Kako dojenje utiče na mamu i bebu
🕑 3 min čitanjaOsim što je jedini prirodno regulisan način ishrane za vašu bebu, dojenje pruža niz zdravstvenih i psiholoških prednosti i vama i detetu. Ono vas povezuje s bebom na sasvim poseban način, pomaže vam da se osetite srećnije, ispunjenije i svrsishodnije. Ako odlučite da dojite, dokazala je nauka, smanjićete rizik obolevanja od nekih najtežih bolesti, poput kancera dojki.
Prednosti za bebu
Prva i očigledna prednost: majčino mleko je jedina hrana potpuno prilagođena bebinim potrebama. Ono sadrži sve nutrijente potrebne bebi i pritom mu se sastav menja kako beba raste. Ovo ne može nijedna formula i nijedna receptura za kašicu.
Majčino mleko pruža bebi zaštitu od bolesti, naročito u prvih šest meseci dok joj imuni sistem ne počne da funkcioniše. Dojenjem majka prenosi na bebu sva svoja antitela koja potom formiraju nevidljivi štit koji sprečava da se beba ozbiljnije razboli.
Dok jedu majčino mleko, bebe su zdravije. Mnogo je manja mogućnost da će zakačiti neki od respiratornih virusa, oboleti od upale pluća ili bakterijskog meningitisa. Sistem za varenje im se razvija brže, pa ređe imaju dijareje, povraćanja i refluks.
Dojene bebe, pokazala su istraživanja, kasnije imaju daleko manji rizik da obole od astme, dijabetesa i gojaznosti. Izuzetno je važno znati da dojenje, iz za sada neutvrđenih razloga, smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta, kod nas poznatijeg kao “smrt u kolevci”.
Bebe koje sisaju osećaju se voljenije, sigurnije i zadovoljnije. Kontakt koža na kožu stvara posebnu emotivnu vezu i osećaj sigurnosti, pa su takva deca u predškolskom uzrastu daleko samopouzdanija i lakše sarađuju. U tinejdžerskom periodu ova grupa dece razvila je daleko manje poremećaja ponašanja u odnosu na grupu koja nije bila dojena.
Prednosti za majku
Stvaranje jake veze s bebom i saznanje da joj pruža najbolju moguću hranu i negu izuzetno su važni za mentalno zdravlje i samopouzdanje svake majke. Uz to, dok dojite, vaše telo stvara hormon oksitocin koji vas umiruje i čini srećnom.
Mame koje doje pre će povratiti staru figuru. Iako morate da pazite na hranu koju unosite, da beba ne bi imala grčeve, vaše telo dnevno troši 500 kalorija više nego obično. A to znači da ćete svake dve nedelje oslabiti po kilogram bez ikakvog dodatnog truda.
Dojenje je, uz to, lakši način hranjenja. Možda ne izgleda tako u prvim danima, ali nakon što se beba i mama usklade, dojenje postaje lako. Nema sterilisanja i pranja bočica, prokuvavanje vode i mleka, skupih formula. Dojka je uvek dostupna. Ovo je naročito važno ako često putujete, jer kad dojite bebu, nema potrebe da plan puta formirate prema obrocima.
Mame koje doje imaju i zdravstvene benefite. Naučno je dokazano da dojenje smanjuje rizik od razvoja raka dojke i jajnika, dijabetesa 2 i visokog krvnog pritiska. Za nešto starije majke ono može da bude zaštita i od osteoporoze.
Šta ako dojenje postane napor
Dojenje jeste prirodno regulisano, ali nije za sve majke podjednako lako. Tokom prvih dana dojenja i uspostavljanja laktacije majke se mogu suočiti sa nizom problema: ravnim ili malim bradavicama, slabim refleksom otpuštanja, hiperlaktacijom, upalama dojki… Zato je najbolje da dojenje shvatite kao veštinu koja se usavršava. U suprotnom, može se dogoditi da klonete duhom i odustanete.
Važno je da znate da, ako imate problem tokom dojenja, on neće trajati zauvek. Potražite savet od pedijatrijskih i patronažnih sestara ili savetnica za dojenje i budite uporni.
U prvim danima dojenje može biti naročito naporno. Novorođenče sisa 30 do 40 minuta, nakon čega sledi podrigivanje, uspavljivanje, izmuzanje, higijena… a podoj će se ponoviti već za dva sata (i to ako imate sreće). Ako je vaša beba od ovih sporijih, maznijih i uspavanijih, prihvatite to kao činjenicu, odmarajte se s njom i priznajte ako se umorite – imate pravo na to. Znajte, već za šest-sedam nedelja podoji će trajati samo desetak minuta, a beba će se uobročiti i vama će se ovi dani činiti kao neslavna ali daleka prošlost. Ipak, dok traju, vrlo su naporni i imate puno pravo da tražite pomoć, povremeno budete nervozni ili se osećate umorno.
Pobedite strahove tokom dojenja
Kada ste prvorotka, mnoge stvari u postnatalnom periodu i prvim danima života vaše bebe vama su nepoznate. A dojenje je jedna od najvećih nepoznanica.
Treba li da budite bebu za podoje?
Koliko dugo podoj treba da traje?
Da li je moja beba gladna?
Imam li dovoljno mleka?
Ova pitanja će vam se sigurno nametnuti već u prvoj nedelji materinstva. Beba ne može da vam odgovori na njih, a prvi susret s pedijatrom čeka vas tek za mesec dana što situaciju čini još težom. Normalno je da se osećate nesigurno.
Potrudite se da oslušnete svoju bebu: ako ne plače često i bolno, ukoliko je rumena, redovno puni pelenu i na vaše oko raste, verujte nam, ona je zadovoljna i razvija se kako treba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0