Kako da pravilno očistite nar
🕑 3 min čitanjaNar je prelepo, crveno voće ispunjeno jestivim semenkama, to jest bobicama koje poseduju brojne zdravstvene prednosti. One čine oko tri posto težine nara, a svaka bobica obložena je slatkim i sočnim omotačem, poznatim kao aril. Iako su tvrde i vlaknaste, semenke nara su izuzetno ukusne i mogu se koristiti kao sastojak u brojnim, kako slatkim, tako i slanim jelima. Ali kako oguliti nar, a da iza toga ne ostane nered? Ako se i vi ovo pitate, znajte da niste jedini.
U nastavku ćete pronaći savete kako da, korak po korak, rasečete i očistite nar. Ova metoda je jednostavna, a što je najvažnije, kad je primenite, vaša kuhinjska ploča neće biti zamazana sokom od nara.
Kako pravilno da isečete i ogulite nar?
Prvo oštrim nožem odrežite vrh nara, otprilike ½ cm.
Nakon toga, zasecite strane nara. Videćete da se na njegovoj površini nalazi 5-6 nežnih grebena.
Nožem napravite tanke proreze duž tih grebena. Trebalo bida sečete duž bele srži voća.
Nakon što napravite rezove, rukama ogulite voće i nežno ga podelite na segmente, to jest komade.
Napunite veliku posudu vodom. Potopite komade nara i rukama uklonite seme sa kože i membrana. Seme će potonuti na dno posude, dok će bele, sunđeraste membrane plutati na površini. Sklonite bele komadiće i ocedite semenke. To je to!
Kako jesti nar
Naučili ste kako da pravilno sečete i ogulite nar, sad je vreme da saznate na koje ga sve načine možete jesti. Kao što smo napomenuli, budući da su slatkasto-kiselkaste, bobice nara mogu da posluže kao sastojak i slanih i slatkih jela. Pospite njima omiljenu obrok-salatu, palentu, ovsenu kašu ili ih jedite kao užinu. Takođe, od bobica nara možete da napravite umak, te upotpunite jela kao što su punjena paprika i slično. A mogu poslužiti i kao sastojak različitih deserata.
U nastavku su dva recepta sa semenkama nara u glavnoj ulozi.
Salata od integralnog pirinča i nara
Sastojci:
4 šolje kuvanog integralnog pirinča
2 kašičice ekstra devičanskog maslinovog ulja
1 veza mladog luka, sitno seckanog
3 čena belog luka, izgnječenog
⅓ šolje pistaća, tostiranih i sitno seckanih
½ šolje peršunovog lišća, sitno seckanog
½ šolje bobica ili semenki nara
⅓ šolje listova sveže nane
prstohvat soli
prstohvat bibera
Sastojci za dresing:
2 kašike ekstra devičanskog maslinovog ulja
2 kašike belog vinskog sirćeta
1 kašika svežeg soka od narandže
1 kašika svežeg soka od limuna
½ kašičice agava sirupa
½ kašičice mlevenog kima
½ kašičice mlevenog korijandera
¼ kašičice cimeta
½ kašičice soli
prstohvat bibera
Priprema:
Da biste napravili preliv, u manjoj činiji pomešajte maslinovo ulje, vinsko sirće, sok od narandže, limunov sok, agava sirup, kim, korijander, cimet, so i prstohvatbibera. Dobijeni dresing ostavite sa strane.
Zagrejte maslinovo ulje u velikom tiganju na umerenoj temperaturi. Dodajte mladi i beli luk, prstohvat soli i bibera, te dinstajte oko 2 minuta dok luk ne omekša. Snizite temperaturu, pa dodajte skuvani integralni pirinač. Dinstajte ga par minuta, zatim skinite sa šporeta, a jelo prelijte dresingom, pistaćima, peršunovim lišćem, listovma nane i bobicama nara.
Začinite po ukusu i poslužite.
Ovsene pahuljice s narom
Sastojci:
½ šolje ovsenih pahuljica
½ šolje nezaslađenog bademovog ili kokosovog mleka
½ kašičice agava sirupa
1 kašičica tahini paste
¼ šolje bobica nara
½ kašike zdrobljenih pistaća
2 suve kajsije, sitno seckane
prstohvat soli
Priprema:
U maloj tegli pomešajte ovsene pahuljice, bademovo ili kokosovo mleko, agava sirup i so. Sve dobro promešajte i dobijenu smesu ostavite u frižideru preko noći da se ohladi. Mešavinu sa ovsenim pahuljicama ujutru sipajte u činiju i dodajte još bademovog ili kokosovog mleka, ako je potrebno. Zatim dodajte druge sastojke, kao što su tahini pasta, bobice nara, pistaći i suve kajsije.
Poslužite i uživajte.
Zdravstvene koristi od nara
Brojne naučne studije potvrdile su zdravstvene koristi nara i njegovog soka. Ovo voće sadrži brojne hranljive sastojke koji uglavnom potiču iz sočne membrane semena. Dakle, nar je bogat vitaminom E i magnezijumom, te sadrži velike količine biljnih vlakana, naročito celuloze i lignina. I celuloza i lignin su nerastvorljiva vlakna koja prolaze kroz probavni sistem uglavnom nepromenjena.
Seme je bezbedno za većinu ljudi, iako prekomeran unos u retkim slučajevima može izazvati začepljenje creva. Ovaj rizik je veći za osobe s hroničnom opstipacijom. Kao i sve komponente voća, i semenke nara sadrže antioksidanse. Bogate su različitim fenolnim kiselinama i polifenolima, uključujući flavonoide, tanine i lignane. Seme nara sadrži oko 12-20 posto masnih kiselina, uglavnom punicinske kiseline – vrste polinezasićenih masti. Studije sugerišu da punicinska kiselina može smanjiti upalu, poboljšati osetljivost na insulin, te podstaći gubitak telesne težine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0