Kako se pravilno vaspitavaju deca
🕑 3 min čitanjaMnogi roditelji se fokusiraju na ocene i vannastavne aktivnosti, kao što su domaći zadaci, treninzi i/ili časovi klavira. Ali često zaboravimo da uložimo vreme i napor i za drugi deo detetovog uspeha i razvoja, onaj koji je jednako važan, ako ne i ključan – da dete bude dobra osoba.
Ukoliko želite da odgajite decu tako da budu dobre osobe, donosimo vam vodič u nastavku.
Negujte empatiju
Emotivna inteligencija i empatija, to jest sposobnost da sagledate i osećanja druge strane, fundamentalna je osobina dobrog čoveka. Studije su pokazale da je empatija ključna komponenta uspešnog života.
Kako biste ovo negovali kod svog mališana, podstičite ga da priča o svojim osećanjima i dajte mu do znanja da su vam njegova osećanja važna. Kada se dete nađe u konflitku s prijateljem, pokušajte da ga naučite da se stavi na mesto onog drugog. Tako će pozitivnije doći do rešenja svađe.
Podstičite pozitivno ponašanje
Ovo uključuje nesebična dela, pomaganje drugima, izbegavanje konflikata, ogovaranja i sl. Kada dete nauči da bude nesebično, biće pozitivan primer drugima. Isto tako, naučite ih da volontiraju i pomažu drugima i svojoj zajednici. Nijedno dobro i nesebično delo nije prošlo nezapaženo. A pored toga što će imati lepše mišljenje o sebi, deca na ovaj način usrećuju ljude u okruženju.
Nagrađivanje
Važno je zapamtiti da pomaganje drugima ne znači isključivo i nagradu. Naučite ih da se osećaju dobro zbog dobrog dela i da to rade jer će druge usrećiti, a ne zato što će dobiti nagradu. Ipak, to ne znači da ih nikada ne treba nagraditi.
S vremena na vreme ih počastite kada dobiju dobru ocenu, kada se trude ili pomognu nekome. Deca vole podstreke i reči hvale svojih roditelja. Ponekad će im nagrada pokazati da ste zahvalni i ponosni na to što je vaš mališan uradio nešto dobro.
Dobri maniri
Od malih nogu učite ih kada da se nekome jave, kažu “hvala”, “izvolite”, “molim”. Morate biti uporni i ponavljati to svakodnevno kako bi deci ušlo u naviku da se zahvale, jave…
Poštovanje i ljubaznost
Vi ste primer i idol svom mališanu i on kopira vaš način ponašanja. Da bi dete bilo ljubazno i starijima se obraćalo s poštovanjem, treba da i vi sami to radite. Razmislite o tome kako i šta pričate i kako se ponašate u prisustvu svog deteta.
Disciplina
Disciplina i sistem kazne, prema stručnjacima, služi kako bi deca naučila tačne granice, pravila i očekivanja. Samo na taj način dete će praviti bolje izbore i naučili se samokontroli.
Dete će možda testirati vaše granice, zato je važno da budete istrajni u svojim odlukama.
Kućna pravila pomažu detetu da razume vaša očekivanja. To može biti: zabrana gledanja televizora dok ne urade domaći, zabrana korišćenja telefona nakon loše ocene… Osmislite svoj sistem i budite istrajni. Dete treba da nauči da snosi odgovornost za svoje postupke, naročito za loše izbore.
Odgovornost
Dajte detetu jednu obavezu u toku dana, bilo da je izbacivanje smeća, šetanje psa, postavljanje stola ili nameštanje kreveta. Kada dobro uradi posao i doprinese porodici, osećaće se ponosno i biće srećniji.
Odvojte vreme za svoje dete
Usled užurbanog dana i previše obaveza često zaboravimo da zaista provedemo kvalitetno vreme sa svojim detetom. Nekako, uvek se to dešava usput, dok se spremate za posao, vozite dete u vrtić ili školu, uvek u nekoj gužvi. Pronađite vremena za svoje dete, bilo da je to igranje društvene igre, šetnja, čitanje bajki… Deca koja ne dobijaju dovoljno pažnje od svojih roditelja često budu nestašnija jer je to jedini način da ih roditelji primete.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0