Oslo – vaše putovanje iz snova
🕑 3 min čitanjaPrestonica Norveške ima preko 650.000 stanovnika. Ako u obzir uzmemo okolinu grada i prigradska naselja, taj broj ide i preko milion stanovnika. Iako se ne nalazi među najpopularnijim gradovima za putovanje, Oslo i te kako privlači pažnju turista. Grad je miran i bezbedan, a njegova arhitektura prosto oduzima dah.
Sve što treba da znate pred put u Oslo
Česta greška koju turisti rade kada putuju u Oslo je to što menjaju novac u krune, kako bi pri sebi imali keš. To aposlutno nema potrebe da radite, jer se u Oslu svuda može plaćati karticom. To se odnosi i javni WC. Dok recimo u restoranima možete naručiti i platiti putem QR koda, bez ikakve komunikacije sa konobarom.
Treći je grad po veličini u Skandinaviji, a nalazi se na jugozapadu Skandinavskog poluostrava. Oslo nudi sve što je jednom turisti potrebno, od hrane, pića, preko raznih znamenitosti i manifestacija, sve do noćnog provoda i šopinga.
Kako otputovati u Oslo?
Najbolji način da otputujete u Oslo je avionom. Sredinom maja kada je nacionalni praznik, avionske karte će biti najskuplje. Preporuka je posetite Oslo tokom leta ili na proleće. Zimi ume da bude veoma tmurno, a ujedno i hladno. Klima je takva i nije baš prijatna.
Kartu možete potražiti putem sajta njihove avio-kompanije ili naše. Vodite računa o presedanju, jer se može dogoditi da duže čekate između letova.
Smeštaj u Oslu
Smešta u Oslo možete naći kao i u svakom drugom gradu, pretragom najpoznatijih portala koji nude tu uslugu. Najbolje je da to uradite što ranije, kako biste uspeli da nađete što povoljniji smeštaj i na dobroj lokaciji. Oslo je generalno skup grad, zato neka vas ne iznenade cene, ali to ne znači da se ne može naći povoljan.
Hrana i piće
Poput svih drugih gradova i prestonica Skandinavije, Oslo nudi širok izbor hrane i piće, ali su cene visoke i objektivno je skupo. Jedan od restorana koji se posebno izdvaja je Maaemo. Jedini restoran koji ima čak tri mišelinove zvezdice.
Mnogi koji su imali prilike da posete Oslo, tvrde da je najskuplji grad na svetu. Neke stvari su veoma precenjene. Naravno, treba uzeti u obzir da je standard u Norveškoj mnogo drugačiji nego u ostalim državama sveta. Ako kojim slučajem niste znali, voda iz česme je sigurna za piće. Barem na flašice vode nećete morati da trošite novac.
S druge strane, ako budete poželeli da popijete koje pivo ili čašu vina, možda će vam se zavrteti u glavi od cena, i to ne samo hrane i pića.
Top 5 znamenitosti koje obavezno treba da obiđete u Oslu
Vigeland park
Jedna od najposećenijih znamenitosti u Oslu. Deo je Frogner parka, a poznat je po ogromnom broju različitih skulptura izrađenih od strane Gustava Vigelanda. Ujedno je ovaj čovek i glavni arhitekta parka. Skulpture su napravljene tako da odaju utisak samo što ne progovore. Ima ih oko dve stotine i prikazuju događaje iz svakodnevnice.
Akershus zamak
Izgrađen je sa ciljem da zaštiti grad još u srednjem veku. Vremenom je bio i kraljevska rezidencija, a čak je bio zatvor u jednom periodu. Danas se koristi za razne manifestacije, a u njemu je i muzej u čast borbe protiv okupacije od strane nacitičke Nemačke u Drugom svetskom ratu.
Muzeji na poluostrvu Bigdo
Na poluostrvu je smešteno 5 muzeja. Posebno je zanimljiv Muzej vikinških brodova, gde možete videti brodove čak iz 9. veka, kao što su Oseberg, Gokstad i Tuna brod. Gokstad je u najbolje stanju, a najstariji je Oseberg.
Ovde se nalazi i Norveški pomorski muzej, nastao 1914. Prikazuje značaj mora u razvoju države u raznim fazama.
Obavezno posetite Kon-Tiki muzej. Napravljen je u čast ekspedicije koja je na neverovatan način plovila od Perua do Polinezije 1947. godine, koju je predvodio Tor Hejerdal. Možete pogledati i film koji je veoma zanimljiv.
Ovde ćete videti i Fran muzej koji je posvećen brodu Ra, kojim su plovili od Severne Afrike do Barbadosa. Možete se ukrcati na brod, a takođe postoji simulator hladnoće. Tako ćete najbolje osetiti u kojim su uslovima plovili nekada.
Tu je i Norveški muzej kulturološke istorije koji prikazuje razvoj države kroz vekove. Videćete kako se život odvijao na selu, a kako u gradu i mnoge druge stvari iz njihove kulture.
Nobelova nagrada za mir
Nobelova nagrada za mir dodeljuje se u Oslu u dvorani koja je posvećena tome, a to je The Nobel Peace Center. Ovde ćete moći da se upoznate s istorijatom nagrade, dobitnicima i mnogim drugim stvarima. Alfred Nobel je osnivač nagrade.
Karl Johans
Najpoznatije mesto u Oslu. Deo gde se nalaze Parlament, Univerzitet, Nacionalno pozorište, Nacionalna galerija i Kraljevska palata. U zimskom periodu ovde se jedan deo pretvara u veliko skijalište, što predstavlja poseban događaj u gradu.
Izvor: https://www.visitoslo.com/en/
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0