Kako da popravite krvnu sliku
🕑 3 min čitanjaKrvna slika pokazuje da vam je nivo gvožđa nizak? Ono što jedete, ali i kada i sa čim to jedete, može vam pomoći da podignete nivo ovog važnog minerala i izborite se protiv simptoma anemije.
Ako vam je dijagnostikovana anemija usled nedostatka gvožđa, prvi korak je da saznate šta je izazvalo vaše simptome. Gvožđe je esencijalni mineral koji, osim u održavanju zdrave kose, kože i noktiju, učestvuje i u proizvodnji hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima, koji pomaže u transportu kiseonika kroz telo. Osobe kod kojih dođe do manjka gvožđa (tj. one koje imaju anemiju usled nedostatka gvožđa) imaju problema sa proizvodnjom dovoljnog broja zdravih crvenih krvnih zrnaca, što može izazvati umor, slabost, kratak dah, nepravilan srčani ritam, bol u grudima, vrtoglavice i nesvestice, hladna stopala i šake…
Ali pre nego što u Popajevom stilu prionete na tanjir pun spanaća, evo šta treba da znate o anemiji usled nedostatka gvožđa i kako da podignete nivo ovog minerala.
Važno je da lečite uzrok
Poznavanje uzroka koji je doveo do nedostatka gvožđa važan je prvi korak u lečenju anemije. Na primer, žene koje imaju obilne menstruacije posebno su izložene riziku od ovog zdravstvenog poremećaja. Neke će možda morati da uzimaju suplemente gvožđa, a ukoliko je situacija alarmantna, ginekolog će čak i predložiti oralnu hormonsku kontracepciju (pilulu), čime bi se moglo smanjiti krvarenje.
Takođe, ukoliko ste sportista, treba da imate u vidu da se prilikom intenzivnih fizičkih aktivnosti putem znoja gubi više gvožđa. Rizična grupa su i vegani, jer oni ishranom mogu da unose manje gvožđa i vitamina B12 (i nedostatak vitamina B12 može dovesti do anemije). Ako ste svesni da se nalazite u rizičnoj grupi, ključno je da vodite računa o ishrani, ali i da s vremena na vreme odlazite na preventivni pregled kako biste uočili prve znake anemije i sanirali ih.
Ishrana koja prevenira i ublažava anemiju
Ono što jedete – i kada to jedete – može uticati na apsorpciju gvožđa. Evo nekoliko načina da unesete više ovog minerala u svoju ishranu.
Jedite meso. Gvožđe iz hrane dolazi u dva oblika: hem i ne-hem. Hem gvožđe se nalazi u namirnicama životinjskog porekla, uključujući crveno meso, živinu i morske plodove. Biljne namirnice, poput tofua, mahunarki i spanaća, takođe sadrže gvožđe, ali tzv. ne-hem vrstu koja se u našem organizmu ne apsorbuje tako lako kao gvožđe iz mesa. Samo oko dva do 20 procenata ne-hem gvožđa prelazi iz našeg digestivnog trakta u krv, u poređenju sa 15 do 35 procenata onog iz životinjske hrane, pokazala su istraživanja.
Dodajte vitamin C. Uparivanje vitamina C uz namirnice bogate gvožđem daje podsticaj ne-hem gvožđu i povećava njegovu apsorpciju. Osim što je poželjno da jedete više voća kao što su pomorandže, kivi i grejpfrut, zdravu dozu vitamina C možete dobiti i iz povrća, recimo paprike, brokolija i karfiola.
Kuvajte u tiganju od livenog gvožđa. Upotreba posuđa od livenog gvožđa prenosi deo gvožđa u vašu hranu. To posebno važi za kisele namirnice koje imaju veći sadržaj vlage, kao što je sos od paradajza. Prema maloj studiji sprovedenoj na deci, objavljenoj u decembru 2013. u Indian Journal of Pediatrics, kuvanje u loncu od livenog gvožđa povećalo je sadržaj gvožđa u hrani za oko 16 procenata.
Promenite vreme za kafu ili čaj. Odvojte konzumaciju kafe ili čaja (uključujući i one bez kofeina) od obroka bogatih gvožđem ili suplemenata gvožđa. Tanini, koji se nalaze u kafi i čaju, ometaju apsorpciju gvožđa, pa ako pokušavate da izgradite zalihe ovog minerala u svom telu, kafu i čaj pijte nekoliko sati pre ili posle obroka bogatog gvožđem.
Podelite unos gvožđa. Vaš organizam može da apsorbuje više gvožđa kada se konzumira u nekoliko manjih doza, a ne u jednoj velikoj.
Šta treba znati o uzimanju suplemenata gvožđa
Pošto je količina gvožđa u hrani mala u poređenju s onom koja bi mogla biti potrebna nekome kod koga je ustanovljen nedostatak gvožđa, anemija možda neće moći da se reši isključivo putem ishrane. Iako neke namirnice sadrže velike količine ovog minerala (na primer, svinjska džigerica ima oko 18 mg gvožđa na 100 g, neke školjke oko 5 mg, a crveno meso 2,8 mg), iz drugih razloga nije preporučljivo te namirnice konzumirati svakodnevno, posebno ukoliko nisu iz organskog uzgoja.
U vezi sa suplementacijom gvožđem posavetujte se sa izabranim lekarom. Suplemente nemojte uzimati na svoju ruku, posebno ne pre nego što se na osnovu analize krvne slike utvrdi postoji li realni nedostatak i koliki je. Nakon što vam lekar prepiše dnevnu dozu, način i vreme upotrebe suplementa, primenite i sledeće savete koji će uticati na to da maksimalno povećate korist od njega:
* Suplement gvožđa nemojte uzimati istovremeno sa suplementom kalcijuma, ukoliko uzimate oba. Kalcijum može ometati apsorpciju gvožđa.
* Osim ako lekar odredi drugačije, suplement gvožđa uzmite na prazan stomak ili sa sokom od pomorandže.
* Suplementacija gvožđem može imati neželjene efekte, kao što su zatvor, mučnina i uznemireni stomak. Ukoliko je to vaš problem, moglo bi da pomogne uzimanje suplementa posle večere, pre spavanja.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0