Najbolje biljke za baštu
🕑 2 min čitanjaBez obzira na to imate li veliku ili malu baštu, uvek ima prostora za pokoju biljku kojom ćete obogatiti i ulepšati spoljni prostor. Možete zasaditi različite sezonske biljke ili višegodišnje cveće, sve zavisi od toga koliko imate iskustva s baštovanstvom a i vremena za održavanje i negu biljaka.
Ipak, pre nego što se odlučite na sadnju, važno je uzeti neke faktore u obzir. Pored toga koliko dnevno sunčeve svetlosti vaša bašta dobija, bitno je znati i koje biljke izdržavaju i visoke i niske temperature (svojstvene našoj, kontinentalnoj klimi). To ćete najbolje saznati u razgovoru sa stručnjacima u rasadnicima, a mi vam u nastavku donosimo 10 biljaka za baštu koje krasi otpornost i ne zahtevaju mnogo zalivanja i orezivanja.
Ruža
Romantična ruža je najzastupljenija biljka u dvorištima i baštama. Možete je posaditi u zemlju ili pak saksiju, zavisno od prostora. Ruža je veoma otporna, ali ipak, leti je treba zalivati češće (na visokim temperaturama svaki dan).
Hortenzija
Ovo cveće koje liči na buket uspeva u gotovo svim klimatskim uslovima. Cveta od ranog leta do kasne jeseni, a preživljava i niske temperature. Budući da raste u obliku žbuna, potrebno joj je nešto više prostora, pa to imajte na umu.
Sukulenstke biljke
Veoma zahvalne biljke koje dolaze u svim oblicima i bojama. Lako se uzgajaju, preživljavaju visoke (i niske) temperature a mogu se gajiti i u saksijama, i direktno u zemlji. Zalivajte ih kada primetite da je zemlja skroz suva.
Začinsko bilje
Superlako a i superkorisno je u bašti imati pokoju začinsku biljčicu. Origano, ruzmarin, korijander, vlašac, limun-trava, majčina dušica, menta… Izbor je velik, a pored toga što ćete uvek pri ruci imati začin za omiljeno jelo, bašta će vam prelepo mirisati. Začinsko bilje je leti potrebno zalivati svaki dan, dok zimi ono miruje.
Mirisno bilje
Svaka bašta imai poseban miris uz ovakvu biljku. Bilo da izaberete lavandu, ljiljane ili božure, obogatićete svoju baštu mirisnim lepoticama. I ove biljke se lako održavaju, a svakako oplemenjuju prostor.
Evergrin
Zimzelene biljke uspevaju u svim klimatskim uslovima, a zelena boja, prema psiholozima, smiruje. Bilo da se odlučite za veće četinare poput jele ili tuje, ili one manje kao što su plavi patuljak, imaćete zelenu baštu tokom cele godine.
Puzavice
Ovakve biljke možete pustiti preko ograda, zidova ili stubova i na taj način, prirodno, ukrasiti vrt. Cvetovi puzavica privlači leptire, pa ćete imati i prelep pogled. Izaberite neku od popularnijih puzavica, poput ladoleža (jednogodišnja penjačica), visterije (voli sunčanu stranu) ili pak orlove nokte (za senovitu stranu bašte).
Ukrasno drveće
Malo ukrasno drvo dodaje karakter i strukturu svakom vrtu. A izbor zavisi od ličnih preferencija i zaista je širok: japanska trešnja, magnolija, ukrasni glog, ukrasna jabuka, gorski javor, ukrasni jasen, bela breza, dud, crvenolisna šljiva…
Cvetni grm
Ukoliko vam je previše da posadite drvo, tu su cvetni grmovi da oplemene vaš dvorišni prostor. Ipak, imajte na umu klimu, jer, na primer, oleanderi ne podnose hladnoću. Radije birajte otpornije vrste: forziciju, vajgelu, belu spireu, mahoniju ili fotniju.
Jestive biljke
Bobičasto voće uglavnom uspeva u kontinentalnoj klimi, a pored toga što lepo izgledaju, ove biljke su i korisne. Uz to ne zahtevaju mnogo truda. Tu spadaju maline, kupine, jagode, borovnice i ribizle.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0