Kako bezbedno izvaditi krpelja?
🕑 3 min čitanjaS toplijim vremenom sve češće boravimo na otvorenom, u prirodi. To uživanje može nam pokvariti jedna “sitnica” na koju treba obratiti pažnju – krpelj. Ujed ovog insekta može dovesti do zdravstvenih komplikacija.
No, ne želimo da vas previše brinemo. Ujed krpelja najčešće nije opasan, ali oprez nije naodmet. Pre nekoliko godina na teritoriji Beograda svaki deseti krpelj bio je zaražen, te je važno da znamo kako da postupimo u slučaju da ga primetimo na sebi ili na bliskim osobama.
Kako prepoznati krpelja?
U pitanju su insekti koji se pričvrste za kožu domaćina i hrane krvlju. Veličina im se kreće od glave čiode (2-3 mm u prečniku) pa do gumice za brisanje na vrhu olovke (5-7 mm u prečniku). Kako piju krv domaćina, tako rastu. Maksimalno mogu dostići veličinu klikera. Imaju osam nogu i pripadaju klasi arahnida, što znači da su u srodstvu s paucima.
Boja im varira, zavisno od vrste, od smeđe preko crvenkastosmeđe pa do crne. Nakon što nabubre hraneći se na domaćinu, mogu dobiti i zelenkastoplavu boju.
Na kojim mestima na telu možemo zateći krpelja
Krpelj voli tople, vlažne delove tela. Kada dospe na naše telo, verovatno će se smestiti na jednom od sledećih područja:
- pazuh,
- prepone,
- kosa,
- zadnji deo kolena,
- pupak,
- predeo oko struka,
- u ušima i oko njih.
Međutim, ovo nije pravilo. Krpelji se ne zavlače uvek. To znači da je detaljan pregled čitavog tela, uključujući kožu glave (ispod kose), jedini način da nakon boravka u prirodi budete sigurni da sa sobom niste doneli krpelja.
Za razliku od većine drugih insekata koji se hrane krvlju domaćina, krpelj nakon ujeda ostaje pričvršćen za telo. Ukoliko prođe neprimećen, nakon desetak dana sisanja krvi nabrekli krpelj može se odvojiti i otpasti.
Zašto ujed krpelja može biti opasan?
Ako su krpelji iz roda Ixodes zaraženi bakterijom Boreliom burgdorferi, po izbacivanju želudačnog sadržaja prilikom ujeda mogu izazvati lajmsku bolest.
Bolest prolazi kroz ranu i kasnu fazu a ukupno ima tri stadijuma.
Stadijum I rane faze karakteriše se pojavom crvenila ovalnog oblika oko ujeda, nalik na metu koja se širi. Najčešće nastaje od trećeg dana do osme nedelje po ujedu. Ovaj simptom je znak da se bez odlaganja javimo lekaru jer se u toj fazi lajmska bolest najlakše leči.
U II ranoj fazi pojavljuju se opšti simptomi slični gripu, osećaj vrućine kao i uvećanje limfnih čvorova. Od druge do osme nedelje mogu se razviti ozbiljnije komplikacije, bolovi u zglobovima i mišićima, meningitis i miokarditis.
U kasnoj fazi, tj. III stadijumu bolesti, godinu dana nakon infekcije, javljaju se brojni neurološki, reumatološki i dermatološki problemi i tada je lečenje znatno teže.
Šta uraditi ako nas ujede krpelj?
Ukoliko dođe do ujeda krpelja, najbolje je pomoć potražiti u zdravstvenoj ustanovi gde će on biti stručno uklonjen. Nikako na krpelja ne treba sipati tečnosti, poput alkohola, ulja ili laka za nokte, pošto ga to može isprovocirati da izbaci potencijalno infektivan želudačni sadržaj. Najbolja odluka je potražiti pomoć stručnog lica koje će pomoći na najbezbedniji mogući način.
Kako da sami izvadimo krpelja?
Ukoliko nismo u mogućnosti da odemo u zdravstvenu ustanovu već smo iz nekog razloga prinuđeni da krpelja uklonimo sami, sledi uputstvo, korak po korak, kako da to učinimo.
Biće vam potrebno: pinceta (tanka ili zakrivljena, obična pinceta može pokidati krpelja) i alkohol za dezinfekciju nakon uklanjanja.
Kada nabavite neophodan pribor, evo šta da uradite:
- Stavite pincetu tik uz kožu kako biste krpelja uhvatili što bliže glavi. Nikako ga nemojte hvatati za telo, tako biste ga mogli iziritirati da ispusti pomenuti želudačni sadržaj koji može biti nosilac lajmske bolesti.
- Povucite polako i čvrsto. Vucite pravo ka gore, laganim i ravnomernim pokretom. Nema potrebe da okrećete krpelja ili da ga cimate levo-desno.
- Ukoliko se deo glave odlomi prilikom izvlačenja, ne brinite. Pokušajte da ga uklonite pincetom, a ukoliko ne uspete, nije strašno – vaša koža će zarasti.
- Dezinfikujte mesto ujeda alkoholom.
Šta da radite sa izvučenim krpeljom?
Imate dve opcije: da ga odnesete na mikrobiološko testiranje ili da ga bezbedno bacite.
Krpelj se testira da bi se ustanovilo da li je bio zaražen. Potrebno je dostaviti ga u medicinsku ustanovu upakovanog u odgovarajući kontejner s komadićem vlažne vate. Za testiranje nije nužno da krpelj bude živ. Krpelj se može testirati u privatnim laboratorijama i zdravstvenim ustanovama.
Ukoliko ne planirate da testirate krpelja već da pratite eventualne dalje simptome, insekta se oslobodite tako što ćete ga baciti u toalet ili čvrsto umotati u lepljivu traku i odneti u smeće.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0