8. mart – Šta slavimo danas
🕑 2 min čitanjaSvima je poznato da je 8. mart Dan žena. Tradicionalno, tog dana se za žene pripremaju razni pokloni, a najčešće čokolada i cveća. Međutim, malo ko zna istoriju praznika i šta se zapravo obeležava. Međunarodni dan žena predstavlja borbu za socijalnu, ekonomsku i političku ravnopravnost.
Kako bismo razumeli njegovu suštinu, moramo da se vratimo kroz vreme i to čak u 1857. godinu. Te godine su u Njujorku radnice u tekstilnoj industriji ustale i započele proteste zbog neprihvatljivih uslova rada i niskih plata. Policija je njihov bunt brzo ugušila i razbila. No, bez obzira na okolnosti, ista grupa žena je koji mesec kasnije osnovala sindikat. To im je bio vetar u leđa, podstrek da naredne godine na isti dan, 8. marta, ponovo izađu na ulicu.
Idemo malo unapred i stižemo do 1908. godine. To je prekretnica i verovatno najznačajniji protest koji se održao u Njujorku. Skupu je prisustvovalo oko 15.000 žena koje su protestovale kroz ceo grad, zahtevajući kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa. Dve godine kasnije u Kopenhagenu je održana Prva međunarodna konferencija žena. Te 1910. ustanovljen je Međunarodni dan žena, a predlog je došao od Klare Cetkin, tadašnje nemačke političarke i velikog borca za ženska prava.
Već 1911. ovaj praznik je obeležen u nekim zemljama Evrope, kao što su Švajcarska, Danska, Nemačka i Austrija a podršku mu je dalo preko milion ljudi. Što se tiče Srbije, kod nas je prvo obeležavanje praznika bilo 1914. godine.
Kako je vreme odmicalo, praznik je počeo da se vezuje za zemlje socijalističkog uređenja. Naime, nakon Oktobarske revolucije nekadašnji SSSR je Međunarodni dan žena proglasio za državni praznik, što se kasnije proširilo i na Jugoslaviju gde se obeležavao kao značajan datum. Upravo zbog toga je 8. mart dugo bio trn u oku mnogim zemljama Zapada, jer je povezivan s komunizmom. Moralo se čekati sve do šezdesetih godina prošlog veka i novih obeležavanja, a zatim su 1975. Ujedinjene nacije konačno i zvanično 8. mart proglasile za Međunarodni dan žena.
S vremenom je suština ovog praznika dobila drugačiju dimenziju i prioritete. Međunarodni dan žena je prestao da bude poziv na bunt i traženje prava i postao dan izražavanje pažnje muškaraca. Iako u sebi nosi dublji smisao, danas je fokus na adekvatnom poklonu za drage žene u našem okruženju, pa kritičari smatraju da on sada suštinski predstavlja dan potrošačke kulture.
Iako neosporno svakoj ženi prija poklon kao znak pažnje, neka danas, ali i svakog drugog dana, u fokusu prvenstveno budu ljubav i poštovanje žena na celom svetu!
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0