Putovanja u trudnoći
🕑 3 min čitanjaMnoge žene putuju tokom trudnoće. Međutim, pre nego što se odlučite na to, uzmite u obzir sve potencijalne probleme koji se mogu pojaviti, naročito tokom dugačkih putovanja.
Raspitajte se kakvu zdravstvenu zaštitu nudi zemlja koju posećujete. Gde god da idete, saznajte koje su vam zdravstvene ustanove na raspolaganju u slučaju da vam je potrebna hitna medicinska pomoć. Dobra je ideja da sa sobom ponesete medicinsku dokumentaciju kako biste lekarima pružili relevantne informacije ako bude potrebno.
Uverite se da vaše putno osiguranje pokriva sve slučajeve, kao što je medicinska nega u vezi sa trudnoćom, prevremeni porođaj i slično.
Dakle, uz odgovarajuće mere predostrožnosti i sa odgovarajućim putnim osiguranjem možete bezbedno da putujete tokom trudnoće.
U kom je periodu trudnoće najbolje putovati?
Putovanje se ne preporučuje u prvih 12 nedelja trudnoće, budući da u tom periodu većina trudnica ima mučnine i povrća. Osim toga, rizik za pobačaj je veći tokom prva tri meseca trudnoće, bez obzira na putovanje.
Takođe, stručnjaci ne preporučuju putovanje ni u poslednjim mesecima trudnoće, jer ono može biti izuzetno zamorno i neprijatno.
Dakle, najbolji period za putovanje i odmor je sredina trudnoće – između četvrtog i šestog meseca.Ukoliko vaša trudnoća teče u najboljem redu, bez komplikacija, nema razloga da ne putujete sve dok preduzimate potrebne mere predostrožnosti.
Putovanje avionom
Letenje nije štetno za vas ili vašu bebu, ali pre nego što se odlučite za let avionom razgovarajte sa svojim lekarom o potencijalnim zdravstvenim problemima i mogućim komplikacijama u trudnoći.
Određene avio-kompanije neće vam dozvoliti da putujete sa njima ukoliko ste ušli u 37. nedelju trudnoće (odnosno u 32. nedelju ako nosite blizance), jer se nakon tog perioda povećava verovatnoća za porođaj.
Ukoliko ste ušli u 28. nedelju trudnoće, avio-kompanija može zatražiti pismo vašeg lekara koje potvrđuje datum porođaja, te garantuje da niste u opasnosti od komplikacija.
Putovanje na velike udaljenosti (duže od četiri sata) nosi mali rizik za razvoj krvnih ugrušaka, tj. duboke venske tromboze. Ako letite, pijte mnogo vode i redovno se krećite – svakih 30 minuta ustanite i prošetajte. U apoteci možete kupiti kompresivne čarape kojima ćete ublažiti otok nogu.
Putovanje automobilom
Najbolje je da izbegavate duga putovanja automobilom ako ste trudni. Međutim, ukoliko nemate izbora, pravite pauze tokom vožnje, te češće izlazite iz automobila kako biste se protegli i kretali.
Takođe možete da radite vežbe u kolima (ukoliko ne vozite), kao što su savijanje i rotiranje stopala i pomeranje nožnih prstiju. Na ovaj način podstaći ćete krv da teče kroz noge, smanjiti ukočenost i nelagodnost. Nošenje kompresivnih čarapa na dugim putovanjima takođe može povećati protok krvi u nogama i sprečiti stvaranje krvnih ugrušaka.
Budući da su umor i vrtoglavica uobičajeni simptomi tokom trudnoće, važno je da tokom putovanja automobilom redovno pijete vodu i konzumirate prirodnu hranu poput voća i orašastih plodova. Na taj način ćete osvežiti organizam i povećati nivo energije.
Osim toga, vodite računa da budete propisno vezani tokom vožnje.
Koje putne vakcine su bezbedne tokom trudnoće?
Ako morate da putujete u područja koja zahtevaju vakcinaciju, najbolje je da se vakcinišete pre nego što ostanete u drugom stanju. Ukoliko to nije moguće, razgovarajte sa svojim lekarom koja vakcina je najbezbednija u datom trenutku.
Većina vakcina koje koriste žive bakterije ili viruse ne preporučuje se tokom trudnoće zbog mogućnosti da naštete bebi u materici.
Međutim, neke žive vakcine mogu se razmotriti ako je rizik za nastanak infekcije veći od rizika koji nosi vakcinacija.
Nežive (inaktivirane) vakcine su bezbedne za upotrebu u trudnoći.
Šta je dozvoljeno jesti i piti u inostranstvu?
Kako biste izbegli stomačne tegobe, putničku dijareju, ali i različite viruse koji se prenose hranom, a posebno vodom, vodite računa šta unosite u organizam tokom boravka na nekoj destinaciji.
Pre svega, proverite da li je voda iz slavine bezbedna za piće. Ako iz bilo kojeg razloga sumnjate u njenu ispravnost, birajte flaširanu vodu.
Trudite se da jedete hranu koja vam je poznata, a namirnice koje nikada niste konzumirali probajte neki drugi put. Jedite samo ono na šta je vaš organizam navikao.
Ukoliko se pak razbolite, imajte u vidu da nisu svi lekovi za ublažavanje i lečenje stomačnih tegoba sigurni za upotrebu u trudnoći. O upotrebi bilo kojih lekova tokom trudnoće konsultujte se sa lekarom. Važno je da budete hidrirani, te da u organizam unosite sve nutrijente neophodne za pravilan razvoj bebe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0