Kako da uštedite gorivo
🕑 4 min čitanjaAko vam je gorivo skupo, vi ga ne bacajte… Nudimo vam nekoliko veoma konkretnih saveta za uštedu goriva koja na godišnjem nivou može da napravi značajnu razliku!
Pad cena goriva koji se dogodio na vrhuncu pandemije korona virusa bio je samo izuzetak u kojem smo veoma kratko uživali. Danas je gorivo za naša vozila skuplje nego ikada, a uz sve trenutne svetske krize čini se da će se rast nastaviti i dalje i da je pametnije naučiti kako ga mudro i štedljivo koristiti nego čekati da dođe do pada cene nafte.
Naravno, otkako cene goriva sve više skaču, sa svih strana nas zasipaju raznim savetima o štednji goriva. Koliko zaista u praksi možete da uštedite prateći ove savete? Pa, kada smo sve stavili na papir, cifre su prilično impresivne. Naravno, nikoga neće odjednom zadesiti svi ovi problemi na automobilu, tako da će godišnja ušteda biti mnogo manja od 147.000 dinara, koliko naša računica pokazuje.
Ali jedno je sigurno – ukoliko budete pratili naše savete, primetićete osetnu razliku u troškovima koje izdvajate za gorivo. Naša računica je zasnovana na godišnjem prelasku od 30.000 kilometara automobilom koji ima potrošnju od 10 litara na 100 km i fiksnoj ceni goriva od 195 dinara.
1. Uštedite 59.000 dinara vodeći računa o gumama
Istraživanja su pokazala da polovina nas vozi sa isuviše niskim pritiskom vazduha u gumama. Baš kao što se mi mučimo da vozimo bicikl s nedovoljno naduvanim gumama, tako i motor automobila ima veću potrošnju ukoliko gume nisu pod pravim pritiskom ili ovaj pritisak nije ravnomeran na sva četiri pneumatika.
Ne možete odoka videti da li je guma dovoljno naduvana, te ne zaboravite da na benzinskoj stanici bar jednom mesečno proverite pritisak u gumama. Nedovoljno naduvani pneumatici mogu godišnji trošak za gorivo povećati za najmanje 20.000 dinara jer se potrošnja povećava za bar tri posto.
Nizak pritisak u gumama takođe će duplo brže da istroši pneumatike, te računajte na oko 25.000 dinara za novi set guma. Preporučeni pritisak za svoj auto možete naći na nalepnici na vozačevim vratima ili na poklopcu rezervoara. Ako vam samo jedan točak nije dobro balansiran i kriv je samo 0,4 cm, na godišnjem nivou to je dovoljno da bacite gorivo u vrednosti od 14.000 dinara!
A da li su točkovi dobro balansirani najlakše ćete utvrditi tako da novčić gurnete u šare na oba kraja gume i izmerite da li je ušao podjednako duboko na oba kraja. Ukoliko je jedna strana istrošenija, to znači da je potrebno balansiranje koje ćete platiti oko 500 dinara po točku.
2. Lakša noga = teži novčanik
Ako imate tešku nogu na gasu i volite brzu i agresivnu vožnju, budite spremni da to zadovoljstvo platite 30-40 posto većom potrošnjom goriva. Ukoliko pak niste toliko agresivni, ali vas mrzi da često menjate brzine dok se vozite po gradu i ako naglo ubrzavate i kočite, budite spremni da izdvajate “samo” 20 posto više para za gorivo.
A ukoliko trošite puno vremena u saobraćajnoj gužvi i jurcajući da stignete zeleno svetlo na semaforu, evo još jednog saveta: kada sledeći put na semaforu budete čekali zeleno svetlo kako biste pojurili, razmislite šta ste sve mogli kupiti za 38.000 dinara koliko ste ove godine nepotrebno izgubili zbog takvog stava.
3. Uštedite 12.000 dinara češćom zamenom filtera za vazduh
Vaš motor kroz filter za vazduh uvuče preko 50 miliona litara vazduha u toku jedne godine! Ukoliko ne može da dobije dovoljno vazduha, efikasnost sagorevanja će pasti za najmanje deset procenata. Filteri za vazduh su jeftini (od nekoliko stotina pa do 3.000 dinara) i možete sami veoma lako da ih zamenite.
Menjajte ih svakih 15.000 kilometara ili bar jednom godišnje i uz trošak kupovine novih filtera opet ćete uštedeti oko 12.000 dinara. Pogotovo imajući u vidu stanje naših puteva, čiju prljavštinu i prašinu najpre trpi filter, a onda i motor.
4. Brzina ubija… novac!
Da, sigurno ste do sada bar hiljadu puta čuli o rasipanju goriva pri brzoj vožnji, ali stvari će vam postati mnogo jasnije tek kada vam predočimo konkretne cifre. Aerodinamika je zanemarljiv problem pri gradskoj vožnji, ali zaista može da vam pojede previše goriva pri brzinama većim od 90 kilometara na sat.
Naime, ukoliko povećate brzinu sa 90 na 105 km/h, otpor vazduha će se povećati za čak 35 procenata! Ako puno vremena provodite na otvorenom putu, to što ćete stići nekoliko minuta ranije može vas koštati i do 25.000 dinara na godišnjem nivou. Trudite se da što manje menjate brzinu kretanja i da vozite na srednjem broju obrtaja. Na otvorenom putu što pre dostignite optimalnu brzinu i prebacite u peti (odnosno šesti) stepen prenosa.
5. Promenite svećice pre nego što se potpuno istroše
Ako ste kupili svećice koje treba da traju 20.000 kilometara, posle 16.000 kilometara one su 80 posto istrošene. Izostajanje paljenja pojedinih cilindara i rast napona potrebnog za nastanak varnice najčešći su u poslednjih 4.000 kilometara, što će vas koštati oko 13.000 dinara. Svećice jednom morate zameniti, pa što to ne biste uradili pre nego što produkti nepotpunog sagorevanja oštete katalizator, čija cena mnogostruko nadmašuje cenu jednog kompleta svećica?
6. Dodatna nastava
Pored navedenih stavki, na potrošnju goriva utiče još puno stvari koje nikako ne treba izgubiti iz vida. Na samom vrhu liste delova koji se moraju menjati na prvi znak neispravnosti svakako su kočnice i termometar koji će vam u suprotnom osetno ojaditi budžet za gorivo.
Naravno, veoma je važno ne koristiti gorivo lošeg kvaliteta (uzročnik povećane potrošnje i kvarova vitalnih delova motora), te sipati što kvalitetnije motorno ulje (koje omogućuje manji gubitak mehaničke energije u motoru da bi se dobila ista snaga). Računajte i da maksimalno opterećenje vozila podiže potrošnju goriva za 15 procenata, baš kao i vožnja po snegu, blatu i lošim putevima. Obavezno ispraznite prtljažnik od nepotrebnog tereta jer dodatna težina od 50 kg povećava potrošnju za čak dva procenta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0