Kada je vreme da beba jede sama
🕑 3 min čitanjaKada počne stabilno da sedi i usavrši hvatanje predmeta, vaša beba je spremna da jede sama. U kom će se uzrastu to dogoditi vrlo je individualno: neke bebe prve zalogaje same uzmu već sa sedam-osam meseci, a druge tek sa godinu dana. Međutim, izuzetno je važno jeste da ne sputavate svoju bebu i da joj dozvolite da ovu veštinu usavršava od prvih dana.
Zašto je važno da beba jede sama?
Samostalno hranjenje je vrlo važna prekretnica na putu do samostalnosti deteta i dostiže se samo uz dugo, naporno vežbanje. Iako vama to deluje kao igra, kada bebi date hranu, ona se ne igra – ona uči i vežba. Ispituje čvrstoću, teksturu i ukus hrane i utvrđuje načine na koje će se hraniti. Ujedno, beba usavršava koordinaciju pokreta i finu motoriku koje su, kao što je dobro poznato, izuzetno važne za mentalni razvoj deteta.
Preduslovi da bi beba mogla sama da jede
Koliko god da je odraslima hranjenje uobičajena dnevna aktivnost, za decu je ona izuzetno zahtevna. Negde oko trećeg meseca, kada počne da stavlja ručicu u usta, beba je savladala prvu stepenicu ka samostalnom hranjenju: razvila je koordinaciju oko – ruka i ruka – usta.
Ipak, da bi zaista bila u stanju da samostalno pojede obrok, mora savladati još mnogo, mnogo veština. Pre svega, mora biti u stanju da hvata predmete, što nauči negde oko 16. nedelje, a potom i da razvije “pinceta hvat” (hvatanje palcem i kažiprstom). Ovu sposobnost deca stiču tek oko devetog meseca. Do tog trenutka većina beba je savladala i samostalno sedenje, uvedeni su prvi čvrsti obroci, pa su mališani spremni da jedu ručicama.
Međutim, proći će još najmanje tri do četiri meseca dok beba ne bude u stanju da drži i, donekle uspešno, koristi kašiku, jer prvo mora da razvije nešto što fizijatri zovu opozicijom palca ili hvatom “klešta”. Tek tada će biti u stanju da prinese kašiku ustima.
Koju hranu beba može da jede sama
Za prve samostalne obroke pogodni su komadići mesa, svežeg voća ili povrća, usitnjeni tako da beba može bez problema da ih isisa ili usitni desnima. Moraćete da obratite pažnju na jačinu refleksa gađenja bebe. Neka deca sa devet meseci bez problema jedu komade hrane, dok druga zahtevaju blendirane obroke i sklona su tome da se zagrcnu. Ako je vaše dete iz druge grupe, nemojte se plašiti: već za nekoliko nedelja ono će takođe moći da guta komadiće hrane bez problem. Nemojte ga forsirati, pratite njegov razvoj i mogućnosti.
Na našem području je gotovo uobičajeno da se deci najpre daju kukuruzni smoki, korica hleba ili keks. Budite oprezni sa ovakvom hranom, naročito s koricom hleba. Kada se natopi u ustima, korica postaje lepljiva i postoji mogućnost da detetu zastane u grlu. Nikada bebu s hranom u rukama ne ostavljajte bez nadzora.
Kada dete negde između 12. i 15. meseca počne da koristi kašiku, potrudite se da mu prvo ponudite kaše. Detetu će trebati nekoliko nedelja da uspešno savlada prinošenje kašike ustima, a za to vreme više hrane će završavati na podu nego u dečjim ustima. Budite strpljivi.
Sprečite nered
Kako bi obrok kraće trajao i nered bio manji, mame su često u iskušenju da same nahrane dete umesto da ga puste da vežba. Oduprite se iskušenju, jer je jako važno da vaša beba i na ovaj način vežba koordinaciju pokreta i motoriku. To ne znači da je pustite da jede sama kada kasnite na posao, ali se postarajte da najmanje jedan obrok u toku dana dete samo pojede.
Da biste sprečili nered, najbolje je da stolicu za hranjenje postavite daleko od zidova a ispod nje stavite najlon ili novine. Njih ćete posle hranjenja samo saviti i baciti, a pod će ostati čist.
Takođe, ukoliko je dovoljno toplo u stanu, skinite dete u pelenicu. Odeća će ostati čista, bez fleka, vi ćete biti pošteđeni nervoze i nećete se mučiti oko iskuvavanja portikli ili garderobe. Ukoliko beba iz nekog razloga ne može da bude golišava tokom obroka, umesto portikle stavite joj veliku pamučnu pelenu. Ona odlično upija, a dovoljno je velika da zaštiti bebinu garderobu.
PRAKTIKA SUPERSAVET
Tokom prvih samostalnih obroka nipošto ne ostavljajte bebu bez nadzora. Takođe, vodite računa da hrana bude takve konzistencije da se lako guta, a sa voća i povrća skidajte koru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0