Saveti kako sami da napravite grebalicu za mačku
🕑 4 min čitanjaAko imate mačku, napravite grebalicu koja će njoj služiti za oštrenje kandži, igru i odmor, a vama sačuvati nameštaj.
Vlasnici mačaka znaju koliko njihovi ljubimci vole da se penju, skrivaju i oštre kandže, a od toga često stradaju zavese, nameštaj i drugi predmeti u stanu. Iz navedenog razloga penjalica/grebalica za mačke savršen je aksesoar za svaki dom u kojem stanuje mačka – jer ne samo da će pružiti zabavu vašoj mački već će vama sačuvati nameštaj od njenih kandži. Ukoliko ste vešti sa alatom, ovaj element i sami možete lako napraviti.
Savršena grebalica treba da sadrži tri osnovna elementa: visinu, površinu za oštrenje kandži i mesto za odmor. Kada to obezbedite, mačka će imati sve što joj treba, a oko oblikovanja grebalice i uključivanju drugih detalja i dodataka možete pustiti mašti na volju.
Potreban materijal
- Grebalica mora imati stabilno postolje, za to je najbolje da koristite šperploču. Ovde važi pravilo što deblje, to bolje: postolje treba da bude dovoljno teško da se grebalica ne prevrne lako. Zato odaberite šperploču minimalne debljine 18 mm.
- Za odmorišta možete koristiti šperploču i/ili dovoljno čvrste korpe ili kutije.
- Kao materijal za stubove možete koristiti drvenu građu (presek oko 10x10cm), PVC cevi, pa čak i prave debele, suve grane. Visina ovih elemenata zavisiće od vašeg dizajna.
- Da biste obezbedili površinu za grebanje, stubove obmotajte kanapom od sisala ili tepisonom. Postolje i odmorišta takođe mogu biti obloženi tepisonom.
- Pored navedenih materijala za elemente grebalice trebaće vam i alat i materijal za sastavljanje: ekseri, vijci, čekić, odvijač, klemerica, cirkularna testera.
Kako se pravi?
1. Odaberite lokaciju
Pre nego što prionete na posao, treba da odredite mesto za mačju grebalicu i u skladu sa njim je osmislite i dimenzionišete. Ukoliko odaberete manji kutak kraj prozora, visina grebalice može sezati samo do njega, tako da mačka može uživati u pogledu i sunčanju. Na većem prostoru možete kombinovati stubove različitih visina i dostići gotovo visinu prostorije. Koje god mesto da odaberete, važno je da se struktura uklopi u njegove dimenzije.
2. Osmislite izgled grebalice
Kada ste odredili gde ćete smestiti grebalicu, imaćete okvirnu sliku o njenim dimenzijama, te možete da osmislite njen izgled i elemente iz kojih će se sastojati. Probajte da napravite što detaljniju skicu – na osnovu nje moći ćete da odredite potrebnu količinu materijala.
3. Napravite postolje
Da bi bilo dovoljno stabilno, postolje treba da ima dimenzije od barem 40×40 cm za jedan stub srednje visine, a s povećanjem visine i broja stubova treba ga dodatno povećati. Pored toga, već smo pomenuli da mu treba i što veća težina, što ćete postići odabirom deblje šperploče. Ukoliko ne nađete dovoljno debelo postolje, možete ga napraviti tako što ćete dva tanja komada šperploče zalepiti jedan za drugi.
4. Isecite materijale na odgovarajuće dimenzije
Označite odgovarajuće mere na elementima, potom ih isecite. Za sečenje šperploče i drvenih elemenata koristite ručnu ili stonu cirkularnu testeru. Ukoliko koristite PVC cevi, najlakše ćete ih iseći ručnom testerom za metal.
5. Probno sastavljanje
Pokušajte da sastavite grebalicu kako biste proverili da li su svi elementi odgovarajuće oblikovani i da konstrukcija deluje stabilno. U tu svrhu privremeno ih možete povezati malim ekserima ili vijcima. Mesta spojeva opisana su u tački 7.
6. Obložite elemente
Nakon što ste se uverili da su svi elementi adekvatno oblikovani, ponovo rastavite konstrukciju kako biste obložili stubove i platformu – ovo je lakše uraditi na pojedinačnim elementima nego na sastavljenoj konstrukciji. Ukoliko za oblaganje platforme koristite tepison, skalpelom ga isecite na komade za nekoliko centimetara veće od površine koju oblažete. Zasecite uglove tako da dobijete „krilca“ koja ćete presaviti preko ivice platforme. Tepison pričvrstite za podlogu klemericom.
Za obmotavanje stubova kanapom od sisala, kanap najpre pričvrstite klemericom za jedan kraj stuba. Gusto obmotavajte stub sve dok ne stignete do drugog kraja. Zatim i na njemu pričvrstite kanap klemericom, potom isto uradite na još nekoliko mesta duž stuba.
Ukoliko koristite prave grane, kanapom možete prekriti samo deo stuba – na taj način obezbedićete mački površinu za oštrenje kandži, dok će prirodno drvo ostati vidljivo da krasi enterijer.
7. Finalno povezivanje elemenata
Kada ste pojedinačne elemente obložili željenim materijalima, možete pristupiti sastavljanju finalne konstrukcije. Najpre se stubovi pričvršćuju za podlogu. Ukoliko su od drveta, za povezivanje sa šperpločom koristite vijke koje ćete zaviti odozdo. U slučaju stubova od PVC cevi, postupak je sledeći: isecite kratak komad drveta kružnog preseka, malo manjeg prečnika nego PVC cev. Drveni komad odozdo pričvrstite vijkom za postolje, a zatim na njega postavite PVC cev. Na kraju, PVC cev na nekoliko mesta pričvrstite za kružnu drvenu osnovu pomoću samoreznih vijaka. Platforme od šperploče pričvršćuju se za stubove na isti način kao i postolje, samo za njegov drugi kraj. Ukoliko umesto platformi na pojedine stubove želite da stavite korpu, u nju najpre stavite komad šperploče odgovarajuće veličine – na taj način obezbedićete dno koje možete pričvrstiti za stub na isti način kao i platformu.
8. Inspekcija pre svečanog otvaranja
Pre nego što svojoj mački uručite ručno izrađen poklon, temeljno pregledajte konstrukciju kako biste se uverili da nema štrčećih vijaka, opiljaka drveta ili bilo čega na šta bi se vaš ljubimac mogao povrediti.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0