite s aknama, nipošto ih ne cedite sami. Pokušajte sa ovim pristupom – operite kožu, upotrebite tonik, a zatim nanesite medicinski gel za akne. Takođe, nipošto ne delite šminku s prijateljicama, jer tako možete da podelite i klice. Dakle, koliko god da vam izgleda primamljivo da isprobate novu olovku za oči svoje prijateljice, ne činite to!
Održavajte ruke čistim
Jedan od načina da pomognete vašoj koži da ostane zdrava jeste da je zaštitite od prljavštine i mikroba. Operite ruke pre nego što dodirnete lice ili popravite šminku, i redovno čistite površine koje dodiruju vašu kožu, recimo telefon.
Zaobiđite neobične trikove za saniranje akni
Možda ćete čuti za mnoge neobične „lekove“ za kontrolu akni, poput nanošenja paste za zube na kožu. Nipošto ne pokušavajte da ih isprobate, to može samo pogoršati stanje vaše kože, posebno ukoliko ste alergični na određene sastojke.
Ne odlažite posetu dermatologu
Ukoliko imate crvene bubuljice pune gnoja, ili velike bolne kvržice ispod kože, obavezno se obratite za pomoć stručom licu. Sigurno ćete više koristi imati od sredstava i lekova protiv akni dobijenih na recept, koji brže i efikasnije čiste kožu, nego od proizvoda koji se mogu nabaviti bez recepta.
Koristite SPF
Želite da vaša koža izgleda zdravo i sada i u godinama koje dolaze? Upotreba SPF faktora može pomoći u sprečavanju izbijanja akni i njihovom tamnjenju. Stručnjaci preporučuju da izaberete proizvod bez ulja i potražite kozmetiku, poput tečne podloge, koja sadrži SPF.
Izbegavajte solarijum
Solarijum i sunčanje mogu prouzrokovati prevremenu pojavu bora i povećati rizik od raka kože. Zdrav, bronzani sjaj postignite pomoću sredstva za samopotamnjivanje.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Retinol: Zašto bi trebalo da postane deo vaše rutine nege? | MojaPraktika - 05.11.2022
[…] PROČITAJTE I… Pravilna nega adolescentske kože […]