Kako da pravilno sortirate i operete veš
🕑 3 min čitanjaPostoji nekoliko pravila koja je važno da znate. I primenite, naravno!
Negde usput naučili ste kako da perete veš. Od tada su mašine za pranje i sušenje veša evoluirale, dok je tržište deterdženata eksponencijalno raslo. Prema gugl podacima, pretraga reči „veš“ dostigla je vrhunac u januaru 2021. Neki ljudi su dovodili u pitanje svoje navike pranja veša (koliko često da ga peru), dok su se drugi jednostavno pitali da li se virusi zaista zadržavaju na odeći. Kakogod, tek pranje veša je redovan kućni posao i nema šanse da vas zaobiđe: vaša odeća, peškiri i posteljina nastaviće da se gomilaju sve dok ih ne operete. Upravo zbog toga vam i pomažemo da ovaj posao obavite kako treba.
Za početak, pravilno grupišite veš!
Pravilno sortiranje veša podrazumeva nekoliko koraka. Počnite tako što ćete razvrstati odeću po bojama. Tamna grupa uključuje odevne predmete u crnoj, crvenoj, braon, tamnoplavoj i tamnosivoj nijansi. Pored potpuno bele, u beli veš možete svrstati krem, bež i svetlosivu odeću. Kada je u pitanju šarena odeća, nju perite zasebno i, da biste izbegli neprijatna iznenađenja, u veš mašinu obavezno stavite maramicu za upijanje boja (hvatača boja). Takođe, veoma je važno i da svaku gomilu sortirate prema vrsti vlakana. Izvucite sve delikatnije komade koji mogu biti oštećeni grubljim vlaknima, kao i one koji zahtevaju ručno pranje. Posebno imajte na umu da tkanine s dlačicama nikada ne treba mešati sa onima koje ih lako prihvataju. Osim toga, odvojte jako zaprljanu odeću. Zaista prljave stvari – bilo da su zamrljane, znojave ili neprijatnog mirisa – uvek treba prati odvojeno od onih kojima je potrebno samo osveženje. Još jedna važna stvar: pre nego što ubacite veš u mašinu, proverite sve džepove kako u njima ne bi ostala papirna maramica čiji ostaci mogu da se zalepe za odeću, ili novčić koji može da ošteti vašu mašinu.
Da biste izbegli nezgode, pratite uputstvo sa etikete!
Najpre pogledajte etikete sa uputstvom za održavanje odeće. One će vam reći sve što treba da znate, uključujući vlakna od kojih je izrađen odevni predmet kao i preporučene tehnike za pranje. Uputstva su najčešće u simbolima. Ukoliko ste slučajno odsekli etiketu, ili je ona izbledela zbog čestog nošenja, opredelite se za najdelikatniji način pranja kako biste bili sigurni da je nećete uništiti. Beli veš zahteva visoku temperaturu (preporuka je 90 stepeni) i pretpranje. Za šareni veš temperatura vode treba da je između 30 i 50 stepeni. Jorgane, ćebad, jastuke, zavese, svilu, vunu, kao i sve ostale ostetljive tkanine perite na 30 stepeni.
Prednosti ručnog pranja
Nema ničeg goreg nego kad skupu haljinu ili komplet donjeg veša koji ste samo jednom obukli uništite pranjem u mašini. Na svu sreću, vaše mogućnosti za pranje nisu ograničene samo na mašinu za veš i hemijsko čišćenje. Ručno pranje je odličan način da sačuvate odeću, uštedite vodu i novac koji biste inače potrošili na hemijsko čišćenje. Naravno, “na ruke“ možete da operete bilo koji odevni predmet, ali stručnjaci preporučuje da ručno peru delikatni komadi, uključujući grudnjake, donji veš, kupaće kostime, odeću od čipke i vune. Osim toga, savetuju i kako to pravilno da učinite.
Korak 1
Pre pranja obavezno tretirajte mrlje na odeći. Za to možete koristiti sredstvo za uklanjanje fleka koje imate u kupatilu. Samo se potrudite da budete nežni prema delikatnim komadima. Eksperti savetuju da ostavite sredstvo za uklanjanje fleka/deterdžent da odradi posao kako bi se habanje svelo na minimum.
Korak 2
Napunite lavor/lavabo vodom sobne temperature i dodajte deterdžent za veš. Potom dobro promešajte rukom.
Korak 3
Stavite odeću u lavor/lavabo s vodom i, po potrebi, nežno je protrljajte. Ne dozvolite da ona ostane u vodi duže od trideset minuta, posebno svila, jer će početi da se skuplja.
Korak 4
Isperite odeću! Uobičajena greška je da se za ispiranje odeće koristi slavina. Ovo je zapravo loša navika jer tekuća voda uslovljava rastezanje tkanina. Neophodno je zameniti vodu nakon pranja, te u čistu ponovo potopiti veš i isprati ga od deterdženta. Vodu možete promeniti nekoliko puta, sve dok ne bude sasvim čista (bez tragova deterdženta).
Korak 5
Nipošto ne bi trebalo da uvrćete odeću kako biste izbacili višak vode. Takvim postupkom tkanina može da izgubi oblik i ošteti se. Umesto toga nežno je stavite na peškir, preklopite i blago pritisnite kako bi on upio višak vode.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0