Šta je gaslajting? Ovo su znaci upozorenja…
🕑 4 min čitanjaGaslajting (gaslighting) je oblik manipulacije koji se javlja u disfunkcionalnim vezama. To je prikriveno emocionalno zlostavljanje, gde nasilnik ili zlostavljač obmanjuje žrtvu; stvarajući lažnu priču navodi je da dovede u pitanje svoje prosuđivanje i stvarnost. Na kraju žrtva gaslajtinga počinje da se oseća nesigurno u svoju percepciju sveta, pa čak i pita da li gubi razum.
Gaslajting se najčešće javlja u partnerskim vezama, ali nije neuobičajen ni u prijateljskim odnosima ili među članovima porodice. Ljudi koji primenjuju gaslajting mogu imati poremećaje mentalnog zdravlja, kao što je narcistički poremećaj ličnosti ili granični poremećaj ličnosti. Oni ovu vrstu emocionalnog zlostavljanja koriste da bi stekli moć nad drugima i manipulisali njima.
Kako je gaslajting dobio ime?
Termin gaslajting dolazi iz pozorišnog komada Gas Light Patrika Hamiltona iz 1938. godine. Kasnije je na osnovu njega snimljen film Plinsko svetlo.
U ovoj napetoj drami manipulativni muž stvara suptilne promene u okruženju, uključujući lagano i postojano prigušivanje plamena na gasnoj lampi, kojima navodi svoju ženu da pomisli kako je izgubila razum. Ne samo da je navodi da veruje da ludi već je i zlostavlja i kontroliše, odvaja od porodice i prijatelja.
Shodno tome, žena počinje da preispituje sebe, svoja osećanja, percepciju i sećanja. Oseća se anksiozno, preosetljivo i van kontrole, što je cilj gaslajtinga – da žrtva postane nesigurna šta je istina, a šta nije.
Pošto je ovaj film veoma tačno prikazao toksične radnje koje koriste manipulativni ljudi, psiholozi i savetnici su ovu vrstu emocionalno nasilnog ponašanja počeli da označavaju kao gaslajting.
Kako funkcioniše gaslajting?
U pitanju je manipulativna tehnika koja podriva nečiju percepciju stvarnosti. Kada vas neko gaslajtuje, počećete da preispitujete sebe, svoja sećanja, nedavne događaje i svoju percepciju. Nakon komunikacije sa osobom koja manipuliše, možda ćete se osećati dezorijentisano i upitati da li nešto nije u redu s vama. Možda ćete pomisliti da ste zapravo krivi za nešto ili da ste samo previše osetljivi.
Gaslajting može da nas zbuni i navede da dovedemo u pitanje svoje rasuđivanje, pamćenje, samopoštovanje i opšte mentalno zdravlje.
Kojim tehnikama se obično služe manipulatori?
Laganje
Oni koji primenjuju gaslajting često su patološki lažovi i pokazuju narcističke sklonosti. Za njih je tipično da otvoreno lažu, menjaju svoje priče i ne odustaju od laži čak i kada ih prozovete ili pružite dokaz da varaju. Oni tada obično govore “izmišljaš”, “to se nikada nije dogodilo” ili “ti si lud/a”.
Laž i izvrtanje istine osnova su gaslajtinga. Čak i kada znate da ne govore istinu, manipulatori mogu biti veoma ubedljivi.
Diskreditacija
Manipulatori šire glasine i ogovaraju vas. Mogu se pretvarati da su zabrinuti za vas dok suptilno govore drugima da ste emocionalno nestabilni ili ludi. Nažalost, ova taktika može biti izuzetno efikasna i mnogi staju na stranu manipulatora, ne znajući celu priču.
Pored toga, neko ko koristi gaslajting može da vas laže o tome šta drugi misle ili govore o vama.
Skretanje s teme
Kada manipulatoru postavite pitanje ili ga prozovete za nešto što je uradio ili rekao, njegova taktika može biti da promeni temu postavljajući pitanje, umesto da odgovori na vaše. To ne samo što skreće vaš tok misli već čini besmislenim postavljanje pitanja na koja ne dobijate odgovore.
Umanjivanje važnosti vaših misli i osećanja
Banalizovanje vaših emocija omogućuje osobi koja vas gaslajtuje da stekne moć nad vama. Mogla bi da daje izjave poput: “smiri se”, “preteruješ” ili “zašto si tako osetljiv/a”. Svi ti komentari minimizuju to kako se osećate ili šta mislite i govore da niste u pravu.
Kada u bliskom okruženju imate nekoga ko nikada ne priznaje vaše misli, osećanja ili uverenja, možda ćete i sami početi da ih ispitujete. Štaviše, možda se nikada nećete osećati prihvaćeno ili shvaćeno, što može probuditi jak osećaj usamljenosti i stida s kojim je teško nositi se.
Prebacivanje krivice
Prebacivanje krivice je još jedna uobičajena taktika gaslajtinga. Svaka vaša diskusija donosi izvrnutu sliku po kojoj ste uvek vi krivi za nešto što se dogodilo. Čak i kada pokušate da razgovarate o tome kako se osećate zbog toga, manipulator su u stanju da izvrnu razgovor tako da se na kraju pitate da li ste vi uzrok njihovog lošeg ponašanja. Na primer, mogu da tvrde da kada biste se vi ponašali drugačije, oni se ne bi prema vama ponašali onako kako se ponašaju.
Negiranje krivice
Emocionalni manipulatori poriču da su uradili bilo šta loše. Oni to rade kako bi izbegli preuzimanje odgovornosti za svoja dela. Poricanje krivice može učiniti da se žrtva gaslajtinga oseća nevidljivom i nevažnom. Ta taktika takođe otežava žrtvi da nastavi dalje ili da se odmakne od maltretiranja ili zlostavljanja.
Saosećajne reči kao oružje
Ponekad, kada je prozovu na odgovornost, osoba koja primenjuje gaslajting koristiće reči pune ljubavi kako bi pokušala da izgladi situaciju. Mogla bi reći nešto poput: “znaš koliko te volim, nikad te namerno ne bih povredio /povredila”.
Te reči mogu biti upravo ono što žrtva gaslajtinga želi da čuje, ali one jednostavno nisu istinite, posebno ako se isto ponašanje ponavlja. Međutim, reči naizgled pune ljubavi mogu biti dovoljne da vas ubede da oprostite manipulatoru, što mu omogućuje da izbegne odgovornost ili posledice za svoje ponašanje.
Izvrtanje prošlih događaja
Osoba koja gaslajtuje sklona je da prepričava događaje na načine koji joj idu u prilog. Na primer, ako vas je partner gurnuo uza zid, a vi o tome kasnije razgovarate, može izvrnuti priču i reći da ste zapeli i izgubili ravnotežu, on je samo pokušao da vas pridrži.
Takav postupak može dovesti do toga da počnete da sumnjate u svoje sećanje. Upravo je podsticanje zabune ili vašeg preispitivanja namera manipulatora.
Gaslajting može koristi niz taktika uključujući laganje, diskreditaciju, skretanje s teme, umanjivanje vaših osećanja i misli, poricanje i okrivljavanje. Kada imate posla s nekim kome je gaslajting sredstvo manipulacije, obratite pažnju na ono što radi, a ne na reči koje vam upućuje.
Ako se identifikujete sa bilo kojim od znakova gaslajtinga, važno je da potražite stručnu pomoć. Ako se gaslajting ne prepozna kao problem, može značajno uticati na vaše samopouzdanje i opšte mentalno zdravlje.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Nada - 24.05.2022
Detaljno ste opisali emocionalnog manipulatora. Ali kako živeti sa takvom osobom, ako nemaš snage da se udaljiš? Takva osoba će učiniti sve da ima stalno nekoga pored sebe s kim može da manipuliše i veoma je teško izaći iz takve veze a još teže je sačuvati svoj lični integritet.