Upoznajte Aurovil – Utopija na zemlji
🕑 2 min čitanjaAurovil je jedinstveno mesto na svetu. U tom gradu nema novca, nema automobila, nema policije. Nalazi se u južnoj Indiji i broji oko 3.000 stanovnika iz čak 50 država. Smatra se najsavršenijim gradom na svetu, a UNESCO mu je dodelio titulu „međunarodni grad“.
Kako je nastao Aurovil?
Aurovil je zapravo eksperimentalan projekat. Ideja o ovom mestu nastala je na krilima hipi kulture. Mira Alfasa i udruženje Šri Orobindo smatraju se glavnim arhitektama Aurovila. Grad je zvanično osnovan 1968, a iste godine dolaze i prvi stanovnici. Želeli su potpuno samostalno mesto u kojem nijedna država ne bi mogla da ima jurisdikciju. Niko nije prisiljen da krene na put u Indiju i živi u Aurovilu. Svako je dobrovoljno došao, ukoliko želi da živi u ravnopravnoj zajednici, bez bukagija modernog društva koje su nam dobro poznate.
Kako funkcioniše Aurovil?
Ovaj grad u Indiji prepun je zanimljivosti. Najpre, u njemu nema novca. Ne možete nigde da ga vidite, bilo da je papirni ili kovanica. Koriste se kreditne kartice Aurokard i elektronski računi. Svaki žitelj odvaja posebnu sumu za Aurovil, čime doprinosi razvoju i održavanju mesta.
Za prevozna sredstva koriste se isključivo bicikli i skuteri manje kubikaže. Ulice Aurovila su nedostupne za automobile. Grad je osmišljen da oba pola žive u harmoniji bez obzira na religiju, veroispovest i nacionalnost. Aurovil u Indiji zovu još Grad zore ili Nova zora. Sigurno vam sve zvuči nestvarno, ali to nije Diznilend. Tamo svako ima posao, zaduženja koja je potrebno uraditi. A posla uvek ima.
Sistem obrazovanje je drugačiji od onih na koje smo navikli. Podstiču se kreativne veštine i na taj način mališani razvijaju. Aurovil ima četiri postulata:
- ne pripada nikome
- obrazovanje nikad ne prestaje, napredak nikad ne staje
- mesto je sprega prošlosti i budućnosti
- materijalno i duhovno istraživanje. Dokaz ljudskog jedinstva
Aurovil – način ishrane i uprava
Zajednica se trudi da mesto bude samoodrživo. Uzgajaju sopstveno voće i povrće. To je ujedno i glavni izvor hrane. Pored toga, prave sopstveno mleko. Teže da Aurovil bude kompletno baziran na obnovljim izvorima energije. Struja se dobija putem solarne energije, a to sami stanovnici postavljaju. Među njima ima ljudi raznih zanimanja, pa za njih nema prepreka. Fakultetski obrazovani ljudi, naučnici i radnici žive i rade zajedno bez problema.
Aurovil nema nijedno nametnuto pravilo, niti su žitelji primorani na nešto. Nema zvaničnu vladu niti policiju. Funkcionišu na sistemu međusobnog poverenja. Postoji jedan oblik komiteta koji vodi grad i brine da se premoste sve političke, religijske i socijalne razlike. Aurovil je podeljen na komšiluke sa engleskim, sanskrit, francuskim i tamil imenima, kao što su: Aspiration, Arati, Le ferme i Isaiambalm. Veći deo stanovništva čine Indijci, pored njih najviše ima Francuza, Nemaca, Italijana, Amerikanca i Rusa. Prodavnice u gradu nemaju cenu. Postati stanovnik Aurovila nije tek tako moguće. Postoji probni period od godinu dana, a nakon toga dobija se mogućnost pristupa ovom mestu u Indiji.
Mnogi Aurovil vide kao lep pokušaj utopije na Zemlji, ostali ga smatraju mestom koje služi za beg od normalnog sveta u kome bitišu. Bez obzira na to iz koga ugla posmatrali Aurovil, to je svakako jedinstveno mesto koje podstiče na razmišljanje o mnogo važnijim životnim pitanjima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Izvor:
Izvor fotografija:
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0