Trudnoća bez simptoma? Da, moguće je!
🕑 3 min čitanjaAko vam je izostala menstruacija, a brzi kućni test vam je negativan i nemate nijedan rani simptom drugog stanja, i dalje ne znači da nije došlo do začeća u prethodnom mesecu. Nemali broj žena imalo je baš ovakvo iskustvo, poručuju ginekolozi, a pisanja brojnih korisnica interneta to potvrđuju.
U čemu je caka?
Kućni testovi za trudnoću nisu uvek pouzdani. Oni imaju zadatak da detektuju BETA Hcg ili humani horioni gonadotropin – hormon koji placenta počinje da proizvodi odmah nakon implatancije (usađivanja) oplođene jajne ćelije u sluzokožu materice, i koji ubrzo potom dospeva u krv i urin. Međutim, problem je što dosta ovih testova nije sposobno da registruje niske nivoe BETA Hcg-a. Iako njihovi proizvođači tvrde suprotno i ističu da oni mogu da otkriju trudnoću samo 12 sati nakon oplođenja jajne ćelije, u praksi je često drugačije. Iskustva žena širom sveta pokazuju da oni neretko otkrivaju trudnoću tek nakon što nivo BETA HCg-a u organizmu pa i urinu počne drastično da skače, to jest i nekoliko nedelja nakon oplodnje.
Drugi čest razlog zbog kog kućni test na trudnoću može biti lažno negativan jeste njegovo nepravilno korišćenje. Ako ga ne uradite prema uputstvu, recimo, umesto prvog jutarnjeg urina za testiranje iskoristite uzorak uzet tokom dana, lako se može desiti da se pojavi samo jedna crtica iako se trudnoća uveliko razvija.
Dalje, lažno negativan rezultat može dati i prečest i prekomeran unos tečnosti. U tom slučaju urin je razblažen, a samim tim i koncentracija BETA Hcg-a u njemu, čak i ako za test iskoristite jutarnji urin, što se preporučuje, rezultat vam ne mora biti validan. Naročito ako tokom noći pijete vodu.
I tipični simptomi mogu da izostanu
Kao što test može biti lažno negativan, tako mogu skroz izostati uobičajeni rani znaci trudnoće poput jutarnje mučnine, čestih odlazaka u toalet, nabreklih i osetljivih grudi. Sa druge strane, dodatno vas može zbuniti javljanje nekih atipičnih simptoma kao što su bolovi u donjem stomaku, poput onih predmenstrualnih. Oni vas mogu navesti da pomislite – sigurno mi se iz nekog razloga poremtio ciklus, ali uskoro ću dobiti menstruaciju – evo, grčevi je najavljuju. A oni su, zapravo, posledica širenja materice. I ne samo to, može se čak desiti da dobijete lažnu menstruaciju, to jest da oskudno krvarite dva-tri dana. Ova „menstruacija“ zapravo predstavlja implatancijsko krvarenje i posledica je usađivanja oplođene jajne ćelije u matericu. A karakterišu je krv svetlije ili tamnije boje od menstrualne, odsustvo ugrušaka i kraći period krvarenja. Objašnjenje ovog fenomena je jednostavno, svaka trudnoća je drugačija. Da čujete iskustva 100 žena, bili biste svedoci 100 različitih priča. To je, jednostavno, tako.
Šta raditi?
Ako nemate nikakvih indicija da ste trudni, a ne dobijate menstruaciju, savet je da odete u najbližu laboratoriju i proverite nivo BETA Hcg-a u krvi. Na osnovu tog rezultata sa sigurnošću ćete znati da li ste trudni ili niste. Kao što smo već rekli, ovaj hormon pojavljuje se u krvi i urinu odmah nakon implatancije oplođene jajne ćelije u matericu, a njegove vrednosti povećavaju se iz dana u dan. Evo u kojim rasponima se obično kreću u prvim nedeljama trudnoće.
Tri nedelje od poslednje menstruacije, znači otprilike nedelju dana posle ovulacije, vrednosti BETA Hcg-a su od 5 do 50 mIU/ml. Četiri nedelje od poslednje menstruacije su od 5 do 426 mIU/ml, pet nedelja od poslednje menstruacije su od 18 do 7340 mIU/ml, a šest nedelja od poslednje mestruacije od 1080 do 56500 mIU/ml. U sedmoj i osmoj nedelji trudnoće, što je otprilike dvadesetak dana posle izostanka menstruacije, kreću se u rasponu od 7650 do neverovatnih 229 000 mIU/ml. I, nastavljaju da rastu do 12 nedelje, pa tek posle toga počinju da padaju.
Javite se ginekologu
Druga stvar koju treba da uradite u ovakvoj situaciji jeste da posetite svog ginekologa. On će vam uraditi vaginalni ultrazvuk i konstatovati da li ima trudnoće. Ako je ima, reći će vam da li je gestacijski mešak zauzeo mesto koje treba, odnosno da li se usadio u matericu ili je u pitanju vanmaterična trudnoća, što se ponekad dešava. Ipak, ako prethodno proverite nivo BETA Hcg-a u krvi i ispostavi se da rezultat odgovara nedelji ciklusa, mala je verovatnoća da se radi o vanmateričnoj trudnoći. U tom slučaju možete odahnuti.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Sara - 26.03.2022
Ulazim sledece nedelje u 6. mesec apsolutno bez ijednog “tipicnog” simptoma, osim sto nemam ciklus.😅
Niti mi je bilo muka, niti sam povracala, niti me sta bolelo, niti sam jela “za dvoje”, ama bas nista. Tek sam od pre neke 2 nedelje svesna da imam bice u sebi, jer osecam pokrete. Sa mnom i sa bebom je sve u najboljem redu, aktivni smo oboje, radimo sve kao i do sada, tako da, eto, postoji i to💪🏻😅