Kako da napravite detoks sokove?
🕑 3 min čitanjaSokovi od povrća, voća i začinskog bilja omogućuju nam da konzumiramo veliku količinu korisnih mikronutrijenata. U nastavku donosimo objašnjenje na koji se način naš organizam detoksikuje i zašto sveže ceđeni sokovi mogu biti korisni u tom procesu. Bonus su recepti za ceđene sokove s manje šećera.
Poslednjih godina dosta se govori i piše o tzv. detoksu ili čišćenju sokovima kada se tokom nekoliko dana konzumiraju isključivo sokovi. Dakle, bez čvrste hrane. Čuli smo mnogo glasova i za i protiv, zato je važno da razdvojimo činjenice od onoga što samo dobro zvuči.
Mit i istina o detoksu sokovima
Ideja detoksa sokovima počiva na zamisli da ćemo, ako nekoliko dana konzumiramo isključivo sokove (bez čvrste hrane), organizam nekako očistiti i oprati iznutra. Međutim, stvari ne funkcionišu tako. Činjenica je da je sam organizam mašina za detoksikaciju. Drugim, rečima, za čišćenje su zaduženi određeni fiziološki mehanizmi našeg tela. To znači da kada naiđe neka čestica koja im se ne dopada, određene ćelije imunog sistema, koje se nalaze u probavnom traktu, sistemu organa za disanje i na koži, hvataju uljeza i predaju ga jetri. Jetra filtrira i neutralizuje toksine pa ih zatim prosleđuje dalje kako bi putem stolice i urina bili elimisani iz organizma.
Dakle, detoks se svakako dešava i kada jedemo čvrstu hranu, pa režim ishrane koji podrazumeva konzumiranje isključivo sokova u tom smislu nema opravdanje.
Međutim, to ne znači kako treba da odbacimo sveže ceđene sokove od povrća, voća i začinskog bilja!
Jer našim organima čistačima i te kako može pomoći zdravija ishrana. To podrazumeva isključivanje visokoprerađene hrane, nezdravih masnoća, šećera i alkohola koji preopterećuju našu jetru. Jelovnik treba zasnovati na mnogo povrća, voća, celovitih žitarica, mahunarki, orašastih plodova, uz povremeni dodatak životinjskih proteina poput jaja, ribe i mesa, pripremljenih na zdravije načine (bez prženja u dubokom ulju, pohovanja i sl.) kao i manjih količina mlečnih proizvoda, pre svega onih koji sadrže probiotičke kulture.
A u okviru takve ishrane i tzv. detoks sokovi mogu imati svoje mesto – kao dodatak uz čvrstu hranu, a ne kao samostalni obroci – i o njima zapravo možemo razmišljati kao o prirodnim kod kuće pripremljenim suplementima.
Isprobajte naše recepte! Kako bi u njima bilo manje šećera, napravljeni su prvenstveno od povrća, uz dodatak manje količine voća i začina. Probajte ih ujutro – sat ili dva nakon buđenja, ili posle podne kada osetite pad energije. Uverićete se da će vas, zahvaljujući bogatstvu vitamina, minerala i antioskidanasa, razbuditi i vratiti vam energiju daleko bolje od kafe ili slatkiša.
Šta je potrebno za ceđene sokove?
* Organsko ili dobro oprano voće i povrće.
Ukoliko ne koristite organske plodove, napravite sledeći rastvor: pomešajte ½ l vode, ½ l jabukovog sirćeta i 2 kašike dobro razmućene sode bikarbone. Sipajte to u prskalicu pa poprskajte voće i povrće. Ostavite da rastvor deluje 20-ak minuta pa ga operite kao i obično.
* Sokovnik.
Ako nemate sokovnik, možete koristiti blender.
Pravljenje ceđenog soka u blenderu
Da biste napravili ceđeni sok u blenderu, ubacite sve sastojke u aparat i dodajte minimalnu količinu vode – samo onoliko koliko je neophodno da se blender pokrene. Mutite dok se sve potpuno ne usitni i pretvori u glatku masu, po potrebi dodajte još vode. Na kraju kroz cediljku ili gazu procedite sok kako biste odvojili pulpu.
Najbolje povrće i voće za ceđene sokove
To su, bez sumnje:
- šargarepa
- celer
- paradajz
- cvekla
- krastavac
- kelj
- maslačak
- spanać
- zelena salata
- peršun
- pšenična trava
- brokoli
- jabuke
- citrusi
- bobičasto voće
- đumbir
- kurkuma
- razlne klice i mikrobilje
Dodatni praktični saveti
- Sa začinskog bilja ne morate uklanjati stabljike.
- Kombinovanje manje sočnih sastojaka, poput začinskog bilja ili kurkume, sa sočnijim kao što je krastavac pomaže da se sokovnik pokrene.
- Što je sok svežiji, bogatiji je korisnim nutrijentima. Zbog toga ceđeni sok treba odmah konzumirati. Ako morate da ga čuvate za kasnije, neka to ne bude duže od 24-48 časova u frižideru.
Pet fantastičnih recepata za ceđene sokove
Priprema svakog od narednih recepata je ista – sastojke operite, očistite, po potrebi isecite na manje komade i stavite u sokovnik. Količine odredite po ukusu, ali pripazite da dominira povrće.
Zelena kraljica:
- đumbir
- krastavac
- kelj
- peršun
- stabljike celera
- komadići ananasa
- limun
Za svaki dan:
- cvekla
- limun
- đumbir
- jabuka
Volimo narandžasto:
- šargarepa
- narandža
- kurkuma
- đumbir
- limun
- prstohvat crnog bibera
Popajev udarac:
- spanać ili kelj
- šargarepa
- cvekla
- krastavac
Pink užitak:
- crveni grejpfrut
- narandža
- ananas
- nana
Ceđenje soka može delovati rasipno, jer ostaje toliko pulpe, ali nju ne morate da bacite. Pulpa od povrća može se dodati u čorbe i supe, a od voća iskoristiti za pravljenje slatkih hlebova, mafina i za granolu.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 05.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0