Kako da očistite četku za kosu
🕑 2 min čitanjaNaše smernice pomoći će vam da uspešno obavite ovaj često zapostavljen zadatak.
Kada je o nezi kose reč, verovatno mislite da vam je sve već dobro poznato. Redovno perete, šišate i stilizujete svoje vlasi, pronašli ste režim nege koji vam sasvim odgovara, zahvaljujući čemu vaša kosa naprosto cveta. A jeste li se ikada zapitali da li je ona zaista čista? Pa, zavisi! Ukoliko neredovno perete alate koji skoro svakodnevno dolaze u kontakt s vašim vlasima, velika je verovatnoća da samo vraćate prljavštinu na kosu i kožu glave. Da vaša sveže oprana kosa ne bi bila opterećena ostacima s češlja/četke, neophodno je da redovno perete alate koje koristite. Taj postupak neće vam oduzeti mnogo vremena, a višestruko će se isplatiti. U nastavku vam donosimo nekoliko smernica eksperata koje će vam olakšati obavljanje ovog zadatka.
Koliko često treba čistiti češljeve i četke?
Verovatno ste već čuli da je čišćenje alata jednom mesečno prilično dobra osnova, no eksperti se slažu da to treba činiti i češće. Svima nam je dobro poznato koliko je važno čistiti mejkap četkice, pa zašto onda ovaj obrazac ne bismo primenili i na svoje četke/češljeve za kosu? Zar i oni ne zahtevaju podjednaku pažnju i negu?! Kao što nečiste mejkap čestkice mogu prouzrokovati probleme s kožom licam, tako i prljave četke mogu dovesti do različitih problema s vlasima i vlasištem. Ostaci različitih kozmetičkih proizvoda takođe mogu da se nakupe na četki, te da postanu savršeno stanište za bakterije i gljivice. To može dovesti do iritacije, pojave peruti, čak i začepljenje folikula dlake, čemu mogu doprineti i teški proizvodi na bazi ulja. Zato je veoma važno da povedete računa o preparatima koje svakodnevno koristite i da, čim završite sa stilizovanjem vlasi, odvojite vreme za uklanjanje dlaka sa četke/češlja.
Koje sredstvo je najbolje za čišćenje alata za kosu?
Za čišćenje češljeva/četki ne morate da kupujete nikakvo specijalno sredstvo. Dovoljno će biti da posegnete za tečnim sapunom ili šamponom koji već imate u kupatilu. Ukoliko želite da isprobate „uradi sam“ metod, u mešavinu vode i tečnog sapuna/šampona slobodno možete dodati i sodu bikarbonu.
Pravilno čišćenje
Pre nego što počnete sa čišćenjem, pomoću gušćeg češlja uklonite sve nakupljene dlake i sa zubaca i sa čekinja. Napunite lavor vrelom vodom, pa dodajte kašiku šampona i sode bikarbone. Potopite četke u dobijeni rastvor i ostavite da odstoje najmanje 30 minuta. Nakon toga ih isperite i osušite. Eksperti preporučuju da praktikujete ovaj postupak bar jednom nedeljno. No, slobodno to možete učiniti i češće (kad god ugrabite vremena).
Kada je pravo vreme da zamenite svoju staru četku za kosu?
Kada primetite da je skoro nemoguće ukloniti naslage sa čekinja četke, pravo je vreme da investirate u novu. Posebno obratite pažnju na dlačice četke i zubiće češljeva – oni će vam sami reći kada je vreme za rastanak. Naravno, prilikom kupovine imajte na umu da se isplati investirati u kvalitetniji alat za stilizovanje kose jer on će, sasvim sigurno, duže trajati – čak i godinama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0