Rana prijateljstva važna za razvoj deteta
🕑 3 min čitanjaPrijateljstva, kako u odraslom dobu, tako i u detinjstvu, imaju veliki uticaj na mentalno i fizičko zdravlje čoveka. Naročito prijateljstva koju deca sklapaju u ranom uzrastu mogu definisati njihov odnos prema drugima i snalaženje u društvu, te im pomoći da razviju razne socijalne kompetencije, izgrade samopoštovanje i samopouzdanje.
Instinkt za sklapanje prijateljstava urođen je većini dece. Prepuštena sama sebi, deca će prirodno sklapati prijateljstva i od njih imati mnogo koristi. Međutim, ponekad im je potrebna podrška u razvijanju veština neophodnih za sklapanje prijateljstava – posebno u mlađem uzrastu.
Na mnogo načina možete pomoći detetu da ostvari prisne kontakte s drugom decom, a u ovom tekstu otkrićete i koje sve koristi za razvoj deteta imaju rana prijateljstva.
Prednosti prijateljstava u ranom detinjstvu
Brojna istraživanja pokazuju važnost prijateljstava i njihov uticaj na mentalno i fizičko zdravlje. Prijateljstva razvijena tokom predškolskog i ranog školskog uzrasta pružaju deci kontekste u kojima mogu da uče i vežbaju veštine koje utiču na njihov društveni, kognitivni, komunikativni i emocionalni razvoj.
Dečja prijateljstva povećavaju osećaj pripadnosti i uče mališane kako da se lakše nose sa stresnim situacijama koje ih čekaju u odraslom dobu. Naime, brojna istraživanja utvrdila su da su usamljene ili društveno izolovane osobe sklonije depresiji, da imaju više zdravstvenih problema a mogu imati i kraći životni vek. Odličan sistem podrške, koji ne čini samo porodica već i prijatelji, može nam pomoći da se lakše nosimo s teškoćama s kojima se svi suočavaju u nekom trenutku života.
Takođe, dečji psiholozi smatraju da prijateljstva iz ranog detinjstva doprinose kvalitetu života dece i sposobnosti da se prilagode promenama u okruženju.
Podrška prijatelja u detinjstvu povezana je i s pozitivnim školskim uspehom. Dakle, deca koja uspostave jaka prijateljstva imaju više samopoštovanja i samopouzdanja, pa se lakše fokusiraju na učenje i druga interesovanja.
Osim toga, prijatelji pružaju socijalnu i emocionalnu podršku jedni drugima. Imati nekoga kome se može obratiti za pomoć i tako se lakše izboriti sa stresom, apsolutno je neophodno za zdrav razvoj deteta.
Ovo su još neke prednosti prijateljstava iz detinjstva:
– pomažu da se poveća kapacitet deteta za empatiju i altruizam,
– podstiču sreću, blagostanje i samopouzdanje, te promovišu pozitivan pogled na život,
– uče decu da prihvataju drugog i drugačijeg,
– druženje smanjuje stres,
– sklapanje prijateljstava podrazumeva vežbanje komunikacijskih veština,
– pozitivna prijateljstva mogu pomoći u podsticanju dobrog ponašanja.
Roditelji mogu pomoći deci da uspostave čvrsta prijateljstva. Iako ne postoji jedinstvena formula za sklapanje prijateljstva, uz dobru podršku deca mogu da razviju veštine kojima će negovati duboke, značajne veze s drugima.
Roditelji kao ispravan model ponašanja
Deca preuzimaju obrasce ponašanja odraslih iz okruženja, a naročito oponašaju svoje roditelje. Zato je važno da povedite računa o tome kako se ponašate kad god komunicirate s prijateljima, naročito kada su i vaša deca prisutna. Dakle, izbegavajte ogovaranja i teme koje nisu primerene deci. Takođe, trudite se da istaknete kako imate prijatelje koje poznajete još od detinjstva, na taj način ćete deci dati do znanja koliko su važna dugogodišnja prijateljstva.
Podstičite prijateljstva koja su važna vašem detetu
Kad god vaše dete uspostavi odnos koji mu pruža zadovoljstvo i čini ga radosnim, podržite ga. Čak i ako deca, na primer, pohađaju različite škole. Ako vaše dete ima prijatelje iz predškolskog uzrasta koji sada pohađaju drugu školu, dogovorite vreme za druženje. Svaki susret s prijateljima pomaže deci da se osećaju povezani jedni s drugima, te na taj način proširuju krug prijatelja.
Uzmite u obzir ličnost svog deteta
Uzmite u obzir karakterne osobine svog deteta u situacijama kada želite da mu pomognete da savlada veštine sklapanja prijateljstava. Neka deca su veoma samouverena i odmah će se priključiti grupi, dok druga imaju potrebu da neko vreme osmatraju okolnosti, a kad procene da su bezbedna, pridruže se drugoj deci. Dakle, kada je u pitanju sklapanje prijateljstava, važno je dozvoliti detetu da bude ono što jeste. Pokušajte da ne poredite veštine vašeg deteta s veštinama njegove braće, sestara ili druge dece koju poznajete. Dok su neka deca druželjubiva i vole da imaju mnogo prijatelja, druga su srećna što imaju nekoliko bliskih drugara. Važno je da uzmete u obzir jedinstvenu ličnost i specifične potrebe vašeg deteta.
Slušajte dete i razgovarajte sa njim
Kako biste najbolje pomogli detetu, važno je da budete uvek tu za njega i da ga saslušate. Podržite svoje dete tako što ćete razgovarati s njim o teškim situacijama kada se pojave. Uz samo malo podrške i uputstava roditelja i drugih odraslih većina dece uspešno razvije društvene veštine neophodne za sklapanje prijateljstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0