Loš tekst, a svetski hit. Kako?
🕑 2 min čitanjaPoslednjih godina, ako ne i decenija, svedoci smo ogromnog broja pesama koje postaju hitovi preko noći. Kao grom iz vedra neba stižu sa svih strana i bez pogovora se prihvataju. Uvek na vrhu svetskih top-lista. Stara je fraza da su ukusi različiti, mada to ne pije vodu u ovom slučaju. Instant uspeh nije nemoguć, ali to nužno ne znači i kvalitet. Lako je prepoznati kič, gde god se okrenemo tu je i vreba. Možda se najviše vidi u muzičkoj industriji. Zašto? Sledi u tekstu ispod.
Tempo svakodnevnog života odrazio se i na muziku. Danas, ako niste aktivni dve godine, čak i jednu, nema vas više na sceni. Igra je tako nameštena jer su potrebe neverovatne. Evo jedno pitanje: koliko ima šou-programa širom sveta? Niko ne zna tačan broj. Oni imaju cilj da vam ukradu pažnju, a služe se svim mogućim oruđem kako bi u tome uspeli. Niko ne haje za sistem vrednosti već je to prava agresija.
Teško je danas pevati o nečemu što već neko nije opevao. To isto važi za knjige, filmove itd. Ljudski odnosi, ljubav, socijalni status, nepravda neke su od najpoznatijih tema. Zato su silne davno nastale pesme još uvek rado slušane na proslavama. Ovaj fenomena nije vezan samo za naše podneblje, već za ceo svet. Postoje dekade prepune kultnih numera, a nakon njih dolazilo je do sunovrata.
Jedan od primera je Džastin Biber. Tinejdžerska senzacija koja za kratak period stiče vrtoglavu popularnost i novac. Ništa to ne bi čudilo da pesma koja mu je to donela nije sastavljena od dve rečenice koje se vrte ukrug. Poražavajuće zvuči kada se zna da je na tom tekstu “radilo” više stručnjaka. Iz navedenog dolazimo do suštine. Tekst bez smisla? Može!
Dok čitate ove redove, verovatno vam kroz glavu prolaze pesme koje su trenutno najpopularnije i usmerene ka mlađoj populaciji, je l’ da? Verovali ili ne, ova priča se ne odnosi samo na taj muzički žanr. Radio-stanica BBC je pre više od pet godina sastavila listu od deset najuspešnijih pesama s najgorim tekstovima. Lista je napravljena samo za engleska govorno područije.
Sigurno će vas iznenaditi da se na listi našla pesma Toto-Africa, i to u top 10! Pogledajte ostatak liste.
- Des’ree-Life
- Snap-Rytham Is a Dancer
- Razorlight-Somewhere Else
- ABC-That Was Then But This Is Now
- U2-Elevation
- Toto-Africa
- Oasis-Champagne Supernova
- Duran Duran-Is there Something I Should Know?
- Human League-The Lebanon
- Black Sabbath-War Pigs
Zaključak? Pesme se danas pišu za prosečne trogodišnjake. Krivicu ne treba svaliti samo na tekstopisce. Napredak tehnologije doveo je do toga da nije neophodno poznavanje muzike, to za nas rade mašine. Daleko od toga da tehnologiju ne treba koristiti u procesu stvaranja, ali moraju da postoje granice.
Danas je dovoljno nekoliko tutorijala sa interneta i eto pesme. Primetan je trend da se ljudsko biće izbaci iz muzike. To se najviše vidi u pesmama s jednoličnim ritmom. Nije ovo tvorevina današnjice, to počinje još od sedamdesetih prošlog veka, samo je danas mnogo prisutnije.
Svetlo na kraju tunela su ljudi koji pokušavaju da održe nekadašnji nivo stvaranja. Jedan od lepših primera su simfonijski orkestri koji obradama poznatih pesama pokazuju koliko je umetnost moćna. No, vreme će pokazati hoće li se muzika vratiti starom sjaju ili će još više zaglibiti u bezidejnost i jednoličnost. Navijamo za prvu opciju.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0